ترفندهای عکاسی با موبایل

ترفندهای عکاسی حرفه ای با موبایل

کد مطلب : 12462زمان مطالعه : 7 دقیقه
اگر شما قصد عکاسی با موبایل را دارید، در این گزارش از نمناک می توانید با صفر تا صد عکاسی و نکاتی که حتما باید رعایت شوند، آشنا خواهید شد.

ترفندهای عکاسی با موبایل

اگر شما روزهای قبل از رونمایی و عرضه گوشی های هوشمند با دوربین های ساده ای که توانستند تمام کاربران را به خود جذب کنند را به خاطر بیاورید، حتما می دانید که عکاسی یکی از سخت ترین کارهای ممکن بود که لازمه آن حمل دوربین های بزرگ و جا گیر در کیف یا پشت اتومبیل بود که عکاسی با آنها نیز کار سخت و دشواری بود. اما این روزها گوشی های هوشمند دوربین های کاملا حرفه ای و با کیفیتی را برای مشتریان خود عرضه کرده اند که حدودا دیگر نیازی به دوربین های حرفه ای نیست و این گوشی ها می توانند نیاز هر یک از ما را برطرف کنند.

با این وجود اگر شما به عکاسی علاقه دارید نیازی نیست که هزینه های چند میلیون تومانی را برای خرید دوربین های حرفه ای کنید چرا که با دوربین گوشی شما می توانید تصاویر باکیفیت و خارق العاده ای را ثبت کنید. اما شاید دید شما نسبت به این جمله کمی منفی باشد و تصور کنید چنین چیزی ممکن نیست و حتما و حتما باید دوربین های گران قیمت را خریداری کنید...! لازم به ذکر است که شما می توانید با آپشن های دوربین موبایل خود تصاویر خارق العاده ای را از خود بجای بگذارید.

عکاسی با گوشی

شاید تصاویری که با موبایل خود ثبت می کنید به اندازه تصاویری که با دوربین های حرفه ای ثبت می شوند، با کیفیت نباشند، اما طبیعتا می توانید تصاویر باب میل خودتان را ثبت کنید. با این وجود در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک ما قصد داریم یک سری از نکات را برای عکاسی با موبایل را به شما معرفی کنیم تا بتوانید تصاویر منحصر بفردی را ثبت کنید.

ترفندهای عکاسی با گوشی

1- استفاده از gridlines

یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای عکاسی با موبایل، استفاده از آپشن gridlines می باشد که با فعال کردن این آپشن می توانید صفحه نمایشگر گوشی را به 9 قسمت تقسیم کنید. اما دقیقا این آپشن چه فایده ای دارد؟ وقتی شما این قابلیت را در گوشی خود فعال می کنید، می توانید سوژه را هر چه بهتر و دقیق تر مورد بررسی قرار دهید که طبیعتا می تواند در عکاسی شما تاثیر به سزایی بگذارد.

عکاسی با گوشی

برای فعال کردن این قابلیت در گوشی آیفون و اندروید باید طبق زیر اقدام کنید؛

  • آیفون : وارد تنظیمات شوید و از بخش "Photos & Camera"، گزینه "Grid" را فعال کنید.
  • اندروید : برنامه دوربین موبایل را باز کنید و بر روی آیکون چرخ دهنده بفشارید. اینک شما می توانید گزینه "grid lines" را فعال کنید.

2- فوکوس روی سوژه

دوربین گوشی های هوشمند امروزی بطور خودکار روی سوژه فوکوس می کنند که گاها ممکن است بنابر دلایل مختلف، سوژه مورد نظر به درستی انتخاب نشود. از این رو توصیه ای که برای شما داریم این است که ابتدا دوربین را در مقابل سوژه نگه دارید و سپس چند ثانیه صبر کنید تا نور و فوکوس خودکار اعمال شود. اینک شما می توانید سوژه مورد نظر خود را انتخاب کنید و تنها یکبار انگشت خود را بر روی قسمت مدنظرتان بزنید تا فوکوس بر روی آن نقطه اعمال شود.

ترفند عکاسی

این مشکل گاها می تواند سوژه ای که به سختی آنرا بدست آورده ایم، نمایان شود و عکسی که ثبت کرده اید به بدترین شیوه ممکن ثبت شده باشد.از این رو اگر از یک سوژه در حال حرکت در حال ثبت تصاویر هستید، تنها کافیست یکبار بر روی سوژه در گوشی هوشمند خود کلیک کنید تا سوژه در دوربین تعریف شود و دوربین تنها بر روی آن فوکوس کند.


3- انتخاب پرسپکتیوهای مختلف

طبیعتا یک سوژه زیبا و جذاب از هر جهت زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. از این رو تصور کنید که قصد عکاسی از شخصی که در میان قفسه های کتاب ایستاده است را دارید. جهتی که هر یک از ما در اولین تامل به ذهنمان میرسد، عکاسی از دید جلو می باشد که شاید پشت سوژه دیوار آجری یا گچی خیلی ساده ای وجود داشته باشد که می تواند کمی تصویر را زشت کند!

انتخاب پرسپکتیو

خب! چیکار کنیم؟ توصیه ای که می توانیم برای رفع این مشکل کنیم این است که پرسپکتیو خود را تغییر دهید! شما می توانید از زوایای مختلفی اقدام به ثبت تصاویر خارق العاده و بسیار جذابی کنید! همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، پرسپکتیو از نمای بالا با زاویه حدودا 60 درجه نسبت به زمین می باشد که واقعا تصویر بسیار جذابی می باشد و می تواند هر یک از ما را مجذوب خود کند!

توجه : طبق گزارشات انجام شده، شما برای تغییر پرسپکتیو می توانید از برنامه SKRWT استفاده کنید.


4- بازی با رفلکشن (انعکاس)

شاید برای شما نیز پیش آمده است که وقتی کنار دریا، یا چاله ای کوچک نشسته اید، سرتان را کمی خم می کنید که ناگهان با جلوه واقعا زیبا و خارق العاده ای روبرو می شوید که می تواند چندین ساعت شما را جذب خود کند! این نوع دیدگاه در هر یک از ما انسان ها وجود دارد که تمایل زیادی به مشاهده چنین تصاویری داریم و شاید کمتر کسی تمایل نداشته باشد.

 رفلکشن عکس

از این رو توصیه ای که ما به شما داریم این است که چنین سوژه هایی را بدست بیاورید و تصاویر این چنینی ثبت کنید تا بتوانید به سادگی تجربه عکاسی با موبایل را بدست بیاورید.


5- بلاک کردن برخی رنگ ها (بازی با رنگ)

تصویر زیر را چند دقیقه مشاهده کنید! خب در اصل این تصویر متعلق به یک گل بنفش رنگی است که در دو دست جای گرفته است! الان شما باید دو صحنه را در ذهن خود تصور کنید. اول از همه صحنه ای را تصور کنید که رنگ دست مسدود نشده است و گل بنفش رنگ بصورت طبیعی در دست قرار گرفته است و دوما تصویر زیر را مشاهده کنید.

ترفندهای عکاسی

خب هدف اصلی ما از ثبت این عکس چیست؟ سوژه ای که انتخاب کرده ایم، دست است یا گل؟! قطعا گل است و با این ترفند می توانید عکاسی حرفه ای با موبایل را تجربه کنید. این یک پیشنهاد هست که قطعا می تواند به شما کمک کند.


6- خودداری از زوم

وقتی هر یک از ما قصد داریم سوژه ای را از فاصله دور عکاسی کنیم، اولین کاری که به ذهنمان میرسد این است که زوم کنیم! واقعا وسوسه انگیز است! اما این کار در واقع اشتباه است چرا که کیفیت عکس و فوکوسی که انجام شده است، می تواند آسیب ببیند و با دیدن تصویر ثبت شده قطعا این احساس به شما دست خواهد داد که چرا این کار را کردم؟!!!

