ژنیکوماستی(بزرگی سینه مردان)
ژنیکوماستی یا بزرگی سینه مردان به علت مصرف دارو های مختلف مثل دیازپام و پیری ممکن است بوجود بیاید که با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است و از طریق جراحی و دارو درمان می شود.

در مورد ژنیکوماستی یا همان بزرگ شدن سینه در مردان بیشتر بدانید

ژنیکوماستی (سینه های بزرگ مرد) چیست؟ ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت غدد لنفاوی سینه در مرد است ؛ در دوران طفولیت، بلوغ، و در مردان میانسال و مسن، ژنیکوماستی می تواند رایج باشد.

ژنیکوماستی باید از pseudogynecomastia یا lipomastia تمیز داده شود، که به حضور رسوبات چربی در منطقه سینه مردان اشاره دارد. ژنیکوماستی حقیقتا ناشی از رشد بافت غده یا پستان است که در مردان بسیار کم است. این، شایع ترین دلیل برای ارزیابی پزشکی پستان مرد است ؛ در ادامه این بخش از سلامت نمناک به جزئیات بیشتری در مورد این مشکل خواهیم پرداخت.

 بیماری ژنیکوماستی

نشانه ها و راه تشخیص و درمان بیماری ژنیکوماستی یا بزرگی سینه مردان

علائم و نشانه های ژنیکوماستی چیست؟

علائم اولیه ژنیکوماستی بزرگ شدن سینه های مرد است ؛ همانطور که قبلا ذکر شد، ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت غده به جای بافت چربی است.به طور متناوب در مکان که نوک پستان است و ممکن است حس لاستیک یا قوی داشته باشد ،مشابه است.

ژنیکوماستی معمولا در هر دو طرف اتفاق می افتد اما در برخی موارد می تواند یک طرفه باشد. اگر هر دو طرف درگیر شوند، ممکن است یک سینه بزرگتر شود. گرما و حساسیت ممکن است وجود داشته باشد، اگر چه معمولا هیچ درد شدیدی وجود ندارد.

مهمترین تمایز با ژنیکوماستی تفاوت در سرطان سینه مردانه است که حدود 1٪ موارد کلی سرطان پستان را شامل می شود. سرطان معمولا به یک طرف محدود می شود، لزوما در اطراف نوک پستان قرار نمی گیرد، احساس سختی می کند و می تواند با کمرنگ شدن پوست، عقب نشینی نوک پستان، تخلیه نوک پستان و بزرگ شدن گره های لنفاوی زیر بغل (زیر بغل) همراه باشد.

 علائم ژنیکوماستی

بیماری ژنیکوماستی چه علائمی دارد؟

چه کسی دچار ژنیکوماستی می شود؟

ژنیکوماستی در افراد مسن:

یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین 50 تا 69 سال هستند. در این گروه سنی، تقریبا از هر 4 نفر، 1 نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

ژنیکوماستی دوران بلوغ:

بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می شوند که دلیل آن می تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان، ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می رود.

ژنیکوماستی در نوزادان:

بیش از 50% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می آیند. دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر (از طریق جفت) وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می رسند و جای نگرانی نیست.

 ژنیکوماستی درمان

آیا نوزادان هم دچار بیماری ژنیکوماستی می شوند؟

سایر عوامل خطر ژنیکوماستی عبارتند از:

 • پیری، از آنجا که پیری ممکن است کاهش تولید تستوسترون را افزایش دهد که می تواند این مشکل را ایجاد کند.
 • خطرات ناشی از بزرگی سینه های مردانه مربوط به بیماری ها و شرایط خاص (مانند سیروز کبد) همان عوامل خطر است که به این شرایط منجر می شود.
 • مصرف برخی از داروها ممکن است خطر ابتلا به این مشکل را افزایش دهد. 

عوامل خطر بزرگی سینه مردان

عواملی که باعث ایجاد بیماری ژنیکوماستی می شوند

آیا سینه های بزرگ در مردان یا ژنیکوماستی یک وضعیت پزشکی (gynecomastia) یا از چربی بیش از حد (pseudogynecomastia) است؟

سینه بزرگ در مردان یا همان ژنیکوماستی واقعی، بزرگ شدن غده پستان مردانه است به دلیل عدم تعادل هورمونی، اما ظاهر بزرگ ممکن است سینه ها را به pseudogynecomastia، یک علامت از چربی بیش از حد که در قفسه سینه قرار می گیرد اشتباه گرفته شود ،این ممکن است در سن بلوغ پسران رایج باشد و درمان ژنیکوماستی ممکن است شامل دارو یا جراحی باشد.

 ژنیکوماستی کاذب

ژنیکوماستی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

اطلاعات بیشتر درباره سینه های بزرگ در مردان ( ژنیکوماستی )

چه موقع ژنیکوماستی ایجاد می شود و چقدر طول می کشد؟

ژنیکوماستی ناشی از عدم تعادل در سطوح هورمون است که در آن سطوح استروژن (هورمون های زنانه) نسبت به سطح آندروژن ها (هورمون های مردانه) افزایش می یابد.ژنیکوماستی که در نوزادان و در طول بلوغ رشد می کند ،با زمان خود حل می شود به عنوان ژنیکوماستی فیزیولوژیک شناخته شده است.

همه افراد، چه مرد و چه زن، دارای هورمون های زنانه (استروژن) و هورمون های مردانه (آندروژن) هستند. در دوران بلوغ، سطوح این هورمون ها ممکن است در سطوح مختلف نوسان داشته و افزایش یابند و منجر به حالت موقت می شود که در آن غلظت استروژن نسبتا بالا است. مطالعات مربوط به شیوع ژنیکوماستی در نوجوانان سالم نتایج بسیار متفاوتی را به دست آورده اند، که کمترین میزان شیوع آنها به میزان 4 درصد و بیشترین 69 درصد در پسران است. این تفاوت ها احتمالا از تغییرات در آنچه که طبیعی است در نظر گرفته می شود و سنین مختلف پسران در مطالعات بررسی شده است.

ژنیکوماستی ناشی از تغییرات گذرا در سطوح هورمون با رشد معمولا در طول شش ماه تا دو سال به طور خودکار از بین می رود ، گاهی اوقات، ژنیکوماستی که در بلوغ رشد می کند بیش از دو سال ادامه دارد و به عنوان ژنیکوماستی تحرک مداوم نامیده می شود.

 دوره زمانی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی تا چه مدت باقی می ماند؟

چه بیماری ها و شرایط باعث ایجاد ژنیکوماستی می شود؟

تعدادی از شرایط پزشکی همچنین ممکن است به ژنیکوماستی تبدیل شود:

سوء تغذیه و تغذیه مجدد (بهبودی از سوء تغذیه) هر دو نشان داده شده است که یک محیط هورمونی ایجاد می کنند که ممکن است منجر به ژنیکوماستی شود. به همین ترتیب، سیروز کبد، متابولیسم هورمونهای طبیعی را تغییر می دهد و ممکن است موجب بروز ژنیکوماستی شود.

اختلالات اندام جنسی مردان (تست) می تواند منجر به کاهش تولید تستوسترون و تولید بیشتر استروژن،و در نهایت منجر به ژنیکوماستی شود .

این اختلالات ممکن است ژنتیکی باشند، مانند سندرم Klinefelter، یا به علت تروما، عفونت، کاهش جریان خون یا پیری باشد.

سرطانها ممکن است هورمون هایی را ایجاد کنند که موجب بروز ژنیکوماستی شوند.

به ندرت، سرطان های غیر از تومورهای بیضه ممکن است هورمون هایی ایجاد کنند که می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود.

 علت های ژنیکوماستی

علل بیماری ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان چیست؟

چه داروهایی باعث ژنیکوماستی می شوند؟

ژنیکوماستی همچنین می تواند یک عارضه جانبی از تعدادی از داروها باشد ؛ نمونه هایی از داروهایی که می توانند در ارتباط با ژنیکوماستی باشند ،عبارتند از:

 • (آلدکتون)، یک دیورتیک است که دارای فعالیت ضد آندروژنیک است که مسدود کننده های کانال کلسیم و برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود (مانند نایفیدیپین (Procardia و دیگران)
 • داروهای مهارکننده ACE برای فشار خون بالا
 • برخی از آنتی بیوتیک ها (برای مثال ایزونیزید، کتوکونازول و مترونیدازول
 • داروهای ضد زخم (مانند رانیتیدین ، سایمتیدین و امپرازول
 • درمان ضد آندروژن یا استروژن برای سرطان پروستات
 • متایلدپا (آلدومت)
 • درمان با داروهای ضد رتروویروسی بسیار فعال (HAART) برای بیماری اچ آی وی، که ممکن است باعث ایجاد توزیع مجدد چربی شود که به pseudogynecomastia منجر شود یا در بعضی موارد ژنیکوماستای واقعی
 • دیویوکسین
 • دیازپام (والیوم)
 • مواد مخدر (به عنوان مثال، الکل، ماری جوانا، هروئین)
 • روغن اسطوخدوس و روغن درخت چای، هنگامی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود، همراه با ژنیکوماستی است ؛

اگر فکر می کنید که سینه های در حال رشد و یا شرایط مرتبط را دارید، بهتر است با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی و سلامتی مشورت کنید.

 علل ژنیکوماستی

داروهایی که باعث بروز سینه بزرگ در مردان یا ژنیکوماستی می شوند

چگونه می توانم بدانم که آیا من دچار ژنیکوماستی هستم؟

تعریف gynecomastia:وجود بافت پستان بیشتر از 0.5 سانتی متر قطر در یک مرد است. همانطور که قبلا مورد بحث قرار گرفت، ژنیکوماستی وجود بافت پستان (غدد لنفاوی) واقعی، که معمولا در اطراف نوک پستان قرار دارد میباشد. رسوب چربی به عنوان ژنیکوماستی در نظر گرفته نشده است.

در اغلب موارد، ژنیکوماستی را می توان با معاینه فیزیکی تشخیص داد. تاریخچه پزشکی دقیق نیز مهم است، از جمله دارو و مصرف مواد مخدر.

اگر یک سوء ظن سرطان وجود دارد، ممکن است یک ماموگرافی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی دستور داده شود ؛ برای کمک به تشخیص علت ژنیکوماستی در موارد خاص توصیه های بیشتری می تواند باشد این می تواند شامل آزمایش خون برای بررسی کبد، کلیه و عملکرد تیروئید باشد. اندازه گیری سطح هورمون در جریان خون نیز ممکن است در بعضی موارد توصیه شود.

 تشخیص ژنیکوماستی

راه تشخیص بیماری ژنیکوماستی

چه داروهایی درمان و روش های جراحی این بیماری را کاهش می دهد یا درمان می کند؟

ژنیکوماستی ، به خصوص در مردان بالغ، اغلب در عرض حدود شش ماه به طور خود به خودی از بین میرود، اما در بعضی شرایط نیاز به درمان خاص دارد. درمان های پزشکی نیز به طور خاص در مورد مشکل ژنیکوماستی قابل دسترسی هستند، اما داده های مربوط به اثربخشی آنها محدود است و هیچ داروئی برای درمان ژنیکوماستی توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید نشده است.

داروهایی که برای درمان ژنیکوماستی استفاده می کنند، عبارتند از:

جایگزینی تستوسترون در مردان مسن با سطوح پایین تستوسترون موثر است، اما برای مردان دارای سطح نرمال هورمون مردانه موثر نیست.

در موارد دیگر clomiphene می تواند برای درمان ژنیکوماستی مورد استفاده قرار گیرد . این می تواند تا 6 ماه طول بکشد.

درمان ژنیکوماستی

داروهای تجویزی برای درمان ژنیکوماستی 

مدولاتور گیرنده استروژن (SERM) tamoxifen (Nolvadex) ثابت شده است که حجم سینه را کاهش می دهد اما دذ ژنیکوماستی کل بافت را از بین نمیبرد .

این نوع درمان اغلب برای جینکوموتیای شدید یا دردناک استفاده می شود.

دانازول یک مشتق مصنوعی تستوسترون است که سنتز استروژن را از طریق تست ها کاهش می دهد ،با مهار ترشح هیپوفیز LH و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، اندام های جنسی را برای تولید هورمون ها تشویق میکنند این دارو کمتر از سایر داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

داروها در کاهش ژنیکوماستی در مراحل اولیه موثرتر هستند، چرا که زخمها معمولا بعد از حدود 12 ماه اتفاق می افتند.

پس از آسیب رساندن به بافتها، داروها به احتمال زیاد موثر نیستند و تنها جراحی ممکن است جواب دهد.

در موارد شدید بیماری، سونوگرافی طولانی مدت یا در مواردی که درمانهای دارویی برای کمک به بازگرداندن ظاهر طبیعی پستان موثر نبوده اند، استفاده از ماموپلاستی کاهش (جراحی کاهش سینه) مورد استفاده قرار گرفته است ؛به طور معمول ژنیکوماستی با مشکلات دراز مدت همراه نیست.

 درمان بزرگی سینه با دارو

درمان بیماری بزرگی سینه مردان یا ژنیکوماستی از طریق دارو

چه مدت طول می کشد تا ژنیکوماستی از بین برود؟

هرچند در اغلب موارد ژنیکوماستی به طور خود به خودی از بین می رود اما در بعضی موارد نیاز به درمان دارد. ژنیکوماستی در طولانی مدت (12 ماه یا بیشتر) ممکن است نیاز به جراحی (فیبروز نامیده می شود)داشته باشد، درمان با داروها بسیار سخت تر است.عواقب روانشناختی ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که بزرگ شدن سینه منبع خجالت باشد.

آیا می توان از ژنیکوماستی جلوگیری کرد؟

ژنیکوماستی که ناشی از نوسانات هورمونی با رشد و یا پیری است قابل پیشگیری نیست ، ژنیکوماستی که مربوط به مصرف دارو است ،قابل درمان و پیشگیری می باشد. 

جلوگیری از ژنیکوماستی

چگونه جلوی ژنیکوماستی را بگیریم؟

آیا علایم ژنیکوماستی و سرطان سینه مردانه با هم مرتبط هستند؟

مردان مبتلا به ژنیکوماستی حدود پنج برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه مردانه در مقایسه با جمعیت عمومی هستند. اعتقاد بر این است که خود ژنیکوماستی یک بیماری پیش آگهی نیست، بلکه این که تغییرات هورمونی (افزایش نسبی در استروژن، سطوح پایین آندروژن) که باعث ایجاد ژنیکوماستی در مردان بالغ می شود نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

 

علت و درمان ژیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان

3.595
این مطلب مفید بود ؟6629
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : هورمون
وبگردی
  {"Location":"\/��������������������.p65788","ResCode":124,"html":false}