بندآوردن خونریزی
برخی مواقع زخم های جزئی، خونریزی های بدی دارد که خطرات جدی به همراه دارد ما در این مطلب درمان های ارائه کرده ایم که شما می توانید در خانه برای بند آوردن خونریزی از آنها استفاده کنید.

برای بندآوردن خونریزی از چه روش هایی استفاده کنیم

حتما برای شما هم پیش آمده که قسمتی از بدن تان دچار  بریدگی و خونریزی شده باشد و به دنبال راهکاری برای بند آوردن خونریزی باشید . در این مقاله شما را با روش های موثر برای بند آوردن خونریزی از زخم آشنا می کنیم.

آشنایی با  نحوه بند آوردن خونریزی از زخم 

اگر بریدگی آنقدر عمیق نباشد که کارتان به اورژانس و بخیه بکشد، یا اینکه شواهد، از احتمال عفونت کردن ناحیه آسیب دیده خبر ندهند، می توانید با همان ابزارهایی که در آبدارخانه کوچک محل کارتان پیدا می شود، خطر را دور کنید .

خونریزی را بند بیاورید
چه شدت جراحت تان بالا باشد و چه نه، باید در اولین فرصت، خونریزی را بند بیاورید . پس وقت را تلف نکنید و با محکم فشاردادن ناحیه بریده شده، خونریزی را متوقف کنید .

بندآوردن خونریزی

 فشار مستقیم زخم یکی از راه های بند آوردن خونریزی 

زخم را پاک کنید
به محض تمام یا کم شدن خونریزی، زخم تان را تمیز کنید. یادتان نرود که حتی زخم های کوچک، ممکن است عفونی شوند و شما را به دردسر بیندازند. پس با این راه ها، احتمال عفونت کردن جای زخم را کمتر کنید :
- با یک موچین استریل (با الکل یا حرارت موچین را پاک کنید) تکه های بزرگ خاک یا شی ای را که باعث بریدگی شده، به آرامی از ناحیه زخمی خارج کنید. سعی کنید سر موچین، به بافت آسیب دیده تان برخورد نکند تا خونریزی و سوزش آن ناحیه بیشتر نشود .
- برای پنج دقیقه، زخم را با آب سرد و تمیز بشویید. هرگز ناحیه زخمی شده را زیر آب گرم قرار ندهید، چراکه سریع شدن جریان گردش خون به دلیل گرما، می تواند خونریزی آن ناحیه را تشدید کند .
- هرگز برای تمیزکردن زخم، از الکل یا پراکسیدهیدروژن استفاده نکنید. این مواد می توانند بافت آسیب دیده را دچار آسیب بیشتری کنند .

زخم را بپوشانید
اگر بریدگی، شکاف قابل مشاهده ای را در پوست شما ایجاد کرده است، سعی کنید دو طرف پوست را به هم نزدیک کنید و با یک چسب تمیز و ضد حساسیت، آنها را به هم متصل کنید. اغلب زخم ها، بدون نیاز به پانسمان التیام پیدا می کنند اما همیشه به خاطر پایان دادن به خونریزی نیست که باید زخم را بپوشانید. اگر احتمال می دهید که آلودگی به ناحیه بریده شده نفوذ کند، بهتر است آن را با باند استریل بپوشانید. البته هرگز ناحیه بریده شده را برای مدت طولانی زیر باند قرار ندهید تا در صورت دچارشدن به عفونت، بتوانید علائم هشداردهنده را مشاهده کنید. از طرف دیگر، هرچند ساعت یک بار، باند استریلی را که استفاده می کنید، تعویض کنید تا آلودگی روی آن، به زخم تان نفوذ پیدا نکند .

چند روش دیگر برای بند آوردن خونریزی

استفاده از یخ

به کار بردن یک تکه یخ بر روی زخم، عملکرد عروق خونی را مختل می کند و اجازه می دهد که خون در آن قسمت لخته شده و سریعتر خونریزی قطع شود . بهترین راه برای این کار این است که یخ را در یک پارچه تمیز و خشک ریخته و بر روی زخم بگذارید.

 بندآوردن خونریزی

 استفاده از یخ یکی از راه های بند آوردن خونریزی

استفاده از چای

چای یکی از موادی است برای درمان خونریزی استفاده می شود . چای سبز ، را در یخچال بگذارید و بعد روی زخم قرار دهید. در حقیقت این حالت یک نوع ضد عفونی کننده است که باکتری ها را می کشد و مانع عفونت می شود.

ژل آرایشی

بله ژل آرایشی مانع خونریزی می شود. بسیاری از لوازم آرایشی از جمله موم و ژل حاوی میزان بالایی ژلاتین هستند که از روغن واکس تشکیل شده اند. این ترکیبات برای محافظت از پوست بسیار خوب است .

ورزشکاران بوکس و هنرهای رزمی قبل از ورزش از ژل های مخصوص استفاده می کنند که هنگام خونریزی به راحتی خون بند بیاید . ژل بهترین راه کار برای توقف خونریزی است. قبل از استفاده پوست را به خوبی خشک و تمیز کنید تا ژل به خوبی به پوست نفوذ کند و خونریزی را قطع کند .

موثر ترین راهکار برای بندآوردن خونریزی

4105
این مطلب مفید بود ؟8520
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از نت نوشت /
وبگردی