گیاهخواری
گیاهخواری صرف یعنی مصرف میوه ها و سبزیجات، بدون آنکه از مواد حیوانی مانند شیر و تخم مرغ استفاده شود سبب ایجاد بعضی از کمبودها از جمله کمبود ویتامین ب12 می شود.

گیاهخواری بدون مصرف تخم‎مرغ و لبنیات چه عوارضی دارد

رژیم های گیاه خواری ، رژیم هایی هستند که منبع اصلی تأمین مواد غذایی آنها منابع گیاهی است. برخی فرآورده های حیوانی نیز مجازند که اغلب شامل  فرآورده های لبنی و تخم مرغ می شود اما بعضی از افراد در رژیم های گیاهخواری خود از خوردن تخم مرغ ولبنیات نیز امتناع می کنند بدون اینکه بدانند چه عواقبی در کمین آنهاست.

مصرف نکردن تخم‎مرغ و لبنیات در رژیم های گیاهخواری عارضه دارد

مسئول برنامه تغذیه بزرگسالان در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت:گیاهخواری اگر همراه با مصرف تخم مرغ و لبنیات نباشد، سبب کمبود بعضی ویتامین ها از جمله ویتامین ب12 در بدن خواهد شد.

وی گفت:هرم غذای ایران که دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور تهیه کرده است، برای بزرگسالان قابل استفاده بوده و همه افراد در رده سنی جوان، میانسال و سالمند می توانند از آن استفاده کنند.
وی ادامه داد:این هرم غذایی در مورد کودکان، نوجوانان و مادران باردار اندکی متفاوت است. به طور مثال در مادران باردار ، گروه نانوغلات و لبنیات مقدار جزیی باید افزایش داشته باشد. کودکان و نوجوان هم که هرم غذایی خاص خود را دارند و برای افراد سالمند نیز مصرف مکمل ها در هرم غذایی بیشتر تاکید می شود.
مصرف کلیه مواد غذایی گیاهی و فرآوری نشده به علت حفظ ریزمغذی ها مانند ویتامین ها و املاح،بسیار برای بدن مناسب هستند و به طور کلی مصرف انواع مواد غذایی گیاهی، پخته شده و پخته نشده توصیه می گردد.

گیاهخواری
آشنایی با معایب رژیم گیاهخواری بدن مصرف تخم مرغ ولبنیات

وی همچنین تصریح کرد:مصرف صرف مواد گیاهی شامل میوه ها و سبزیجات، بدون آنکه از مواد حیوانی مانند شیر و تخم مرغ استفاده شود سبب ایجاد بعضی از کمبودها از جمله کمبود ویتامین ب12 می شود. یکی از موارد ی است که معمولا افرادی که به صورت مطلق گیاهخواری می کنند به آن دچار می شود.
بعضی رژیم های گیاهخواری که با مصرف تخم مرغ، شیر و لبنیات همراه است، تا حدود زیادی میتواند بعضی از این کمبود ها را جبران کند.ویتامین ب 12 در خون سازی، اعصاب و تقویت حافظه بسیار موثر است. به همین دلیل کمبود این ویتامین به صورت مزمن ممکن است خود را به صورت اختلال در حافظه و اعصاب و روان نشان دهد و همچنین نوعی کم خونی به نام مگالوبلاستیک را ایجاد خواهد کرد.

معایب رژیم گیاهخواری :

1ـ ویتامین های B2 , B6 , B12 ، اسید فولیک و عناصری مثل روی و آهن در منابع حیوانی بیشتر و قابل جذب تر هستند.

2ـ وجود مهار کننده های جذب درمنابع گیاهی مثل " فیتات " ( در غلات سبوس دار، انواع مغزها و دانه ها )، اگزالات ( در اسفناج ، ریواس، جعفری ، بادام زمینی و انواع مغزها ) و سیترات ( در مرکبات ) باعث کاهش جذب مواد مغذی می شوند.

3ـ کمبود اسید های آمینه ضروری در غذاهای گیاهی

4ـ مصرف زیاد ویتامین C ( در اثر مصرف زیاد میوه و سبزی ) باعث می شود که مازاد ویتامین C به اسید اگزالیک تبدیل شود و خطر ابتلا به سنگ های اگزالاته در گیاهخواران افزایش یابد.

عوارض گیاهخواری بدون مصرف تخم مرغ و لبنیات

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خبر گزاری مهر _ تبیان / ف
وبگردی