عبدالله اسکندری

گریمورهای مشهور و بنام ایرانی + تصاویر

تاریخ انتشار : 6 مهر 1397کد مطلب : 71876زمان مطالعه : 4 دقیقه
به دلیل اهمیت صنعت گریم و گریم های موفق و چشمگیر چهره پردازان سینما و تلویزیون مروری بر مشهورترین گریمورهای ایرانی داشته ایم که قطعا برایتان جذاب خواهد بود.

آشنایی با گریمورهای ایرانی معروف سینما

اهمیت صنعت گریم و چهره پردازی در دنیای هنر به حدی زیاد است که باعث دیده شدن یا نشدن یک اثر میشود. خوشبختانه سینمای ما در زمینه گریم و چهره پردازی بسیار موفق عمل کرده و گریمورهای مشهوری در این صنعت فعالیت میکنند.

عبدالله اسکندری یکی از نام های آشنا در صنعت گریم است که اثرهای ماندگاری از او در سینما و تلویزیون وجود دارد اما اگر بخواهیم از برترین گریمورهای ایران نام ببریم باید نامی از جلال معیریان ، بیژن محتشم ، مجید اسکندری ، مهری شیرازی ، ایمان امیدواری و مهین نویدی تنها بانوی برنده سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی ببریم.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با برترین گریمورهای ایرانی و بیوگرافی کوتاهی از آنها آشنا کنیم.

برترین گریمورهای ایرانی در دنیای هنر

عبدالله اسکندری

اگر بخواهیم لیستی از بهترین گریمورهای ایرانی تهیه کنیم قطعا باید نام عبدالله اسکندری را در صدر این لیست قرار بدهیم . عبدالله اسکندری از برترین های صنعت گریم در ایران است که چندین بار سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی در جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد .

عبدالله اسکندری

عبدالله اسکندری گریمور برتر سینما

عبدالله اسکندری برای فیلم های مادر ساخته علی حاتمی ، ناصرالدین شاه اکتور سینما به کارگردانی محسن مخملباف، بلندی های صفر ساخته فلاح لیالستانی، آخرین بندر به کارگردانی حسن هدایت، روز واقعه ساخته شهرام اسدی و ساحره به کارگردانی داوود میرباقری برنده سیمرغ بلورین این رشته شده است.

محمود بصیری

گریم فوق العاده محمود بصیری توسط عبدالله اسکندری

عبدالله اسکندری چهره پردازی را از سال 51 زیر نظر بیژن محتشم آغاز کرد و چهره پردازی فیلم و سریال های زیادی را برعهده داشته است و گریم های ماندگاری از او در دنیای هنر وجود دارد که از جمله آنها میتوان به گریم ماندگار اکبر عبدی در آدم برفی ، دزد عروسک ها ، مادر ، گریم متفاوت و ماندگار محسن تنابنده در شاهگوش ، گریم مصطفی زمانی در پریناز ، محمود بصیری در فیلم دستفروش ، مهدی فقیه در ملک سلیمان و ... اشاره کرد.

جلال معیریان

جلال معیریان طراح گریم و چهره پرداز مشهور ایرانی فعالیت در سینما را از سال 49 با فیلم آرامش در حضور دیگران ساخته ناصر تقوایی آغاز کرد و پس از آن در فیلم و سریال های زیادی به عنوان گریمور و چهره پرداز حضور داشت .

جلال معیریان

جلال معیریان گریمور سرشناس و موفق سینما

جلال معیریان از برترین گریمورهای ایرانی است که سه بار توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر را از آن خود کند. این چهره پرداز موفق برای فیلم های سرب به کارگردانی مسعود کیمیایی ، غزال ساخته مجید راعی و توفان شن به کارگردانی جواد شمقدری سیمرغ بلورین جشنواره فجر در دوره های مختلف را دریافت کرد.

مهدی فخیم زاده

گریم بی نظیر مهدی فخیم زاده توسط جلال معیریان

جلال معیریان چهره پردازی آثار زیادی را برعهده داشته است که از برترین های آن میتوان به گریم مهدی فخیم زاده در مسافران آفتاب ، گریم عبدالرضا اکبری در فرزند صبح اشاره کرد.

مجید اسکندری

یکی دیگر از گریمورهای معروف ایرانی مجید اسکندری است که برادر عبدالله اسکندری از سرشناس ترین گریمورهای سینما و تلویزیون است.

مجید اسکندری

مجید اسکندری گریمور برتر سینمای ایران

مجید اسکندری چهره پردازی و گریم را از سال 58 آغاز کرد و نام او همواره در میان برترین گریمورهای ایرانی درخشیده است. مجید اسکندری اولین بار چهره پردازی فیلم شیلات در سال 62 را برعهده گرفت و بعدها در فیلم و سریال های زیادی به این حرفه ادامه داد.

محسن تنابنده

گریم محسن تنابنده در ابله توسط مجید اسکندری

از میان فیلم و سریال هایی که مجید اسکندری چهره پردازی آن را برعهده داشت میتوان به گلهای داوودی ، پاییزان ، زرد قناری ، ملک خاتون ، آدم برفی ، راز مینا ، مارمولک ، یک تکه نان ، سرزمین کهن و علی البدل اشاره کرد.

مهری شیرازی

یکی دیگر از چهره پردازان موفق و برتر صنعت گریم مهری شیرازی گریمور سرشناس کشورمان است که از سال 65 فعالیت در این عرصه را آغاز کرد.

مهری شیرازی

مهری شیرازی بانوی گریمور موفق ایرانی

مهری شیرازی در جشن صد سالگی سینما برنده تندیس بهترین چهره پردازی برای فیلم زیر پوست شهر شد و در ششمین جشن سینمای ایران برنده جایزه بهترین چهره پردازی برای فیلم زندان زنان گردید. این گریمور پیشکسوت در اولین جشن سینمای آزاد ایران جایزه ای برای فیلم طلوع تاریک در رشته بهترین چهره پردازی دریافت نمود.

ثریا قاسمی

گریم فوق العاده ثریا قاسمی توسط مهری شیرازی

مهری شیرازی چهره پردازی و طراحی چهره در فیلم هایی چون گشت ارشاد ، سن پترزبورگ ، عصر روز دهم ، کارناوال مرگ ، بچه های ابدی ، دستهای خالی ، زندان زنان ، گل یخ ، واکنش پنجم ،زهر عسل و .... را برعهده داشته است.

بیژن محتشم

بیژن محتشم چهره پردازی پیشکسوت کشورمان یکی دیگر از گرمورهای برتر ایرانی در صنعت پرطرفدار گریم است.

بیژن محتشم

بیژن محتشم گریمور سرشناس سینمای ایران

بیژن محتشم از برترین های صنعت گریم است که عبدالله اسکندری گریم را نزد او آموخت . بیژن محتشم چهره پردازی را از سال 1334 آغاز کرد و به تدریس چهره پردازی در دانشکده هنرهای زیبا پرداخت . بیژن محتشم در اولین دوره جشن خانه سینما جایزه بهترین چهره پردازی را برای معجزه خنده دریافت کرد.

فیلم دندون طلا

گریم فیلم دندون طلا توسط بیژن محتشم

بیژن محتشم طراحی چهره پردازی آثاری چون گیس بریده ، هرچی تو بخوای ، همسر دلخواه من ، معجزه خنده ، دندان طلا ، آهوی وحشی و بسیاری از فیلم های زمان قبل از انقلاب را برعهده داشته است.

مهین نویدی

مهین نویدی یکی دیگر از چهره پردازان مشهور ایرانی است که از سال 1355 در صنعت گریم و چهره پردازی فعال است.

مهین نویدی

مهین نویدی بانوی سرشناس گریم و چهره پردازی

مهین نویدی تنها بانوی برنده سیمرغ بلورین چهره پردازی و برنده تندیس بهترین چهره پردازی برای فیلم صد سال به این سال ها در دوازدهمین دوره جشن خانه سینما است.

محسن تنابنده

گریم محسن تنابنده در ایران برگر توسط بیژن محتشم

مهین نویدی در سال 73 طراحی چهره پردازی الو الو من جوجوام را برعهده گرفت و از دیگر آثار برجسته او میتوان به شور زندگی ، دختران انتظار ، ازدواج غیابی ، مهمان مامان ، ازدواج به سبک ایرانی ، میوه ممنوعه ، خروس جنگی ، هیس دخترها فریاد نمی زنند و ایران برگر اشاره کرد.

گریمورهای مشهور ایرانی از عبدالله اسکندری تا جلال معیریان +تصاویر

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
وبگردی