یائسگی زودرس
متخصص بیماری های زنان می گوید تشخیص و درمان به موقع بیماری یائسگی زودرس اهمیت زیادی دارد.

ارتباط بین یائسگی زودهنگام و ریسک بالای شکستگی استخوان

یائسگی فرآیند بیولوژیکی طبیعی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر است. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی اتفاق می افتد و کاملا طبیعی محسوب می شود. تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته شده است. اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست، پاسخ ندهند یائسگی زودرس اتفاق می افتد.

مطالعه جدید محققان نشان می دهد حتی با وجود مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D، ریسک بروز شکستگی استخوان در زنانی که زودتر از هنگام، یائسه شده اند بیشتر است.

در این مطالعه محققان به بررسی تاثیر کلسیم، ویتامین D و هورمون ها در تعدیل ریسک بالای شکستگی در زنانی که زودهنگام یائسه شده بودند پرداختند.

براساس ارزیابی حدود 22 هزار زن تحت بررسی، زنان جوان تر از 40 سال که یائسه شده بودند در مقایسه با زنانی که بین 40 تا 49 سال یا بعد از 50 سال یائسه شده بودند، به شکل قابل توجهی در معرض ریسک شکستگی بودند.

ه یائسگی زودرس

یائسگی زودرس

زنان مبتلا به یائسگی زودهنگام تا حداقل میانگین سنی یائسگی (52 سال) کاندیدای هورمون درمانی هستند تا ریسک بیماری قلبی، پوکی استخوان، و تغییرات شناختی و خلق و خو در آنها کاهش یابد.

دکتر جوآن پینکرتون، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«زنان در معرض خطر از دست دادن استخوان نیاز به مصرف 1200 میلی گرم کلسیم در روز همراه با میزان کافی ویتامین D دارند. البته میزان بالای مصرف مکمل کلسیم نیز موجب افزایش ریسک تشکیل پلاک و تصلب شریان در زنان می شود و باید قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایند.»

رابطه یائسگی زودرس و شکستگی استخوان

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دانشجو-/ر
وبگردی