پروپرانولول در بارداری
پروپرانولول دارویی برای کنترل فشارخون و ضربان قلب نامنظم می باشد که باید قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری از عوارض و اثرات آن بر سلامت جنین بدانید.

آیا مصرف پروپرانولول در بارداری بی خطر است ؟

برای کنترل برخی از ویژگی های جسمی سلامتی مانند فشار خون و ضربان قلب نامنظم ، به مصرف دارو های خاصی نیاز است. با این وجود که این دارو ها برای سلامتی حیاتی هستند اما مصرف آن ها در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک قرار گیرد که یکی از این دارو ها پروپرانولول است .

در این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک، به شما خواهیم گفت که آیا مصرف پروپرانولول در دوران بارداری خطر آفرین است یا خیر ، عوارض جانبی آن چیست و برای پیشگیری از عوارض جانبی آن باید چه اندازه مصرف شود .

پروپرانولول چیست ؟

پروپرانولول نوعی مسدود کننده بتا است که برای درمان فشار خون بالا ، اضطراب و میگرن استفاده می ‎شود ؛ پروپرانولول برای درمان موارد زیر هم مورد استفاده قرار می‎ گیرد:

این دارو در کل به صورت قرص، کپسول و شربت موجود است .

پروپرانولول در بارداری

آیا مصرف پروپرانولول در دوران بارداری بی خطر است ؟

سازمان غذا و داروی آمریکا پروپرانولول را در دسته " حاملگی C" طبقه بندی کرده است و این بدان معناست که مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات نشان داده است این دارو اثرات منفی بر روی جنین دارد و هیچ مطالعه ای بدون نتایج منفی مشاهده نشده است .

در حالی که فشار خون بالا و مشکلات قلبی می ‎تواند بارداری را به خطر بیاندازد، مصرف دارو هایی که می ‎توانند به کودک شما آسیب برساند ایده خوبی نخواهد بود و از آنجا که مطالعات موجود حاکی از اثرات منفی پروپرانولول بر روی جنین در حال رشد است ، مصرف این دارو در دوران بارداری فقط در صورتی مجاز است که مزایای بالقوه آن از خطرات احتمالی آن بیشتر باشد .

پروپرانولول چه تاثیراتی بر زنان باردار خواهد گذاشت ؟

مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات نشان می ‎دهند که مصرف پروپرانولول در دوران بارداری منجر به کاهش وزن و اندازه بستر جنین می ‎شود و در انسان، این مشاهدات را می ‎توان به افزایش حجم عضلانی رحم و بی ثباتی جریان خون تعبیر کرد .

مادرانی که در زمان زایمانشان پروپرانولول مصرف کردند همراه با علائمی همچون کاهش ضربان قلب و کاهش تعداد تنفس بودند و درصورت وجود گزینه های مطمئن تر از پروپرانولول بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

تاثیر قرص پروپرانولول در بارداری

مقدار توصیه شده مصرف پروپرانولول

سازمان غذا و دارو، دوز های زیر را برای هر شرایطی توصیه می‎ کنند . با این حال، پزشک معالج شما، با در نظر گرفتن وضعیت سلامت تان میزان دوز مصرفی شما را تعیین خواهد کرد .

  • دوز توصیه شده برای افراد دارای فشار خون بالا، 40 میلی گرم و دو بار در روز است ومشخص نیست که باعث ایجاد عوارض جانبی در دوران بارداری می ‎شود یا خیر.
  • اگرچه سازمان غذا و دارو دوز80 تا 320 میلی گرم را برای افراد دارای آنژین صدری توصیه می ‎کند اما مطالعات نشان می ‎دهد که دوز بیشتر از 160 میلی گرم می ‎تواند باعث بروز عوارض جانبی بر روی جنین شود و بنابراین مشاوره حرفه ای مورد نیاز است .
  • 1 تا 30 میلی گرم، سه یا چهار بار در روز برای فیبریلاسیون دهلیزی
  • دوز اولیه برای انفارکتوس میوکارد 40 میلی گرم است و پس از یک ماه می ‎تواند 60 تا 80 میلی گرم باشد .
  • دوز اولیه میگرن 80 میلی گرم است اما دامنه دوز موثر 160 یا 240 میلی گرم در روز است که البته نظر پزشک معالج ضروری است .

**چه در دوز های تجویز شده و چه در سایر موارد ، پروپرانولول ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض جانبی در بیماران شود .

خوردن قرص پروپرانولول در بارداری

اثرات جانبی پروپرانولول در دوران بارداری

عوارض جانبی پروپرانولول بر روی مادر از این قرارند :

  • اگر مادر مجبور به مصرف قرص پروپرانولول باشد ممکن است دچار ضربان قلب پایین، فشار خون پایین، سرگیجه و تاری دید شود .
  • چند عارضه جانبی رایج شامل خستگی، ضعف، سرد شدن بدن، مشکل در خواب، ضربان قلب نامنظم، سندروم رینود و کابوس است.

اگر خانومی در دوران بارداری پروپرانولول مصرف کند و هر یک از علائم ذکر شده را تجربه کند، باید مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کند.

برخی سوالات متداول درباره مصرف پروپرانولول در بارداری

حال، چندین سوال در مورد استفاده از پروپرانولول در دوران بارداری را مطرح می ‎کنیم .

1. آیا مصرف گاه و بی گاه پروپرانولول در دوران بارداری اشکالی ندارد ؟

این دارو را گاه و بی گاه مصرف نکنید زیرا کنار گذاشتن این دارو توسط شما باید به تدریج اتفاق بیافتد. بیش از 10 تا 14 روز و در صورت استفاده گاه و بی گاه از این دارو ممکن است دچار تعریق، لرزش، بدتر شدن آنرژین، ضربان قلب نامنظم و یا افزایش یافتن آن، سکته قلبی و یا مرگ شوید .

همانطور که پیش از این هم بارها در مطالب مربوط به مراقبت های دوران بارداری در نمناک گفته شد همچنین لازم است دارو های فشار خون بالا و اضطراب برای یک دوره خاص به طور مداوم مصرف شوند و بنابراین همیشه قبل از شروع و یا متوقف کردن مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کنید .

موارد مصرف پروپرانولول

2. اگر پروپرانولول را قبلا، در دوران بارداری مصرف کرده باشم چه می‎ شود ؟

اگر در حال حاضر باردار هستید و تا کنون این دارو را مصرف کرده اید، نباید به هیچ عنوان مصرف این دارو را به طور ناگهانی قطع کنید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بهترین تصمیم را برای شما بگیرد .

3. آیا ممکن است که مصرف پروپرانولول منجر به سقط جنین شود ؟

مطالعاتی که تاکنون انجام شده، سقط جنین را به عنوان عوارض جانبی مصرف این دارو نشان نداده است و به این ترتیب عدم وجود مطالعات خوب کنترل شده، تعیین اینکه پروپرانولول باعث سقط جنین می ‎شود یا خیر را دشوار کرده است.

4. آیا ممکن است که مصرف قرص پروپرانولول در دوران بارداری منجر به زایمان زو درس شود ؟

مطالعات انجام شده در این مورد نشان می ‎دهند که مصرف این دارو ممکن است باعث بروز زایمان زودرس شود .

5. آیا ممکن است که مصرف پروپرانولول در دوران بارداری منجر به ایجاد نقص در نوزاد شود ؟

به توجه به مقاله ای منتشر شده در ژورنال اطفال، نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری خود داروی پروپرانولول مصرف می ‎کردند دچار کوچکی جفت، ، عقب ماندگی رشد داخل رحم، افسردگی جنین در بدو تولد و... شدند .

بنابراین مثل همیشه نمناک توصیه می کند همیشه در مورد هرگونه بیماری در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کرده و توصیه های او را دنبال کنی و به خود درمانی متوسل نشوید زیرا ممکن است خطرناک باشد .

باید و نبایدهای مصرف قرص پروپرانولول در بارداری + عوارض

4.250
این مطلب مفید بود ؟428
وبگردی