گیاه بگونیا
بگونیا نوعی از گیاهان است که بالغ بر 2000 نوع مختلف داشته و به خاطر ریبایی خیره کننده و همشه سبز بودن آن محبوبیت خاصی دارد.

نحوه پرورش و نگهداری از گیاه بگونیا

اگر به دنبال پرورش گیاهانی با گل های خیره کننده و شاخ و برگ های دیدنی و جذاب هستید ، بگونیا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود . این گیاهان در اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلف از قبیل سفید، صورتی ، قرمز، زرد ، نارنجی و بسیاری از رنگ های دیگر هستند . در حالی که بسیاری از گونه های این گیاه در سایه بهتر رشد می ‎کنند، برخی دیگر در نور مستقیم آفتاب رشد بهتری دارند و می ‎توانید آن ها را در گلدان ها و یا درون باغ خود پرورش دهید . در این قسمت از نکات باغبانی نمناک به نکاتی در مورد رشد گیاه بگونیا خواهیم پرداخت .

گیاه بگونیا

 

آب و هوای مناسب

اکثر انواع این گیاه در دمای 15 تا 26 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می ‎کنند؛ اگرچه برخی از انواع آن در هوای خنک تر رشد بهتری دارند . این گیاهان نیازمند رطوبت و گرما هستند اما در گرمای شدید، خشکی و یخ زدگی آسیب می ‎بینند .

شرایط مورد نیاز

به طور کلی، گیاه بگونیا، نیازمند نور غیرمستقیم است و برخی از انواع آن قابل پرورش در سایه ها هستند و برای جلوگیری از بروز بیماری های قارچی برای این گیاهان ، نیاز به سیستم تهویه هوا مناسب است . برخی از انواع گیاهان بگونیا، قابل پرورش در نور مستقیم آفتاب نیز هستند .

 خاک مناسب

این گیاهان به خاک غنی از مواد آلی و داری قابلیت جریان یافتن هوا نیازمند هستند و استفاده از خاک رس برای این گیاهان به دلیل سنگین شدن آن هنگام آبیاری و عدم امکان ورود هوا به آن مناسب نیست زیرا ممکن است سبب پوسیدگی ریشه و ساقه شود .

پرورش گیاه بگونیا

 میزان مناسب آب

گیاهان بگونیا دارای ساقه و برگ زخیم هستند که می ‎توانند آب را برای مدت طولانی در خود نگه دارند ، بنابراین نیاز به آبیاری مداوم ندارند . آبیاری بیش از حد این گیاه ممکن است به پوسیده و پلاسیده شدن گیاه منجر شود و بنابراین اجازه دهید گیاه به طور کامل خشک شود و نیاز به آبیاری پیدا کند . برای آبیاری این گیاه بهتر است خاک آن را آبیاری کنید، نه شاخه و برگ آن را زیرا برگ های مرطوب ممکن است کپک بزنند .

کود مناسب این گیاه

برای پرورش بهتر این گیاه بهتر است هر دو یا سه هفته در طول دوره رشد ، از کود های سبک و مناسب استفاده شود . بعد از پرورش یافتن گل های بگونیا و گذشتن دوره آن ها ، برای شروع چرخه رشد بعدی به چند ماه استراحت نیازمند است .

رشد گیاه بگونیا به نوع خاک ، دمای هوا، ریشه ها و جوانه ها بستگی دارد و معمولا پس از گذشت چند هفته از کاشت گیاه ، غنچه ها شکل می ‎گیرند و در صورت زرد شدن برگ ها و ساقه ، آن ها را از گیاه خود جدا کنید .

 آفات و مشکلات 

انواع خاصی از گیاهان بگونیا که رشد بهتری در سایه دارند ، رطوبت بیشتری را نسبت به انواعی که نیازمند نور مستقیم آفتاب هستند تجربه می ‎کنند که این امر ممکن است باعث ایجاد بیماری های قارچی در گیاه شود . برای مرتفع کردن این مشکل بهتر است سیستم تهویه هوای مناسبی برای گیاه خود تامین کنید و مقدار مناسب آب نیز مهم است ، نه خیلی زیاد و نه خیلی کم .

اگر گیاه بگونیا در آب و هوای خیلی خشک رشد کند، ممکن است در معرض ایجاد کنه های عنکبوتی قرار بگیرد و بنابراین بهتر است برای مرطوب نگه داشتن اندک گیاه ، مقداری آب به برگ های آن اسپری کنید و همچنین می ‎توانید گیاهان دیگری نیز در کنار این گیاه پرورش دهید .

 تعویض گلدان بگونیا 

این نکته را فراموش نکنید که گیاه بگونیا به عمق خاک علاقه دارد پس هنگامی که قصد تعویض گلدان بگونیا را دارید بایستی از گلدان بزرگ و مناسب سایز گیاهتان استفاده کنید. . در قسمت پایین گلدان لایه ای از سفال های ریز شده برای تخلیه ی مناسب و بهتر آب قرار دهید. برای تقویت گیاه به طور منظم خاک گلدان را تعویض و یا از ترکیب حاوی برگ های پوسیده، کود حیوانی و گیاهی استفاده کنید.

بگونیا ها مستعد کپک زدن هستند

در پاسخ به سوالات برخی از شما کاربران از نمناک در این مورد باید توضیح دهیم که یکی از مشکلات دارندگان بگونیا روبرو شدن با کپک زدگی این گیاه است و علت اصلی آن اسپری کردن آب به گیاه است ، اسپری گیاه را بیشتر مستعد کپک زدن می کند. بگونیا هایی که دچار کپک شده اند، باید توسط محصولات خاصی که در فروشگاههای مرتبط وجود دارد درمان شوند.

کود دادن به بگونیا

در طول رشد و گلدهی بگونیا توصیه می شود به طور هفتگی به آن کود بدهید. ترجیحاً از مواد، با دوز کم استفاده کنید تا مواد با دوز بالا.

دوره استراحت بگونیا

پس از زمستان بگونیا های گلدار نیاز به استراحت دارند و برخی این نکته را نمیدانند و به همین دلیل بگونیا های پر از شکوفه را دور میریزند . آن ها در این زمان دارای آب کمتر و دمای حدود 15 درجه سلسیوس هستند. شما می توانید پس از گل دادن، قسمت هایی از گیاه را ببرید و بعد چند هفته که شما گیاه بگونیای خود را داخل گلدان جدید دیگری کاشتید، آن را در مکانی گرم قرار دهید و آب بیشتری به آن بدهید تا جوانه زدن گیاه زیبای خود را شاهد باشید.

12 نوع مختلف گیاه بگونیا مخصوص پرورش در محیط خانه و یا محل کار

1. دابل بگونیا (Double begonia)

این نوع از گیاه بگونیا دارای برگ های بزرگ و شبیه گل رز است . از آن جایی که به صورت قائم رشد می‎ کند برای پرورش درون گلدان ها بسیار مناسب هستند و علاوه بر این، این نوع از گیاهان بگونیا دارای گل های زیبا و شاخ و برگ های جذاب هستند و برای پرورش در باغچه هایی که در سایه قرار دارند بسیار مناسبند .

گیاه بگونیا

 2. فیمبریاتا بگونیا (fimbriata begonia)

این نوع از گیاهان بگونیا شبیه به گل های میخک هستند و این گیاهان دارای گلبرگ های حاشیه ای و بسیار محکم اند و به همین دلیل برای کاشت انبوه در باغ های وسیع بسیار مناسب هستند . همچنین می ‎توانید این نوع از گیاه بگونیا را به تنهایی و یا با گیاهان دیگری که از نظر شرایط آب و هوایی و رشد مشابه آن ها هستند پرورش دهید .

 3. بگونیا آویخته ( Hanging begonia)

این گیاه با گذشت ماه ها، رنگ درخشان تری به خود می ‎گیرد و از اندازه ی بزرگی برخوردار است. این نوع از گیاه بگونیا مخصوص پرورش یافتن در سایه است و برای تزئین منزل با گلدان های آویزان بسیار مناسب است .

 4. بگونیای میخکی دوگانه ( Double picotee begonias)

این نوع از گیاه بگونیا دارای گلبرگ های بزرگ و دو رنگ هستند و شباهت اندکی به گل رز دارند . این گیاهان به صورت قائم و ظریف رشد می‎ کنند و نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب هستند و نسبت به گرمای زیاد حساس اند .

 5. بگونیا بدون توقف ( Nonstop begonia)

در مقایسه با انواع دیگر گیاهان بگونیا، این نوع از حجم کمتری برخوردار بوده و داری رنگ های روشنی مثل صورتی و زرد هستند، اگر این گیاهان را به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید ، بیشتر مواقع در تابستان شکوفا می‎ شوند .

 6. بگونیا رکس ( Rex begonia)

این نوع از بگونیا دارای برگ های بزرگ و چند رنگ است و با آب و رطوبت زیاد هم دچار مشکل نمی ‎شود و از آن جایی که این نوع از گیاهان به نور مستقیم نیاز ندارند ، قابل پرورش در گلدان های درون منزل هستند و رنگ این نوع از گیاهان بگونیا شامل رنگ بنفش ، قرمز ، سبز و یا نقره ای است .

7. بگونیا ریگر ( Rieger Begonia)

این نوع زیبا از گیاهان بگونیا در اواخر زمستان و اوایل بهار قابل رویت هستند . این گیاهان از رنگ های شاد و متنوعی مانند قرمز روشن ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد برخوردارند و از آن ها برای تزئین باغچه ها استفاده می ‎شود . این گیاهان به نور غیر مستقیم آفتاب نیازمندند و نباید بیش از حد آبیاری شوند .

 8. بگونیا دراگن وینگ ( Dragon wing Begonia)

این نوع از گیاهان بگونیا دارای گل های آویخته هستند و برای گلدان های آویزان بسیار مناسبند . این گیاهان از بهار تا پاییز شکوفه می ‎دهند و به رنگ های قرمز، سفید و صورتی هستند .

 9. بگونیا چند غنچه ای ( Multiflora begona)

این نوع از گیاهان دارای انواع مختلفی هستند و برای تزیین درگلدان های آویخته بسیار مناسبند . گل های این گیاهان به رنگ قرمز ، صورتی و زرد هستند و نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب می باشند .

 10. کِین بگونیا ( Cane begonia)

این نوع از گیاهان بگونیا نیز دارای انواع مختلفی هستند و از زیبایی خیره کننده ای برخور دارند . این گیاهان به نور غیر مستقیم نیازمندند و نسبت به رطوبت بیش از حد حساسند .

گیاه بگونیا

 11. بگونیا ریزوماتوس ( rhizomatous begonia)

ای نوع از گیاهان بگونیا داری 700 گونه متفاوت است و دارای ساقه های ضخیمی هستند و به صورت افقی رشد می ‎کنند . برگ ها و ساقه های این نوع از گیاهان بگونیا دارای اشکال و رنگ های متفاوتی هستند و از آنجایی که در نزدیکی ریشه ها رشد می‎ کنند ، برگ ها و ریشه ها به سرعت جوانه می ‎زنند .

 12. وکس سمپر فلورنس ( wax semper florens)

این گیاهان از ساقه های ضخیمی برخوردارند و در اشکال و انواع مختلفی هستند و معمولا در تمام طول سال قابل پرورش اند .

روش صحیح پرورش و نگهداری انواع گیاه بگونیا + آفات

4.464
این مطلب مفید بود ؟568
وبگردی