زوم در عکاسی

از این رو اگر قصد عکاسی با موبایل را دارید، توصیه ای که ما برای شما داریم این است که در صورت امکان، شما خودتان را به سوژه نزدیک کنید و در غیر اینصورت اگر در حال عکاسی از حیوانات وحش هستید، به هیچ وجه نزدیک نشوید و از فاصله دور بدون زوم عکاسی کنید و سپس اقدام به برش آنها نمائید. خلاصه کلی که می توان گفت این است که به هیچ وجه کییت تصویر شما نباید از بین برود.


7- استفاده از نور طبیعی

پیدا کردن سوژه کار سختی است که شاید برای یافتن آن باید ساعت ها وقت بگذارید تا بتوانید به بهترین شیوه ممکن سوژه را بیاید. سوژه شاید در یک اتاق کم نور باشد که در آن هیچ چراغی وجود ندارد و تنها یک پنجره نورگیر وجود دارد! از این رو باید از فلش استفاده کنیم؟! به هیچ وجه!! چرا که نور طبیعی و قدرت دوربین شما می تواند بهترین تصویر را ثبت کند.

نور طبیعی در عکاسی

تاریکی خودش یک جلوه است و شما می توانید از آن استفاده کنید! همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، تصویر گل زیبا تنها با نور و تاریکی طبیعی بدون هر گونه فلش ثبت شده است که واقعا جذاب می باشد. خب اینک تصور کنید که این صحنه با استفاده از فلش ثبت می شد! طبیعتا حس خوشایندی ندارد؟!


8- در چه زمانی از فلش دوربین استفاده کنیم؟

فلش دوربین گوشی

فلش گوشی یکی از ابزارهای کاربردی هم برای روشنایی محیط تاریک و هم برای عکاسی است که توصیه می شود از این ابزار برای عکاسی تنها در طول روز استفاده کنید چرا که وقتی شما قصد عکاسی از محیط تاریک با دوربین وشی را دارید، کانتراست بیشتری برای دوربین ایجاد خواهد شد که شاید تصویر ثبت شده قابل قبولتان نباشد. با این حال استفاده از فلش در فضاهای روشن می تواند به نرم شدن برخی سایه ها کمک کند و سوژه شما به خوبی عکاسی شود.


9- تمیز کردن لنز دوربین

لنز گوشی

دوربین گوشی هوشمند نسبت به دوربین عکاسی از حمل و نقل راحت تری برخوردار می باشد که تنها هزینه ای که ممکن است برای شما داشته باشد، محافظت درست از آن می باشد. با این وجود وقتی شما بیرون از خانه هستید، معمولا موبایل را در جیب یا کیف خود قرار می دهید که حتما شاید با برخورد به اشیاء دیگر، کثیف خواهد شد و بعد از در آوردن ناگهانی تلفن به بیرون، با دوربین ضعیف روبرو خواهید شد که مشکل دوربین نیست! مشکل کثیف بودن دوربین است و توصیه می شود با استفاده از دستمال های مخصوص تمیز کردن عینک، آنرا تمیز کنید و سپس اقدام به عکاسی کنید.


10- ویرایش تصاویر

برخی از ما وقتی یک تصویر را ثبت می کنیم، بر این باور هستیم که دیگر نیازی به این نیست تصویر ثبت شده را با برنامه های مربوطه ویرایش کنیم! از این رو توصیه ای که ما برای شما داریم این است که تصویر را با استفاده از برنامه های مختلفی که این روزها در نسخه های موبایلی نیز وجود دارند را از فیلترهای مختلف بگذرانید تا تصویر جذابی را بتوانید ایجاد کنید.

ویرایش تصویر

قطعا تصویر ویرایش شده می تواند نظر شما را به خود جلب کند. برای ویرایش تصاویر با گوشی اندرویدی توصیه می شود از برنامه Picsart استفاده کنید که دارای فیلترهای مختلف و قابل توجه ای است.

با ترفندهای عکاسی حرفه ای با موبایل آشنا شوید

3.938
این مطلب مفید بود ؟308
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی