کمبود خواب رابطه زناشویی

کمبود خواب چه بلایی سر رابطه زناشویی می آورد؟

کد مطلب : 60081زمان مطالعه : 4 دقیقه
کمبود خواب رابطه زناشویی را دچار تنش می سازد و بسیاری از روابط عاطفی زن و شوهر ها را مختل می کند ،خانمها می بایست در این مورد بیشتر نگران باشند چرا که تاثیر بی خوابی روی آنها جدی تر است.

چگونه کمبود خواب می تواند در رابطه زناشویی اثرات منفی می گذارد

این مطالعه صرفا به این دلیل نیست که به ما بگوید کمبود خواب می تواند بر روی توانایی شناختی ما تاثیر بگذارد ، اما خوشبختانه بسیاری از آنها هستند . کمبود خواب می تواند بر روی تصمیمات ، رفتار و حالات انسان بشدت موثر باشد .

خب ، ما در این مقاله قصد نداریم شما را با مهم بودن خواب آشنا سازیم. شما گروهی هوشمند هستید که ممکن است یکبار یا دوبار با کمبود خواب مواجهه شوید .کافیست بگوییم که کمبود خواب یک بیماری همه گیر عمومی توسط مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها (Centers for Disease Control and Prevention) شناخته شده است .

بدون شک ، اگر شما کمبود خواب داشته باشید توانایی تفکر شما به سرعت کاهش می یابد و نمی توانید به بهترین شکل فکر کنید . برای جبران این مشکل که در بازه ایی رخ می دهد باید کمی استراحت کنید و زیاد مواد کافئین دار ننوشید و در دفتر به مدت 8 ساعت مشغول بکار باشید و سپس به خانه بروید و استراحت کنید .

در کل ما انسان ها اغلب خوابیدن را در اولویت قرار نمی دهیم و این یک حقیقت ناخوشایندی است که می تواند تاثیر منفی در زندگی ما داشته باشد و این اکثر این تاثیرات نیز در روابط زناشویی شما موثر خواهند بود .

کمبود خواب رابطه زناشویی

عوارض کمبود خواب برای روابط عاشقانه و زناشویی بسیار وحشتناک است

بسیاری از مطالعات بر روی تاثیرات کمبود خواب که می تواند برای فیزیک و روان انسان موثر باشد ، صورت گرفته است و با اینکه قسمتی از روز ما به روابط عاشقانه خود می پردازیم ولی اگر کمبود خواب داشته باشید می تواند در روابط بسیار موثر باشد و تاثیرات وحشتناکی خواهد داشت و می تواند منجر به برخی مسادل شود که در برخی حالات ممکن است جبران ناپذیر باشند . 

5 اثر منفی کمبود خواب بر رابطه زناشویی

در ادامه این بخش از نمناک قصد داریم شما را دلایلی که کمبود خواب می تواند در روابط موثر باشد را در 5 مورد ذکر می کنیم. 

1 -  با کمبود خواب شما بدون تفکر شروع به تصمیم گرفتن می کنید

June Pilcher ، استاد روانشناسی در دانشگاه Clemson در کارولینای جنوبی ، بیان کرد که :

کنترل کردن خودمان یکی از عواملی است که در تصمیمات هر روزمان موثر است و تحقیقات نشان داده اند که با خواب کم این قدرت در شخص کاهش می یابد و باعث افزایش عصبانیت و خصومت های شخصی می شود که این نیز می تواند هم در روابط محل کار باشد و هم در خانه.بنابراین توصیه می شود حداقل 7 ساعت در روز بخوابید تا دچار این مشکل نشوید.

2 - تاثیر کمبود خواب در میل جنسی و کاهش روابط زناشویی

مطالعات نشان داده اند که کمبود خواب می تواند هم در آقایان و هم در خانم ها باعث کاهش سطح تستوسترون شود . کمبود خوای نیز می تواند باعث کاهش میل جنسی و همچنین می تواند منجر به به برخی اختلالات عملکرد جنسی شود . تاثیرات زیاد کمبود خواب می تواند شامل خستگی زیاد ، انرژی کم و خواب آلودگی باشد که موارد گفته شده می توانند بر روی میل جنسی افراد موثر باشند . توصیه می شود برای جلوگیری از این مشکل 10 دقیقه به مدیتیشن بپردازید .

 کمبود خواب رابطه زناشویی

3 - شما جذابیت خود را از دست می دهید

شریک زندگی شما به دلایل زیادی اعم از زیبایی شما ، با شما ازدواج کرده است . در حالیکه گرایش انسان ذاتا به دنبال زیبایی و جذابیت است و پس از گذر زمان این ویژگی نیز مهم نخواهد بود . زمانیکه که ما احساس سلامتی می کنیم،بیشتر احساس جذابیت و اعتماد به نفس بهمان دست می دهد . در حقیقت این ها خصوصیت های جدایی ناپذیر هر یک از ما انسان ها هستند .

بنابر یکی از مطالعات سوئی ، محققان به این اشاره کردند :" افرادی که کمبود خواب دارند ، اغلب سالم نیستند و از جذابیت کتری برخوردارند و همان گونه که می دانید بنابر برخی مسائل چون بوی بد و... ما دوست نداریم به آن شخص نزدیک شویم . این نشان دهنده این است که انسان به یکدیگر حساس هستند و باید مراقب این چنین موارد باشیم"

بنابراین توصیه می شود قبل از رفتن به اتاق خواب (4الی6 ساعت قبل) از نوشیدن قهوه و سیگار کشیدن اجتناب نمایید .

4-شما بسیار کم قدردان شده و خودخواه تر می شوید

Amie Gordon ، یکی از روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا گفت :کمبود خواب می تواند در خودخواهی ما انسان ها موثر باشد همان گونه که ما کارهایمان را اولویت بندی می کنیم باید سعی کنید این را فراموش نکنید که اگر در هر حالی که همسر شما یک کار خوبی برای شما انجام داد باید از او تشکر کنید تا بتوانید به او بیشتر نزدیک شوید و هم از زحماتش سپاسگزار باشید .

گفتن کلمه "ممنونم" یا " تشکر" به همسرتان کار سختی نیست و برای بیان آن نیاز به کار کردن های سخت و وقفه نیست و می توانید هر چه ساده تر به همسرتان بگویید .توصیه می شود شب ها زود به اتاق خواب بروید و صبح ها زود بیدار شوید .

کمبود خواب رابطه زناشویی

5 - شما ممکن است دچار خصومت و کینه شوید

در هر رابطه ایی ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد و با این حال ، اگر شما کمی استراحت کنید و کمبود خواب نداشته باشید از هرگونه اختلال و خصومت در امان خواهید بود و روابط عاشقانه شما نیز پابرجا خواهند بود و هیچ مشکلی نخواهید داشت .

یکی از دانشمندان به نام Janice Kiecolt-Glaser، گفت:

هنگامی که شما کمبود خواب دارید ، این همانند نگاه کردن دنیای اطرافتان با یک عینک دودی و تیره است و به نحوی که شما قادر به مشاهده کامل دنیای اطراف خود نخواهید بود .

پس توصیه می شود که به اندازه کافی بخوابید تا روابط عاشقانه شما با همسرتان پابرجا بماند ومشکلی شما را تهدید نکند .

عوارض جدی کمبود خواب در رابطه زناشویی و جنسی

415
این مطلب مفید بود ؟123
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بهداشت و سلامت نمناک/ ن/ف
وبگردی