کربنات کلسیم
کربنات کلسیم یک گنج کمتر شناخته شده است که به صورت گسترده ای در امور ساختمانی و یا به عنوان حجم دهنده در تولید محصولات مختلف نظیر کاغذ و شیشه کاربرد دارد.

"کربنات کلسیم" گنج پنهان شده تولید ثروت در ایران

مواد معدنی بزرگترین منبع تامین نیازهای انسان و بزرگترین عامل ارز آوری برای کشورها است. کشور ایران دارای 7 درصد از کل منابع معدنی شناخته شده در جهان بوده و ارزش کلی آن حدود هفتصد میلیارد دلار براورد می شود و از این لحاظ در میان پانزده قدرت برتر معدنی جهان محسوب می گردد. در حال حاضر سی و هفت میلیارد تن ذخایر معدنی غیر نفتی در کشور شناسایی شده و پنجاه و هفت میلیارد تن ذخایر بالقوه هم وجود دارد. یکی از مهمترین منابع معدنی در جهان که بیش از چهار درصد پوسته زمین را تشکیل می دهد ، ماده ای به نام کربنات کلسیم است.
 
کربنات کلسیم که بصورت سنگ و صخره در طبیعت وجود دارد ، مهمترین مصالح ساختمانی برای بشر از هزاران سال پیش تا بحال است. شاید بیشتر با کاربرد کلسیم کربنات در تولید قرص هایی موسوم به قرص کلسیم آشنا باشید که معمولا برای درمان پوکی استخوان تجویز می شود. ولی در واقع کربنات کلسیم در طبیعت به اشکال مختلف و آشنایی ایجاد می گردد. از جمله انواع کلسیم کربنات می توان به سنگ آهک اشاره نمود که از آن برای تولید آهک استفاده شده و مصارف فراوانی در ساخت و ساز و تولید مواد شیمیایی مختلف نظیر رنگ و رزین و مواد مصرفی همچون کاغذ دارد. نوع دیگری از کلسیم کربنات ، گچ می باشد که به وفور در موارد ساختمانی مصرف می شود. همچنین سنگ های مرمر ، گرانیت ، آراگونیت و کلسیت هم دیگر انواع کلسیم کربنات محسوب می شوند.
 
کربنات کلسیم یک گنج کمتر شناخته شده است که به صورت گسترده ای در امور ساختمانی و یا به عنوان حجم دهنده در تولید محصولات مختلف نظیر کاغذ و شیشه کاربرد دارد.
کربنات کلسیم
 
قیمت کربنات کلسیم بسیار ارزان تر از مواد اولیه مورد مصرف در تولید محصولات است. از طرفی این ماده سازگاری خوبی با مواد شیمیایی و معدنی داشته و تداخلی با آن ها ایجاد نمی نماید بنابراین مصرف آن موجب کاهش چشمگیر هزینه های تولید محصولات می شود. برای مثال ، استفاده از پودر کربنات کلسیم در تولید کاغذ موجب کاهش نیاز به مصرف ضایعات کاغذ شده و از طرفی قیمت آن حدود یک دهم کاغذ ضایعاتی می باشد بنابراین قیمت کاغذ تولیدی را به صورت فزاینده ای کاهش می دهد.

 گسترش روز افزون مصارف کربنات کلسیم

با وجود اینکه کلسیم کربنات از گذشته های دور توسط انسان استخراج شده و برای مصارف ساختمانی استفاده می شده ، اما امروزه با گسترش مصرف این ماده در صنایع شیمیایی ، تولید محصولات مصرفی و استخراج نفت ، تولید آن شکل تخصصی به خود گرفته است. موارد مصرف صنعتی کربنات کلسیم مانند کاربرد های ساختمانی نیست که به راحتی پس از استخراج بتوان آن را مورد استفاده قرار داد ، بلکه صنایع گوناگون نظیر نفت و پتروشیمی ، پرورش دام و طیور ، موارد خوراکی و دارویی و تولید کاغذ ، شیشه ، چسب ، رزین و غیره از انواع کربنات کلسیم با استاندارد های مختص به خود استفاده می کنند که همین امر توجه بیش از پیش به استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته را در کشور می طلبد.

استاندارد های مورد نظر که باید در تولید کربنات کلسیم مورد توجه قرار گیرند معمولا شامل خلوص این محصول ، عدم وجود مواد سمی و فلزات سنگین در آن و از همه مهمتر ، اندازه ذرات این ماده است. با وجود اینکه شاید در امور ساختمانی از سنگ و کلوخ استفاده شود ولی بیشتر صنایع حساس نیازمند استفاده از کربنات کلسیم با دانه بندی ریز تا حد میکرو متر هستند که تولید این سایز از ماده مستلزم استفاده از آسیاب ها و تجهیزات پیشرفته و به روزی است.

تامین کربنات کلسیم به اشکال گوناگون آن از قبیل انواع معدنی و قابل استحصال ، فراوری شده ، کوبش شده و یا تولید شده به روش های صنعتی می تواند موجب تولید ثروت و پیشبرد بخش های تولیدی ، خدماتی و کشاورزی در کشور شود. همچنین فروش کربنات کلسیم به دیگر کشور ها نیز ارز آوری مناسبی دارد. با وجود اینکه هم اکنون صادرات و فروش کربنات کلسیم به خارج از کشور و بخصوص به کشورهای همسایه نظیر عراق و ترکیه انجام می گیرد ولی زمینه سرمایه گذاری و کار بسیار بیشتری هم وجود دارد. قیمت کربنات کلسیم بستگی مستقیمی به فراوری و دانه بندی آن دارد بنابراین به منظور افزایش ثروت آفرینی باید از خام فروشی و صادرات کلسیم کربنات به صورت سنگ و صخره و یا اجاره دادن معادن آن اجتناب کرده و با تجهیز تولید کنندگان داخلی ، با کمک به پیشرفت صنعت در این بخش ، این گنج بالقوه را فعال نمود

کلسیم کربنات

ایران دروازه معدنی غرب آسیا است و بیشترین ظرفیت کسب درامد از این طریق را در میان کشور های این منطقه دارد. تنها مشکل در نبود مدیریت کارامد و به کارگیری تجهیزات مناسب در این بخش می باشد. البته طی سالیان اخیر کارخانجاتی برای فراوری و فروش کربنات کلسیم در کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی تجهیز و راه اندازی شده اند ولی با توجه به ظرفیت معدنی کشور ، این مقدار ناکافی می باشد.

مزایای استفاده از کربنات کلسیم

برای آشنایی بیشتر با اهمیت کربنات کلسیم و گستردگی مصرف آن در زندگی بشر به فهرست برخی از مصارف آن توجه نمایید:

  • تولید آهک ، گچ و مصالح ساختمانی مانند سیمان ، بلوک و پودر سنگ
  • بهترین ماده برای زیرسازی راه ها و جاده ها بدلیل استخکام بالا و جلوگیری از رشد گیاهان
  • منبع غنی و ارزان جهت تامین کلسیم مورد نیاز در خوراک دام و طیور
  • ماده حجم دهنده ارزان و مناسب در تولید کاغذ و مقوا
  • ماده حجم دهنده ارزان و مستحکم در تولید مواد ساختمانی نظیر شیشه ، سرامیک و موزاییک
  • یکی از مواد اصلی مورد مصرف در گل حفاری جهت استخراج نفت و گاز و مصرف در صنایع پتروشیمی
  • منبع غنی و بدون ضرر تامین کلسیم در مکمل های غذایی و دارویی

فروش کربنات کلسیم

چگونه جایگاه خود را در بازارهای جهانی گسترش دهیم

جهان امروز جهان علم و تکنولوژی است و بدون برنامه ریزی و مدیریت علمی نمی توان جایگاهی در میان قدرت های امروز داشت. گسترش درامدهای معدنی کشور نیازمند بررسی های کارشناسانه و استفاده از موقعیت ها می باشد. به منظور گسترش جایگاه خود در بازار جهانی پیش از هر چیز باید اصول صحیح استخراج معادن را بیاموزیم تا علاوه بر کاهش هزینه های استخراج ، از آسیب رسانی به محیط زیست هم اجتناب شود.

در وهله دوم باید اقدام به تولید یا واردات ماشین آلات فراوری با تکنولوژی روز دنیا شود تا محصولی با استاندارد جهانی که درخواست کنندگان زیادی داشته باشد تولید گردد. در نهایت با تسهیل محیط کسب کار ، اعطای کمک های مختلف و بازار سازی ، زمینه را بر حضور قدرتمند تولید کنندگان داخلی در بازار های جهانی آماده نمود. این مسیری است که کشور های توسعه یافته طی کرده اند و امروز نتایج آن را در اقنصاد خود مشاهده می کنند. کشور ما نیز اگر خواستگار رشد پایدار اقتصادی است باید توجه ویژه ای به اصول علمی استخراج معادن و ذخایر معدنی خود داشته باشد.

کربنات کلسیم - گنج پنهان تولید ثروت در ایران

56
این مطلب مفید بود ؟60
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی