تولد
کرم روده
کرم روده از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به بدن انتقال می یابد و با علائمی مانند درد شکمی و اسهال و خارش مقعد خود را نشان می دهد.

کرم روده چیست و چگونه درمان می شود ؟

عفونت کرم نواری، ناشی از خوردن غذا یا آب آلوده به تخم یا لارو کرم نواری است. اگر شما تخم کرم نواری را بخورید, آن ها می توانند به بیرون روده ها انتقال یافته و یا کیست های لارو را در بافت های بدن و اندام ها (عفونت های تهاجمی) تشکیل دهند. اگر شما لارو کرم نواری را بخورید، آن ها به کرم های نواری در روده شما (عفونت روده ای) تبدیل می شوند.

یک کرم نواری بالغ شامل یک سر، گردن و زنجیره ای از بخش هایی به نام پروگلوتید است.هنگامی که مبتلا به عفونت کرم روده شوید، سر کرم به دیواره روده می چسبد و پروگلوتید ها رشد می کنند و تخم تولید می کنند. کرم های نواری بالغ می توانند تا 30 سال در یک بدن میزبان زندگی کنند.

کرم نواری روده ای معمولاً ملایم هستند و تنها یک یا دو کرم بزرگ وجود دارند اما آنطور که در بخش سلامت نمناک گفتیم عفونت های باکتریایی تهاجمی ممکن است که باعث مشکلات جدی شوند.

تانیاسیس یا کرم روده چیست؟

تانیاسیس، یک عفونت ناشی از کرم نواری نوعی انگل است. انگل ها موجودات کوچکی هستند که خود را به چیزهای زنده دیگر پیوند می دهند، تا زنده بمانند. قسمت هایی که این انگل ها در آنها زندگی می کنند، میزبان نامیده می شوند. انگل ها را می توان در آب و غذای آلوده یافت.

اگر غذا و یا نوشیدنی آلوده را مصرف کنید، ممکن است یک انگل را وارد بدنتان کنید ، که می تواند در بدن شما زندگی کند و گاهی رشد و تکثیر کند.تانیاسیس یک عفونت روده ای است که با خوردن گوشت گاو آلوده ایجاد می شود.این عفونت با نام تانیا ساگیناتا (گوشت گاو) نیز شناخته می شود.

علائم کرم روده:

بسیاری از افراد مبتلا به عفونت روده ای علائمی ندارند. اگر از این عفونت مشکلاتی دارید، علائم شما به نوع کرمی که دارید و موقعیت آن بستگی دارد. علائم عفونت کرم نواری و روده ای بسته به جایی که لاروها مهاجرت کرده اند، متفاوت هستند.

علائم و نشانه های عفونت روده ای:

 • حالت تهوع
 • ضعف
 • فقدان اشتها
 • درد شکمی
 • اسهال
 • سرگیجه
 • ولع نمک ( مزه ای که اگر بیش از حد ولع آن را داشته باشید باید به وجود کرم روده در بدنتان شک کنید.)
 • کاهش وزن و جذب ناکافی مواد غذایی از غذا
 • عفونت تهاجمی
 • بثورات جلدی
 • خارش مقعد
 • سرفه های هنگام شب و در خواب
 • احساس خستگی

داروهای کرم روده

اگر لارو کرم از روده شما مهاجرت کرده و کیست را در بافت های دیگر ایجاد کرده باشند، سرانجام می توانند موجب آسیب اندام ها و بافت شوند، که منجر به موارد زیر می شود:

 • سردرد
 • توده های کیستیک یا برامدگی ها
 • واکنش آلرژیک به لارو
 • علایم و نشانه های عصبی، از جمله تشنج
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • انسداد روده
 • مشکلات هاضمه ای
 • تشنج به علت تشکیل کیست در مغز

هم چنین برخی افراد مبتلا به تانیاسیس ممکن است در ناحیه پریانیال، که اطراف مقعد است، ناراحتی هایی داشته باشند. قسمت هایی از کرم و یا تخم هایش که در مدفوع هستند ، موجب این تحریک می شوند.

افراد اغلب متوجه می شوند زمانی که بخش های کرم یا تخم هایش را در مدفوع می بینند، دچار مشکل می شوند.عفونت بین 8 تا 14 هفته طول می کشد.

برای کرم روده چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر کدام از علائم و نشانه های عفونت کرم نواری را تجربه می کنید، به دنبال توجه پزشکی باشید.

علل کرم روده:

عفونت کرم نواری بعد از مصرف تخم یا لاروش شروع می شود.

هضم تخم ها

اگر شما غذا یا آب آلوده به مدفوع انسان یا حیوان آلوده را بخورید، تخم های کرم را هضم می کنید. برای مثال، یک گاو آلوده به کرم نواری تخم این کرم ها را در مدفوع خود منتقل خواهد کرد و به خاک می رسد.اگر این خاک با یک منبع آب و یا منبع غذایی در تماس باشد، آلوده می شود.سپس ممکن است که به هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی از منبع آلوده، شما نیز آلوده شوید.

زمانی که درون روده هایتان هستند، تخم به لارو تبدیل می شود.

در این مرحله، لارو حرکت می کند و طبق انچه در سلامت نمناک گفته شده است اگر آن ها از روده هایتان بیرون بروند، کیست را در بافت های دیگر مانند ریه های شما، سیستم عصبی مرکزی و یا کبد شکل می دهند.

هضم کیست لارو ها در گوشت و یا بافت ماهیچه ها

وقتی یک حیوان عفونت به کرم نواری را دارد، لارو کرم را در بافت های ماهیچه ای خود نیز دارد. اگر شما گوشت خام و نپخته را از یک حیوان آلوده بخورید، لارو را هضم کرده و سپس آنها به کرم های نواری بزرگ در روده هایتان تبدیل می شوند.

کرم های نواری بالغ می توانند بیش از 25 متر طول دارند و می توانند تا 30 سال در یک میزبان دوام بیاورند. برخی کرم های نواری به دیوارهای روده ها می چسبند، که باعث خارش یا التهاب خفیف می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از مدفوع عبور کرده و از بدن شما دفع شوند.

عوامل خطر کرم روده:

عوامل خطری که ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت کرم نواری قرار دهند، عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف
 • شستشو و استحمام کم
 • خطر انتقال اتفاقی مواد آلوده به دهان

قرار گرفتن در معرض حیوانات

این مساله به ویژه در مناطقی مشکل آفرین است که در آن مدفوع انسان و حیوانات به درستی از بین نمی روند.

مسافرت به کشورهای در حال توسعه

عفونت بیشتری در مناطقی با شیوه های دفع فاضلاب ضعیف رخ می دهد.

خوردن گوشت خام و یا نپخته

پخت وپز نامناسب ممکن است در کشتن تخم ها و لارو موجود در گوشت گاو آلوده به شکست منجر شود.

علائم کرم روده

زندگی در مناطق اپیدمی

در برخی نقاط جهان قرار گرفتن در معرض تخم ها احتمال بیشتری دارد. برای مثال، خطر خوردن تخم های کرم ها در مناطق آمریکای لاتین، چین، آفریقای جنوب صحرا یا جنوب شرقی آسیا بیشتر است.

تانیاسیس احتمالاً در افرادی ایجاد می شود که سیستم های ایمنی ضعیفی دارند و قادر به مبارزه با عفونت ها نیستند. سیستم ایمنی شما می تواند به خاطر موارد زیر تضعیف شود:

مشکلات کرم روده:

عفونت های کرم روده ای معمولاً باعث بروز عوارضی می شوند.اگر مشکلی پیش بیاید، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

انسداد دستگاه گوارش

اگر کرم های نواری به اندازه کافی بزرگ شوند، می توانند آپاندیس شما را مسدود کنند و منجر به عفونت شوند(آپاندیسیت)؛ مجاری صفراوی شما که صفرا را از کبد و کیسه صفرا به روده شما حمل می کنند و یا مجاری تنفسی شما که مایعات هاضمه را از پانکراس خود به روده شما حمل می کند.

نقص مغز و اختلال سیستم عصبی مرکزی

این عوارض خطرناک عفونت کرم نواری می تواند منجر به سردرد و آسیب دیدگی و همچنین تشنج، مننژیت، هیدروسفالی یا زوال عقل شود. مرگ در موارد شدید عفونت نیز رخ می دهد.

اختلال عملکرد اندام های بدن

زمانی که لاروها به کبد، ریه ها و یا دیگر ارگان ها مهاجرت می کنند، به کیست هایی تبدیل می شوند.در طول زمان، این کیست ها رشد می کنند، گاهی به اندازه ای بزرگ می شوند تا بخش های کارکرد را مختل کنند یا منبع خون آن را کاهش دهند. این کیست ها گاهی پاره می شوند و لارو بیشتری آزاد می شود که ممکن است به اندام های دیگر منتقل شود و کیست های بیشتری را شکل دهد.

پارگی و یا نشت یک کیست می تواند باعث یک واکنش شبیه آلرژی، با خارش، کهیر، تورم و دشواری در تنفس شود. جراحی یا پیوند اعضا ممکن است در موارد حاد مورد نیاز باشد.

پیش گیری از کرم روده:

برای جلوگیری از عفونت کرم نواری:

قبل از خوردن و یا دست گرفتن غذا و بعد از استفاده از دستشویی دستان خود را با آب و صابون بشویید.

هنگام مسافرت در مناطقی که کرم نواری رایج تر است، قبل از خوردن، دست ها و میوه ها و سبزیجات را با آب سالم بشویید.

اگر آب ایمن نیست، حداقل یک دقیقه آن را بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود.

قرار نگرفتن دام در معرض تخم هایی با مدفوع حیوان و انسان.

به طور کامل گوشت را در دماهای حداقل 145 فارنهایت (63 درجه سانتی گراد) بپزید تا تخم ها و لار ها را از بین ببرید.

گوشت را به مدت هفت تا 10 روز و ماهی را به مدت 24 ساعت در فریزر با دمای حداقل -31 درجهفارنهایت (- 35 C) برای کشتن لارو ها و تخم های کرم ها قرار دهید.

از خوردن گوشت خام یا نپخته گوشت گاو و ماهی اجتناب کنید.

تشخیص کرم روده

برای تشخیص عفونت کرم نواری، ممکن است پزشک شما به یکی از موارد زیر تکیه کند:

تحلیل نمونه مدفوع

برای تشخیص عفونت کرم نواری روده، پزشک تان ممکن است مدفوعتان را چک کرده یا نمونه هایی را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد. آزمایشگاه از تکنیک های شناسایی میکروسکوپی برای چک کردن تخم یا بخش های کرم نواری در مدفوع استفاده می کند.

از آنجا که تخم ها و تکه هایی از آنها به طور نامنظم در موفوع عبور می کنند، آزمایشگاه ممکن است نیاز بداند که دوتا سه نمونه را طی یک دوره زمانی برای شناسایی جمع آوری کند.

تخم ها گاهی در مقعد وجود دارند، بنابراین پزشک شما ممکن است از یک تکه چسب شفافی که برای جمع آوری تخم ها برای شناسایی میکروسکوپی به مقعد فشار داده می شود، استفاده کند.

آزمایش خون

برای عفونت های تهاجمی - بافتی، پزشک ممکن است خون شما را برای بررسی آنتی بادی تولید شده که بدن برای مقابله با عفونت کرم نواری تولید کرده باشد، بررسی کند. وجود این آنتی بادی بیانگر هجوم کرم های نواری است.

تست تصویر برداری

انواع خاصی از صویر برداری، مانند سی تی اسکن یا MRI، اشعه ایکس و یا سونوگرافی از کیست وجود دارند که ممکن است منجر به عفونت کرم نواری تهاجمی شود.

تست خون

درمان کرم روده

برخی افراد با عفونت های کرم های نواری هرگز نیاز به درمان ندارد، چون بدن به تنهایی کرم را دفع می کند. برخی دیگر هم نمیدانند که این کرم ها را دارند، چون هیچ نشانه ای ندارند. با این حال، اگر شما مبتلا به عفونت روده هستید، به احتمال زیاد دارو تجویز می شود تا از شر آن خلاص شوید.

 

شایع ترین درمان عفونت کرم نواری شامل داروهای خوراکی است که برای کرم های بالغ سمی است, از جمله:پرازیکوانتل (بیلتریسید) آلبندازول (آلبنزا) که پزشک شما تجویز می کند و بستگی به نوع گونه کرم داخل بدن شما دارد.

این داروها, کرم های نواری بالغ را هدف قرار می دهند, نه تخم ها, بنابراین اجتناب از آسیب زدن به خودتان مهم است.

همیشه بعد از استفاده از دستشویی و قبل از خوردن دست خود را بشویید.

برای اینکه مطمئن شدید عفونت کرم نواریتان از بین رفته است، پزشک تان احتمالاً بعد از اینکه تمام داروهایتان را به پایان رساندید، مدوفع شما را چک می کند.

درمان هایی برای عفونت های تهاجمی عفونت روده ای به محل و اثرات عفونت بستگی دارد.

داروهای انتلمینتیک

آلبندازول (آلبنزا) می تواند برخی از کیست های کرم های نواری را کوچک کند. پزشک ممکن است به طور متناوب با استفاده از تست های تصویری مانند سونوگرافی و اشعه ایکس, کیست را کنترل می کند تا مطمئن شود که این دارو موثر باشند.

درمان ضد التهاب

مرگ کیست کرم ها می تواند باعث التهاب یا تورم در بافت ها و یا اندام ها شود، بنابراین پزشک ممکن است داروهایی را ، مانند پردنیسون یا دگزامتازون تجویز کند تا التهاب را کاهش دهد.

درمان ضد صرع

اگر این بیماری موجب تشنج می شود، داروهای ضد صرع می تواند آن ها را متوقف کند.

تعیین جای آن

یک نوع عفونت روده ای می تواند باعث مایع بسیار زیادی روی مغز به نام هیدروسفالوس شود. پزشک ممکن است توصیه کند یک لوله ثابت (شنت) در ذهنتان قرار دهید تا مایع را تخلیه کند.

جراحی.

این که آیا کیست را می توان حذف کرد یا نه به محل و علائم آن ها بستگی دارد.کیستی که در کبد، ریه ها و چشم ها رشد می کنند نوعاً از بین می روند، چون می توانند در نهایت عملکرد اندام ها را تهدید و مختل کنند.پزشک ممکن است یک لوله تخلیه را به عنوان جایگزینی برای جراحی توصیه کند.این لوله اجازه شستشو تهاجمی ناحیه با محلول های ضد انگل را می دهد.

آیا درمان های خانگی برای کرم های نواری کار می کنند و جواب خواهند داد؟

حتی با اینکه داروهای خوراکی برای کرم های نواری موثر هستند، تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد برخی درمان های طبیعی و خانگی نیز می توانند با کرم روده مبارزه کنند.

در یک مطالعه، دوزهای متفاوتی از تزریق دانه های پاپایا و مقادیر متفاوتی از کل دانه های پاپایا به مرغ های آلوده به انگل های روده منتقل شدند.

بعد از دو هفته درمان، جوجه ها با دانه های پاپایا درمان شدند و تعداد بسیار کمتری از کرم های روده وجود داشتند.علاوه بر دانه های پاپایا ادعاهایی در مورد چیزهای طبیعی دیگر نیز وجود دارد.

اینها شامل سیر، کدوتنبل و زنجبیل هستند.این گیاهان دارویی در برخی از حیوانات تاثیرات ضد انگلی دارند اما تحقیقات بیشتری برای تایید مزایا در انسان ها مورد نیاز است.

اگر در مورد استفاده از یک درمان طبیعی یا خانگی برای کرم های نواری فکر می کنید، با پزشک خود برای اطلاعات دارو مشورت کنید. 

داروهای گیاهی برای کرم روده:

دانه های پاپایا:

یک مطالعه آزمایشی که بر روی60 کودک مبتلا به انگل روده انجام شد، مقادیر زیادی از مخوط دانه های پاپایا و عسل یا عسل تنها را مصرف کردند. پس از هفت روز، تعداد بسیاری از افراد در مدفوعشان انگل های خیلی کمتری داشتند.

دانه های کدوتنبل:

یک درمان طبیعی که وعده خوبی می دهد دانه های کدوتنبل است که غنی از اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و ترکیبات بربرین، کوکوربیتین و پالاتین است.تحقیقات در مورد استفاده از تخم کدو برای انگل های روده شامل مطالعه مقدماتی منتشر شده در مجله بین المللی علوم ملکولی در سال 2016 است، که در آن عصاره دانه کدوتنبل برای داشتن یک فعالیت ضد انگلی دیده شده است.

یک قاشق غذاخوری تخم کدو را آسیاب کرده و به یک فنجان شیر و یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید وسه تا پنج شب قبل از خواب به میزان 2 تا 3 قاشق غذاخوری بخورید تا باعث دفع انگلها از بدن شود.

افسنطین:

بر طبق مطالعات اولیه منتشر شده در تحقیقات انگل شناسی در سال 2010، افسنطین می تواند با کشتن نوعی از کرم ها معروف به هتروبرانچوس، به درمان انگل های روده کمک کند.این گیاه حاوی ترکیباتی به نام لاکتون سسکویتپن است، که تصور می شود غشا انگل را تضعیف می کنند.

رژیم:

متخصصان پزشکی طبیعی برخی اوقات استراتژی های رژیم غذایی خاص را در درمان انگل های روده توصیه می کنند.این استراتژی ها شامل موارد زیر می شوند:

 • اجتناب از قهوه، شکر و غلات تصفیه شده
 • مصرف بیشتر سیر در وعده های غذایی
 • افزایش مصرف هویج، سیب زمینی شیرین، اسکواش و دیگر مواد غذایی غنی از بتا کاروتن (a ویتامین A) که ممکن است مقاومت در برابر نفوذ را افزایش دهد.
 • بازسازی باکتری های مفید در دل و روده تان با بار کردن غذاهای غنی از قبیل ماست
 • خوردن غذاهایی که غنی از ویتامین C و ویتامین های B هستند

مضرات قهوه

درمان کرم روده با نسخه های فوری طب سنتی:

ادامه بخش بررسی کرم روده و راههای درمان ان در سلامت نمناک به نسخه های فوری طب سنتی میرسد که اثرات خود را ثابت کرده اند و سالهاست از آنها استفاده می شود اما در نهایت اگر شما دچار مشکل خاصی هستید بدون مشورت پزشک از آنها استفاده نکنید.

در یک چهارم فنجان شیر3 تا 4 عدد حبه سیر را از شب خیس کنید. سیرها را صبح روز بعد پوست بکنید و مایع صاف شده را بنوشید.

شبها قبل از خواب در یک لیوان شیر گرم یک حبه سیر خام رنده کنید و بنوشید.

برای درمان کرم های پهن 8 تا 10 حبه سیر را پوست بکنید و خرد کنید و از شب تا صبح در یک فنجان آب خیس کنید. صبح روز بعد محلول را صاف کرده و از این آب به منظور تنقیه استفاده کنید.

جوشانده پوست درخت زیتون از دیگر راههای درمان کرم روده است. یک قاشق غذاخوری پودر پوست درخت زیتون را با دو لیوان آب مقداری بجوشانید که حجم آب باقی مانده به نصف لیوان برسد. دو بار در روز و به مدت یک هفته دو یا سه قاشق غذاخوری از این جوشانده را همراه با شیر یا آب گرم بخورید.

برای از بین بردن انگلهای روده نصف قاشق چایخوری تخم شنبلیله را پودر کنید و آن را بو دهید و به مدت دو روز 3 بار در روز استفاده کنید.

برای درمان انگل روده خوردن شیره کلم پیچ مفید است، به این منظور هر روز صبح و به مدت 3 تا 5 روز نصف فنجان شیره کلم پیچ را میل کنید.

درمان کرم روده در طب سنتی برای کودکان:

اگر می خواهید کرم و انگلهای دستگاه گوارش کودک شما درمان شود یک قاشق غذاخوری نارگیل آسیاب شده را همراه با یک صبحانه سبک به کودک بدهید. پس از آن دو قاشق غذاخوری روغن کرچک و بعد از آن یک لیوان شیر داغ به کودک بدهید تا کرمهای موجود در روده دفع میشود.

4 تا 5 روز یک قاشق غذاخوری شیره ترب دو بار در روز با کمی نمک به کودک برای درمان کرم روده بدهید.

علائم کرم روده چیست و چگونه درمان می شود؟ + طب سنتی

4.6363
این مطلب مفید بود ؟33330
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / healthline / healthline / verywellhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی