خانه داری
با نزدیک شدن عید نوروز خانم ها شروع به خانه تکانی در ماه اسفند می کنند که با یادگیری ترفندهای خانه داری می توانند کارهای خود را راحت و سریع تر انجام دهند.

فوت وفن خانه داری قبل عیدی برای خانم های حواس پرت

بوی عید از اسفند ماه استشمام می شود به خصوص وقتی خانم ها و اعضای خانواده با یکدیگر همکاری می کنند تا خانه را برای سال نو آماده کنند . خانه تکانی امروزه مانند زمان قدیم نیست و اکثر خانه های امروزی تمیز هستند اما تمیز ترین خانه ها هم در اسفند ماه برق انداخته می شوند. در این بخش از نمناک نکاتی از خانه داری را آورده ایم تا بتوانید با استفاده از آنها خانه تکانی راحت تری انجام دهید.

از همین حالا شروع کنید

همیشه که نباید خانه تان را چند روز مانده به عید تمیز کنید بلکه می توانید خانه خود را از اوایل اسفند نیز بدون عجله و فشار روحی تمیز کنید و روزهای پایانی سال را به تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی اختصاص دهید.

یادداشت کنید

ابتدا برای انجام کارهای خود برنامه ریزی کنید و تمام چیزهایی که باید تمیز شوند، را بنویسید . کارها را براساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. از زمان های بسیار کوتاه خود نیز استفاده کنید و مثلا لباس ها را در لباسشویی بریزید.

پس از انجام هر کار انجام شده فهرست را علامت بزنید. شما می توانید ابتدا بخش های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینت ها و قسمت های مخفی را به مدتی بعد موکول کنید.

هر روز نظافت کنید

هر روز سی دقیقه زمان را برای نظافت اختصاص دهید و لوازم و خرده ریزها را حتی در یک زمان ثابت کوتاه نظافت کنید اینگونه زمان خانه تکانی شما خیلی کمتر خواهد شد .مثلا بعد از دوش گرفتن زمان کوتاهی را به تمیز کردن آینه حمام و کف وان اختصاص دهید.

ترفندهای خانه داری

کارها را به تنهایی انجام ندهید

برای انجام خانه تکانی از همه افراد خانواده کمک بگیرید و تمام نظافت را به تنهایی انجام ندهید . اگر شما زودتر خانه تکانی را شروع کنید ، آخرهر هفته می توانید کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها کمک بگیرید و تمیز کردن کشوهای خود و تختشان ، اسباب بازی ها و لوازم دیگر را به آنها بسپارید.

از ترفندهای زیر برای سرعت بخشیدن به کارها استفاده کنید

اگر نکات ریز خانه داری را بدانید ، می توانید خیلی راحت و سریع مشکلاتی که برای شما به وجود می آید را حل کنید ، در ادامه چند نکات ریز خانه داری را برایتان آورده ایم :

تمیز کردن یخچال

برای تمیز کردن یخچال و از بین بردن لکه های آب، شیر، آبمیوه و مایعاتی شبیه به این ، دستمال حوله ای را مرطوب کنید و یخچال را با آن تمیز نمایید.

برای تمیز کردن جای مربا یا عسل یک دستمال زبر را به مایع ظرفشویی و آب داغ آغشته کنید و با آن این لکه ها را پاک نمایید . سپس یک دستمال خیس و یک دستمال خشک بر روی آن بکشید تا یخچالتان تمیز شود.

برای تمیز کردن آب گوشت یا مرغ دستمال را با آب و کمی مایع سفیدکننده مرطوب کنید و سپس آن را تمیز کنید.

برفک زدن فریزر

برای تمیز کردن برفک ، یخچال را از برق بکشید . اگر می خواهید برفک ها زودتر آب شوند و نگران مواد غذایی موجود در یخچال هستید از کفگیرهای مخصوص تابه های تفلون استفاده نمایید که به بدنه فریزر آسیب نمی رسانند . با استفاده از آنها برفک ها را بتراشید و با یک دستمال زبر مرطوب شده با آب گرم آنها را کاملا پاک کنید.

برفک زدن فریزر

نحوه بر طرف کردن لکه اثر انگشت از روی دیوار

اگر جای انگشت بچه ها روی دیوار خانه تان مانده ، یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار آن را روی لکه بمالید و بعد با یک اسفنج جای لکه را پاک کنید.

نحوه تمیز کردن سرامیک و کاشی

برای از بین بردن لکه های چربی روی کاشی ها ، روی لکه مایع پاک کننده چند منظوره را اسپری کرده و 15 دقیقه صبر کنید سپس آن را پاک کنید.

می توانید خمیری با ترکیب آب و جوش شیرین تهیه کنید و روی لکه ها بمالید و بعد از 15 دقیقه آن را با اسکاچ پاک کنید.

مرتب سرامیک ها را تمیز کنید، تا لکه های پایداری که به سختی پاک می شوند، ایجاد نشود . برای تمیز کردن خطوط میان سرامیک ها مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر آب بیفزایید.

سپس اسفنج را به این محلول، آغشته کرده و با دقت خطوط سرامیک ها را پاک کنید . پس از آن سطح سرامیک ها را با پارچه مرطوب تمیز کنید. برای تمیز کردن سرامیک ها از موادشوینده غلیظ و قوی استفاده نکنید ، زیرا ممکن است روی سطح آنها خط بیفتد و آسیب جدی ببینند.

مراقب باشید که از مواد شوینده غلیظ و قوی برای سرامیک استفاده نکنید ، زیرا ممکن است روی سطح آنها خط بیفتد و آسیب جدی ببینند.

اگر سرامیک ها تمیز نشد ، مقداری ماده سفید کننده را با آب مخلوط کنید و روی سرامیک ها بمالید ، حدود بیست دقیقه صبر کنید سپس سرامیک را با دستمال خیس پاک کنید و بعد همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید.

برای تمیز کردن هر نوع کفپوش، تکه تکه کف را تمیز کنید تا نزدیک در شوید.

برق انداختن کاشی

نحوه تمیز کردن رنده

اگر پنیر پیتزا را رنده کرده اید و خرده های پنیر به رنده چسبیده و پنیر روی آن باقی مانده و خشک شده ، برای تمیز کردن رنده مقداری روغن مایع را با پنبه روی رنده بمالید و اجازه دهید نیم ساعت بماند پس از نرم شدن پنیر روی رنده ، رنده را با مایع ظرفشویی و اسکاچ بشویید.

نحوه از بین بردن لکه های ظروف نگهداری غذا

اگر لکه های زردی بر روی ظروف شما بر اثر ریختن خورش ها و غذاهایی که سس گوجه فرنگی دارند ، باقی مانده که با شست وشوی عادی پاک نمی شود، از جوش شیرین یا آبلیمو استفاده کنید و آنها را روی لکه بمالید و نیم ساعت بعد بشویید. سپس ظرف را در آفتاب بگذارید تا سفید شود و بوی بد آن از بین برود.

نحوه تمیز کردن لکه شیر ته گرفته یا سوخته

گاهی پیش می آید که هنگام جوشاندن شیر ، شیر سر می رود و روی گاز می ریزد و یا لایه ای شیر در کف قابلمه تشکیل می شود که شستن و تمیز کردن آن آسان نیست.

برای از بین بردن لکه وقتی در قابلمه باشد، قابلمه را با آب گرم و کمی جوش شیرین پر کنید و به جوش بیاوریدتا لکه شیر به راحتی پاک شود.

برای از بین بردن اثر سوختگی روی گاز ، گاز را روشن کنید تا لکه گرم شود سپس یک دستمال را به خمیر جوش شیرین آغشته کرده و لکه را پاک کنید.

شستن قابلمه سوخته

شکر سوخته در تابه

وقتی شکر را کارامل می کنید، بعد از سرد شدن سفت می شود و به گاز می چسبد. برای تمیز شدن این لکه کمی آب در تابه بریزد و زیر تابه را روشن کنید و هم بزنید تا شکر کاملا حل شود سپس تابه را بشویید.

تمیز کردن لکه های خشک شده روی گاز

برای تمیز کردن غذای داغی که روی گاز ریخته، اسکاچ را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و آن را روی لکه ها بمالید. بعد از 10 دقیقه لکه ها پاک می شود. برای پاک کردن لکه های سفت شده نیز خمیر جوش شیرین با مخلوط یک قاشق جوش شیرین و 3 قاشق آب تهیه کنید و آن را روی لکه بریزید و بعد از نیم ساعت آن را پاک کنید.

غذای گیر کرده در آبکش

برای تمیز کردن آبکش از برنج گیر کرده در آن ، آبکش را نیم ساعت در آب گرم بگذارید و بعد آن را به دیواره سینک بکوبید تا برنج ها کاملا بیرون بیایند.

تکنیک و ترفندهای جالب خانه داری برای اسفند ماه

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی