کندش
کندش گیاهی است که به دلیل خواص زیاد و تاثیرات شگفت انگیزش به عنوان بهترین گیاه دارویی انتخاب شده است و اثرات دارویی آن برای درمان بیماری ها معجزه میکند.

معرفی و آشنایی با گیاه کندش؛ کندش چیست و چه خواصی دارد؟

از دیرباز تا کنون متخصصان طب سنتی برای درمان بیماری ها از گیاهان دارویی استفاده می کنند. گیاهان دارویی انواع مختلفی دارند که کندش یکی از موثرترین گیاهان دارویی بر شمرده می شود.این گیاه خواص شگفت انگیزی دارد اما مهم ترین خاصیت کندش که بسیاری از افراد را جذب خود می کند، افزایش رشد مو و جلوگیری از طاسی است. اگر جزو کسانی هستید که به دنبال تقویت و رشد موهای خود می باشید این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را بخوانید تا با همه خواص این گیاه و طریقه استفاده از آن برای درمان بیماری ها آشنا شوید.

معرفی گیاه کندش

کندش با نام علمی Gypsophila struthium گیاهی پایا با ساقه ای کوتاه و ریشه ای قوی است که در کشور هندوستان رویش پیدا می کند و به صورت ریشه مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه این گیاه کاملا سیاه رنگ بوده و درون ریشه نیز زرد مایل به قهوه ای بوده و دارای بوی تیزی می باشد.

موارد استفاده از گیاه کندش

در طب سنتی کندش خواص فراوانی دارد و از آن به صورت پودر و یا روغن برای درمان برخی بیماری ها استفاده می کنند. ازمواد مؤثره گیاه در ترکیبات پمادها استفاده می شود. پودر این گیاه به چشم آسیب می رساند و باعث عطسه شدیدمی شود، پوست را به طور موضعی بی حس می کندو مقدار 1-2 gr آن مرگ آور است.

طبع کندش

طبیعت این گیاه گرم و خشک است.

خواص گیاه و روغن کندش

در ادامه این مطلب خواص شگفت انگیز کندش را بیان می کنیم.

درمان سینوزیت

بسیاری از افراد مبتلا به سینوزیت دنبال درمان عالی برای این بیماری هستند، برای درمان سینوزیت بوییدن این گیاه مؤثر است. گیاه کندش به شدت عطسه آور است و بوییدن آن توسط افراد مبتلا به سینوزیت که مجاری بینی و سینوس های آنها مسدود می باشد، موجب باز شدن مجاری مسدود شده و خروج ترشحات سینوس ها می شود.

ابتلا به سینوزیت

عطسه های مکرر نه تنها به باز شدن مجاری و خروج ترشحات موجود در سینوس ها کمک می کند، بلکه مانع تجمع و ماندگاری ترشحات و عفونت آنها در بیمار می شود.

چگونه سینوزیت را با کندش درمان کنم؟

برای درمان سینوزیت ریشه گیاه کندش را تهیه کرده و سپس آسیاب کنید و پودری کاملا یک دست و نرم بدست آورید،سپس این پودر را با روغن بادام شیرین و یا روغن گل بنفشه مخلوط نمائید و یک قطره از این روغن را در بینی سمت راست خود و یک قطره را دربینی سمت چپ خود بچکانید.

با انجام اینکار شما دچار عطسه های مکررمی شوید و با تحریک مخاط بینی، عفونت ها شروع به ترشح شدن و حرکت از جای خود می کنند و از مجرای بینی خارج می شوند. بخاطر داشته باشید که این فقط قدم اول در درمان است برای ادامه کار و درمان کاملا سینوزیتتان شستشو و استنشاق آب نمک رقیق(کشیدن آب نمک بسیار رقیق در بینی) را به شما توصیه می کنیم.

درمان زکام و سرما خوردگی

استفاده از این گیاه برای درمان سرما خوردگی و زکام مفید است و سبب خروج عفونت از بینی می شود. به گفته درمانگران طب سنتی استفاده از ریشه کندش می تواند نزله را به زکام تبدیل کند و به این ترتیب به تغییر مسیر ترشحات پشت حلقی و خروج آنها از طریق بینی کمک کند. البته این گیاه سمی بوده و استفاده خوراکی محدودی دارد.

چگونه سرما خوردگی را با کندش درمان کنم؟

برای درمان سرماخوردگی به مقدار یک عدس از پودر ریشه کندش را در بینی بکشید، عطسه می آورد و اگر آن را در روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین مخلوط کرده و در بینی بچکانید، عطسه شدید عارض می شود. با عطسه ها عفونت ها شروع به ترشح شدن و از مجرای بینی خارج می شوند.

جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مو

در جامعه امروزی شاهد پدیده ای به نام نازک شدن و ریزش مو هستیم که بسیاری افراد از جمله بانوان را نگران کرده است. این مشکل دلایل بسیاری از جمله کم خونی و... دارد. شیوه های بسیاری جهت تقویت و درمان ریزش موی سر از سوی گروه های مختلف توصیه می شود اما در میان آنها استفاده از روغن کندش مؤثر تر است زیرا این گیاه با خون‌رسانی مجدد به ریشه مو می‌تواند آن را تحریک کند تا موهای جدیدی بر پوست برویند.

مشکل ریزش مو

اثر این گیاه بر رشد مو تا حدی است که محمد حکیم مومن در کتاب تحفه حکیم مومن بیان کرده که حتی باعث رویش مو از کف دست می شود (البته در واقع چنین چیزی نیست و رویش مو از کف دست محال است ولی با این مثال خواسته اند میزان اثرگذاری ان را اعلام کنند).

چگونه برای رشد موها از کندش استفاده کنم؟

یک شب در میان روی پوست سر خود به میزان یک درب بطری روغن کندش زده و تا پنج دقیقه به ارامی ماساژ دهید و بگذارید این روغن حداقل 1 تا 2ساعت روی سر شما بماند و سپس شستشو دهید. بهتر است برای اثر بخشی بیشتر روغن را به صورت گرم استفاده کنید.

از بین بردن شوره و موخوره

روغن کندش برای از بین بردن شوره و موخوره و قارچ های پوستی مفید است زیرا خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچی دارد و سبب حفاظت از پوست سر،کنترل شرایط PH، میزان چربی سر و رطوبت مو می شود. این روغن را نباید برای پوست های خشک استفاده کرد بلکه برای پوست های چرب مؤثر تر واقع می شود.

چگونه برای از بین بردن شوره و موخوره از کندش استفاده کنم؟

مقداری کمی روغن کندش را غیر مستقیم گرم کرده و با آن موها و کف سرتان را به آرامی ماساژ داده و اجازه دهید این روغن یک ساعت روی موها بماند تا تاثیر خود را بگذارد.

خواص روغن کندش برای مژه و ابرو

برای پرپشت شدن ابرو و مژه های خود از روغن کندش استفاده کنید. این روغن سبب بهبود رشد و رویش موها شده و از ریزش موهای ابرو و مژه جلوگیری می کند.

تقویت مژه و ابرو

چگونه برای تقویت مژه و ابرو از کندش استفاده کنم؟

برای تقویت مژه انگشت خود را به روغن آغشته نموده و روی مژه خود بزنید اما دقت کنید چشم ها بسته باشد تا روغن وارد چشم نشود.

برای تقویت ابرو قبل از خواب ابروی خود را شستشو داده و با استفاده از یک پنبه روغن را روی ابرو اعمال نمایید.

از بین بردن بی حسی دست و پا

در گذشته از خواص این روغن برای درمان فلج و لقوه نیز بهره می بردند زیرا روغن کندش طبعی گرم دارد و به رفع بی حسی دست و پا کمک فراوانی می کند.

چگونه برای رفع بی حسی دست و پا از کندش استفاده کنم؟

برای رفع بی حسی دست و پا مقدار کمی کندش را بر روی پوست دست و پا بمالید و دست و پاهای خود را با این روغن ماساژ دهید.

رفع بیهوشی‌ها

کندش خواص شگفت آوری دارد که یکی از آنها رفع بیهوشی است. روغن کندش برای رفع بیهوشی های ناشی از صرع و خشم مفید می باشد.

چگونه برای رفع بیهوشی از کندش استفاده کنم؟

استفاده از روغن کندش به تحریک بینی کمک می کند پس چند قطره روغن کندش در داخل سوراخ بینی افرادی که در اثر صرع یا خشم بیهوش شده اند، بچکانید تا به هوش آیند.

تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی

استفاده از روغن کندش در تسکین دردهای مفصلی و عضلانی می تواند مؤثر واقع شود زیرا روغن کندش با خاصیت ضد التهاب خود می تواند التهابات را تا حد زیادی کاهش دهد.

درد مفاصل

چگونه برای رفع درد از کندش استفاده کنم؟

برای رفع دردهای مفصلی و عضلانی مقدار کمی کندش را بر روی پوست دست و مناطقی که دچار درد شده اند، بمالید و آنها را با این روغن ماساژ دهید.

کاهش چین و چروک پوست

این گیاه برای جوانسازی و کاهش چین و چروک پوست مؤثر است و استفاده از آن برای درمان بعضی از بیماری های پوستی تجویز می شود.

چگونه برای بهبود پوست از کندش استفاده کنم؟

برای بهره بردن از خواص کندش برای پوست از صابون ها و شوینده های حاوی این گیاه استفاده نمایید یا هر شب قبل از خواب به مدت 3 ماه از این روغن استفاده کنید.

خواص کندش درطب سنتی

 1. سوزاننده خون و بلغم و خارج کننده سودا
 2. رفع بی حسی و فلج و لقوه
 3. رفع بدبوئی بینی
 4. صافی آواز
 5. تقویت بینایی
 6. رفع شبکوری
 7. درمان دردهای گوش و باد گرفتگی و طنین آن
 8. درمان تنگی نفس و آسم
 9. درمان اسهال و مدر بول و حیض
 10. خورد کننده سنگهای رسوبی کلیه و مثانه
 11. کمک به درمان یرقان
 12. رفع خارش و دردهای مفاصل و سیاتیک

بیماری آسم

سخن امام صادق علیه‌السلام درباره فایده کندش

عن ابراهیم بن ابی یحیی، عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال:"شکوت الیه الزکام، فقال:صنع من صنع الله و جند من جندالله، بعثه الله الی عله فی بدنک لیقلعها، فاذا قلعها فعلیک بوزن دانق شونیز و نصف دانق کندس یدق و ینفخ الانف، فانه یذهب الزکام و ان امکنک ان لا تعالجه بشی‌ء فافعل، فان فیه منافع کثیره."(بحارالانوار‌ـ ج62ـ باب 65 ـ ص 183)

از ابراهیم بن ابی یحیی از امام صادق علیه‌السلام گفت:"برای امام از زکام شکایت کردم،‌ پس امام فرمودند:ساخته‌ای از ساختگان خداوند و لشکری از لشگریان خداوند است. او را خداوند بخاطر علتی (بیماری) که در بدن تو می‌باشد و برای از بین بردن آن برانگیخته است. بعد هنگامی که علت را قطع کرد پس یک دانق شونیز (یک گرم) نصف دانق کندس(نیم گرم) کوبیده و در بینی آن را می‌کشی (مثل انفیه) همانا آن زکام را از بین می‌برد و اگر برای تو امکان داشت یعنی می‌توانستی آنرا معالجه نکنی بگذار باقی باشد و در نتیجه او منافع بسیار می‌باشد. (جلوگیری از جذام می‌کند)"

طرز تهیه روغن کندش

اصل روغن این گیاه زرد رنگ می باشد و روغن گیری از این گیاه در لابراتورهای مجهز دارو سازی صورت می گیرد.

دوره درمان با روغن کندش

برای مشاهده اثرات این گیاه، روغن آن را یک دوره 8 ماهه استفاده نمایید اما هر 45 روز یک هفته تا 10 روز به پوست سر خود استراحت دهید.بعد از 8 ماه نیز باید به صورت تناوبی هر ماه چند مرتبه درمان را ادامه دهید تا درمان تقویتی شما تثبیت گردد. بهتر این است که روغن ها را هنگام شب برروی پوست سر ماساژ داده و صبح آنرا بشویید.

روغن کندش

مضرات کندش (موارد احتیاطی و منع مصرف)

 • به دلیل طبع گرمی که دارد، افراد گرم مزاج باید با احتیاط از آن استفاده کنند.در غیر این صورت دچار عوارضی مثل تشنگی مفرط و اختلال حواس می شوند.
 • مصرف آن برای گرم مزاجان در فصل گرما به میزان دو گرم کشنده است که همراه با صدمات خناق و تشنگی مفرط و اختلال حواس و درد شکم و پاره شدن امعاء می باشد.
 • این گیاه دارای ترکیبات سمی می باشد پس دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • زیاده روی در مصرف کندش برای ریه ها مضر می باشد.

راز مهم گیاه جادویی کندش؛ خواص، عوارض و طرز استفاده کندش

4.6106
این مطلب مفید بود ؟988
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی