گرمای ایران

ایران چند درجه گرم شده است؟

تاریخ انتشار : 6 مرداد 1397کد مطلب : 42495زمان مطالعه : 4 دقیقه
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در خصوص آخرین وضعیت گرمای ایران و افزایش دما در کشورمان توضیحاتی ارائه کرد.

میزان گرمای ایران و افزایش دما در کشورمان چقدر است؟

ایسنا: رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت:ایران در 10 ماه پیش نسبت به شاخص های بلندمدت، بیش از یک درجه افزایش دما داشته است. همچنین در ماه قبل اهواز با ثبت دمای 53 درجه سانتیگراد به عنوان گرمترین شهر معرفی می شود.

صادق ضیاییان به وضعیت دمایی کشور طی 10 ماه پیش اشاره و اظهار کرد:از اول مهرماه سال 1396 (ابتدای سال زراعی) تا آخر تیرماه سال 1397 دمای کشور 1.3 درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت افزایش یافته است همچنین با توجه به بررسی گزارشات دمایی، کلیه استان ها در این بازه زمانی افزایش دما را تجربه کرده اند. 

وی تاکید کرد:در بازه 10 ماهه گذشته، بیشترین افزایش دما برای استان های آذربایجان غربی و زنجان بود که به ترتیب 2.2 درجه سلسیوس و 2 درجه سلسیوس نسبت به میانگین دمای بلندمدت خودگرم تر بودند. افزون براین در همین بازه زمانی ( از اول مهر تا آخر تیرماه) استان تهران 1.5 درجه سلسیوس افزایش دما نسبت به بلندمدت داشت. 

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در مورد شرایط دمای کشور در تیرماه سال جاری با بیان اینکه ایران در ماه قبل نسبت به میانگین بلندمدت این ماه، 1.2 درجه سلسیوس افزایش دما را تجربه کرد، گفت:در ماه پیش در استان های گلستان و البرز به ترتیب با 3.7 درجه سلسیوس و 3.6 درجه سلسیوس افزایش دما بیشترین نوسان دمایی نسبت به بلندمدت این استان ها ثبت شده است. 

افزایش دمای تهران در ماه گذشته

ضیاییان همچنین با اشاره به شرایط دمایی تهران و با بیان اینکه دمای پایتخت در تیرماه سال جاری 2.2 درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت بیشتر بوده است، اظهارکرد:این میزان افزایش دما تقریبا زیاد است. البته باید تاکید کرد که تقریبا همه استان ها در تیرماه سال جاری نسبت به بلندمدت افزایش دما را تجربه کردند به استثنای استان یزد که نسبت به متوسط بلندمدت خود، یک دهم درجه سلسیوس کاهش دما داشت. 

ایران در روند افزایش دما قرار دارد

این کارشناس سازمان هواشناسی در پاسخ به پرسشی در مورد دلایل افزایش دمای تهران و بقیه استان های کشور در اولین ماه تابستان امسال اظهار کرد:در کشور ما معمولا روند افزایش دما و گرم شدن وجود دارد که مهم ترین دلیل آن تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است، اما عوامل سینوپتیکی از جمله تمایل فشارهای جنب حاره ای به عرض های بالاتر جو نیز در این موضوع تاثیرگذار است. 

دمای بالای 50 درجه 111 بار در نقاط مختلف کشور تجربه شد

وی همچنین در مورد بالاترین دمای ثبت شده در کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا پایان تیرماه، با تاکید بر اینکه اهواز رکورد گرما را زده است، تصریح کرد:دژگاه دهرم در استان فارس با 52.6 درجه سانتیگراد و اهواز با 53 درجه سانتیگراد، بالاترین دمای ثبت شده در کشور را از اول سال زراعی تا پایان تیرماه دارند. دمای بالای 50 درجه 111 بار در نقاط مختلف کشور به ویژه استان خوزستان تجربه شده است همچنین استان های ایلام، هرمزگان، بوشهر، فارس و سیستان و بلوچستان نیز دمای 50 درجه را در نقاط مختلف ثبت کرده اند، اما گرم ترین دمای ثبت شده برای اهواز – مرکز استان خوزستان – بوده است. 

ایران نسبت به بلندمدت 26 درصد کمبود بارش دارد

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه از ابتدای مهر ماه 96 (اول سال زراعی) تا آخر تیرماه سال 97، کل کشور 164.7 میلی متر بارش دریافت کرد، گفت:از آنجا که میانگین بارش بلندمدت کشور در این بازه زمانی 225 میلی متر است نسبت به بلندمدت 26.8 درصد کمبود بارش داریم همچنین با توجه به میزان بارش سال گذشته که 210.4 میلی متر بوده، امسال نسبت به سال قبل 21.7 درصد کمبود بارش را تجربه کردیم. 

ضیاییان با اشاره به وضعیت بارش های دریافتی استان تهران طی 10 ماه گذشته اظهار کرد:از اول مهرماه 96 تا پایان تیرماه 97، استان تهران 220 میلی متر بارش دریافت کرد که با توجه به بارش 254 میلی متری تهران در مقیاس بلندمدت این استان کمبود بارشی معادل 13 درصد دارد. افزون بر این بارندگی ثبت شده تهران در سال گذشته 295 میلی متر بود بنابراین این استان امسال نسبت به سال قبل 25 درصد کمبود بارش داشته است. 

وی همچنین با اشاره به وضعیت بارشی کشور در ماه گذشته، تصریح کرد:بارش های تیرماه قابل توجه نبود و میانگین بارش کشور حدود نیم میلی متر ثبت و گزارش شد. اگرچه به طور معمول بارش های فصل تابستان ناچیز است اما در تیرماه سال قبل متوسط بارش کشور 2.6 میلی متر و در بازه بلندمدت 3.7 میلی متر بود. 

ضیاییان در پایان در مورد وضعیت بارشی استان تهران در ماه پیش گفت:تهران در تیرماه سال 1397 هیچ بارشی دریافت نکرد این در حالیست که بارش سال گذشته این استان 6.4 میلی متر و بارش بلندمدت 12.9 میلی متر بود.

انتهای پیام/م

افزایش دمای تهران و ایران نسبت به سال های گذشته چقدر است؟

51
این مطلب مفید بود ؟01
برچسب : هواشناسی
وبگردی