گل نیزه آفریقایی
گل نیزه آفریقایی از گیاهان همیشه سبز است و یک گیاه تزیینی است که بسیاری از افراد در منازل خود از این گیاه استفاده می کنند.

راز و رمز مراقبت و پرورش سنسوریای زیبا به نام گل نیزه آفریقایی

گیاه نیزه آفریقایی به آنگولا برمی گردد و این گیاه جزء گیاهان همیشه سبز است که معمولا از زمین می روید و گاهی اوقات نیز زیر زمین وجود دارند و این گیاهان از کلونی های وحشی هستند.

این گیاه معمولا به صورت خالخالی و برگ های لوله ای دیده می شود و بسیار نرم می باشد. رنگ های آن نیز طوسی است و با الگوهای راه راهی سبز پر رنگ دیده می شود و در بعضی از موارد به طور کل دیده می شود. برگ های تکی این گیاه حدودا 3 سانتیمتر ضخامت دارد و می تواند 1 الی 2 سانتیمتر قد بکشد و گل های این گیاه نیز حالتی کشیده و دراز دارند و در زمان بالغ شدن، برگ های آن ها می روید. این گیاه به رنگ های صورتی نیز دیده می شود. این گیاه در سن پایین نیز شکوفه می زند و معمولا برای تزیین خانه استفاده می شوند و استفاده از آن ها در محیط داخل خانه رایج است.

نیزه آفریقایی جزء گیاهان نا معمول و عجیب محسوب می شود و می توان در خاک آن ها از شن استفاده کرد و مهم ترین نکته در مورد این گیاه، این است که می توان آن را به حال خود رها کرد تا به رشد خود ادامه دهد.

مراقبت های خانگی از این گیاه

گیاه نیزه آفریقایی مشخصا یک گیاه تزیینی است که به راحتی می توان در منزل از آن استفاده کرد. این گیاهان در صورت بی توجهی شما نیز می توانند دوام بیاورند. تنها قانون مهمی که باید در مورد این گیاه رعایت کنید، این است که از گلدانی برای آن استفاده کنید که دارای زهکشی مناسب باشد.

همچنین می توانید با یک دستمال پارچه ای مرطوب و تمیز روی برگ های این گیاه را بکشید و گرد و غبار آن را از بین ببرید. این گیاه در صورت تنگ بودن و کمبود جا نیز ممکن است با مشکل مواجه شود و دچار شکستگی شود و برگی که نوک آن شکسته باشد، توانایی ادامه رشد را نخواهد داشت. چنانچه در نمناک گفته شده است رشد این گیاه نیز عموما آرام است و می تواند تا سال ها دوام بیاورد.

سنسوریا شمشیری

انواع مختلف گیاه نیزه آفریقایی

انواع متنوعی از این گیاه وجود دارد که بعضی از آن ها برگ هایی بافته شده و در هم تنیده دارند که تمام انواع این گیاهان می توانند سخت ترین شرایط را تحمل کنند.

نور مناسب

نیزه آفریقایی در محیط روشن دوام بالایی دارد و باید نور مستقیم را به اندازه کافی دریافت کند و همچنین می تواند از طریق نور جانبی از زیر پنجره نیز رشد خوبی داشته باشد اما اگر این گیاه را به مدت طولانی در محیطی قرار دهید که نور آن بسیار کم است، ناچارا از رشد باز می ایستد.

این گیاه زمانی که نور کافی دریافت کند، برگ های ایستاده ای خواهد داشت و می تواند در گلدان بسیار زیباتر جلوه کند.

دمای مناسب

این گیاه اصالتا به نواحی شرجی مربوط است و می تواند در دماهای بین منفی 18 تا 26 درجه سانتی گراد دوام بیاورد و همچنین تغیرات دمایی را نیز کنترل می کند اما هرگز نباید آن را در دماهایی قرار داد که کمتر از 13 درجه سانتیگراد هستند. این گیاهان همچنین توانایی تحمل هوای خشک را دارند، به شرط این که بیش از حد در معرض آلوده کننده ها مثل دود ماشین قرار نگیرند و یک رطوبت معمولی در محیط اتاق نیز می تواند برای این گیاهان مطلوب باشد.

گل نیزه آفریقایی

آب دادن

زمانی که رشد این گیاه فعال است، بهتر است که آب دادن به آن را به صورت متعادل انجام دهید و آب دادن به قدری باشد که خاک رطوبت خود را حفظ کند و قبل از هر بار آب دادن نیز اجازه دهید که سر خاک خشک شود.

در فصول سرد نیز باید اجازه دهید که خاک حداقل تا نصف خشک شود و بعد به آن آب بدهید که بیش از حد آب دادن به این گیاه باعث پوسیدگی ریشه ها می شود. هنگام آب دادن نیز مراقب باشید که آب روی برگ های آن نریزد زیرا این اتفاق هم باعث پوسیدگی برگ ها می شود. این برگ ها در صورت زیاد آب خوردن نیز دچار زردی می شوند و اگر اشتباها آب در گلدان را لبریز کردید، حتما مقداری از آن را خالی کنید.

کود دادن

از کود دادن بیش از حد زیاد به این گیاه خودداری کنید و همچنین یک بار در ماه از کود مایع برای این گیاه استفاده کنید.

عوض کردن گلدان

بهتر است که در فصل بهار، گلدان این گیاه را عوض کنید زیرا در این فصل معمولا شاخ و برگ های آن شلوغ می شود و در نتیجه بر اثر این شلوغی ممکن است که ریشه ها دچار آسیب شوند. گلدان جدیدی را استفاده کنید که دارای زهکشی بسیار مناسب باشد و گیاه شما دچار مشکل نشود و همچنین باید به اندازه کافی خاک رس را در پایین ترین سطح گلدان قرار دهید.

گل نیزه آفریقایی

باغبانی کردن

این گیاه را حدالامکان در محیط هایی بکارید که دارای رطوبت کافی باشد و همچنین دارای فضای کافی نیز باشد تا بتواند به قد و اندازه خوبی دست پیدا کند.

موقعیت مناسب

این گیاه را در صورت بیرون قرار دادن بهتر است که در حالت نور جانبی قرار دهید و نور مستقیم خورشید باعث می شود که این گیاه کم کم بسوزد.

خاک

ویژگی های مناسب برای خاک این گیاه، یکی زهکشی مناسب و دیگری ترکیب شن در آن می باشد.

آبیاری

این گیاه به یک یا دو بار در ماه در فصل تابستان به آبیاری نیاز دارد و آب کافی در فصل سرد نیز از این میزان بسیار کمتر است.

سنسوریا شمشیری

هرس کردن

در صورت شلوغ شدن شاخ و برگ این گیاهان باید مراقب باشید که برگ ها بیش از حد در هم تنیده نشوند که در این صورت می توانید از یک چاقوی تیز استفاده کنید و برگ ها را برش دهید که برگ ها می توانند تا 15 سانتیمتر برش داده شوند.

می توانید برگ های کنده شده را در یک گلدان جدید قرار دهید و خاک مناسب را برای آن بریزید تا علاوه بر هرس کردن، قلمه زدن را نیز انجام داده باشید.

مشکلات

ریشه هر مشکلی را در این گیاه می توان در میزان آب دادن آن جستجو کرد. اجازه دهید که بین آب دادن ها ، سطح خاک خشک شود و هنگام باران شدید نیز برای آن سر پناه ایجاد کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید که آب آن به گل تبدیل شود.

برگ های خمیده شده در این گیاه نشان دهنده کم آبی در فصل تابستان است.

برگ های زرد شده و خشک شده نیز نشان دهنده آب دادن بیش از حد است که در این صورت باید کاملا گلدان را عوض کنید و آن را در محیط خشک و گرم قرار دهید.

راهنمای مراقبت و پرورش سنسوریا شمشیری یا نیزه آفریقایی

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی