کنترل افکار
توانایی ما برای کنترل افکارمان ستون تندرستی ما محسوب می شود و ناتوانی در این زمینه می تواند باعث بروز بعضی از علائم ناخوشایند مرتبط با بیماری های روانی شود.

علت ناتوانی در کنترل افکار مزاحم چیست

بسیاری از ما دائم در حال سر و کله زدن با خودمان هستیم، با افکاری که گاه و بی گاه به سراغمان می آید. البته متأسفانه در اغلب موارد این فکرها و گفت و گوهای درونی چندان مثبت نیست و همین مساله موجب می شود همه فکرها و گفت و گوهای درونی را بد و استرس زا بدانیم؛ چرا که معمولا عادت داریم خودمان را به دلیل اتفاقات گذشته محکوم کنیم یا نگران و مضطرب اتفاقات آینده باشیم؛ اتفاقاتی که هنوز پیش نیامده و مشخص نیست روزی به واقعیت می پیوندد یا نه.

توانایی ما برای کنترل افکارمان ستون تندرستی ما محسوب می شود‎
محققان در پژوهشی به این سوال پاسخ داده اند که چرا برخی افراد نمی توانند افکار ناخوشایند را در ذهنشان سرکوب کنند:این احتمال وجود دارد که مغز آنها فاقد نوعی ماده شیمیایی خاص برای نیل به چنین هدفی باشد.
بر اساس یافته های مطالعه ای که بتازگی در Nature Communications منتشر شده، در حالی که برخی افراد گاهی نمی توانند افکار ناخوشایندی را مهار کنند که در سرشان می چرخد، محققان گفته اند ممکن است چنین موضوعی صرفا برای کسانی خطرناک باشد که مبتلا به افسردگی، اسکیزوفرنی و PTSD هستند.
مایکل اندرسون، پروفسور کمبریج در نشستی مطبوعاتی گفت:توانایی ما برای کنترل افکارمان ستون تندرستی ما محسوب می شود و ناتوانی در این زمینه می تواند باعث بروز بعضی از علائم ناخوشایند مرتبط با بیماری های روانی شود.

کنترل افکار

ناتوانی در کنترل افکار

به همین دلیل بود که اندرسون و گروهش وقتی دریافتند دلیل ناتوانی برخی افراد در مهار مسائل ناخواسته ذهنی می تواند نبود نوعی ماده شیمیایی باشد، بسیار هیجان زده شدند.
این محققان تغییرات شیمیایی و جریان خون را در مغز افرادی بررسی کردند که در حین تحقیق به آنها گفته می شد بعضی کلمات را به یاد آورند یا بعضی از آنها را به یاد نیاورند.
آنها دریافتند که یک انتقال دهندهٔ عصبی سرکوبگر یا مهارکننده به نام GABA در منطقه ای از حافظهٔ مغزی به اسم هیپوکامپ، کلید قفل موضوع است:افرادی که GABA بیشتری در این ناحیه از مغزشان داشتند، بیشتر هم می توانستند افکاری را متوقف کنند که میلی به یادآوری آنها نداشتند.
پروفسور اندرسون توضیح داد که فعالیت GABA همچون ارتشی از سربازان است که علیه یادآوری چنین افکار و یا خاطراتی وارد کارزار می شود.
او گفت:این کشف ممکن است در آینده منجر به پیدایی راههای جدیدی برای درمان موارد ابتلا به PTSD، افسردگی، اسکیزوفرنی و... شود.

کنترل افکار ، علت ناتوانی در کنترل افکار

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز -/ ر
برچسب : سلامت روان
وبگردی