بازگشایی مدارس

15 شهریور، آغاز آموزش دانش آموزان سراسر کشور

تاریخ انتشار : 11 شهریور 1399کد مطلب : 44040زمان مطالعه : 7 دقیقه
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش همه دانش آموزان سراسر کشور از 15 شهریور آغاز می شود.

مهر:  رضوان حکیم زاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه پیش از شیوع بیماری کرونا, تجربه تعطیلی طولانی مدت نظام آموزشی کشور را نداشتیم، افزود:در این شرایط, ابهاماتی در نحوه ادامه مباحث آموزش پیش آمد و تلاش کردیم با تبیین مسائل، این ابهامات را برطرف کنیم. 

وی ادامه داد:در خصوص شرایط بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی امسال اعلام کردیم که جریان آموزش از پانزدهم شهریور آغاز می شود یعنی با توجه به شرایط کنونی و تقسیم بندی مناطق، نوع آموزش ممکن است متفاوت باشد اما آموزش همه دانش آموزان سراسر کشور از 15 شهریور آغاز می شود. 

حکیم زاده افزود:مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر 50 نفر را شامل می شود که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آموزش آن ها حضوری است با توجه به اینکه بسیاری از این مناطق ممکن است زیرساخت های فناوری وجود نداشته باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:آموزش در مناطق زرد کرونایی، ترکیبی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است. 

وی با اشاره به اینکه شرایط برای کلاس اولی ها که هنوز مدرسه را تجربه نکرده اند متفاوت است، اضافه کرد:بقیه کشورها هم برای این دانش آموزان, بازگشایی مدارس را زودتر آغاز کرده اند و بر روی حضور آن ها در کلاس تاکید دارند. 

حکیم زاده با تاکید بر اینکه سلامتی این دانش آموزان در اولویت است، اضافه کرد:در مناطق قرمز, کلاس حضوری به آن معنا برای این دانش آموزان نخواهیم داشت اما اینکه دو تا سه دانش آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آنها شکل بگیرد و احساس دانش آموز بودن در آن ها شکل بگیرد انجام خواهد شد. 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت:برای ورودی های تازه وارد پایه های دیگر تحصیلی هم برنامه خاصی داریم و وزارت علوم هم اعلام کرده است که دانشجویان ورودی, دو تا سه هفته نخست را به دانشگاه بیایند تا با محیط دانشگاه آشنا شوند. 

وی افزود:البته بر اساس تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید و یا برعکس، تغییرات لازم در آموزش انجام می شود. 

حکیم زاده گفت:برای مناطق زرد، ممکن است از روش های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده شود و به شوراهای مدرسه اختیار دادیم تا با مشارکت خانواده ها در این زمینه تصمیم گیری کنند و معلم ها هم می توانند برخی از فعالیت های آموزشی را حضوری و برخی را مجازی انجام دهند. 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه مدرسه تلویزیونی را هم در دستور کار داریم، افزود:در مناطق دوردست که به فناوری های مجازی دسترسی نداریم، تلویزیون به عنوان بستر اصلی آموزش تبدیل می شود.

حکیم زاده با تاکید بر لزوم حفظ سلامت دانش آموزان گفت:امتحانات نهایی را با حضور 600 هزار دانش آموز برگزار کردیم اما حتی یک مورد هم نداشتیم که مشکلی ایجاد شده باشد. 

وی افزود:ثبت نام حدود یک میلیون و 400 هزار دانش آموز کلاس اولی هم به صورت حضوری انجام شد و غربالگری اولیه هم در بدو ورود انجام می شود و ثبت نام پایه های ورودی سایر دوره ها را هم به صورت حضوری انجام دادیم و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در این زمینه کاملاً موفق بودیم و مشکل خاصی نداشتیم. 

حکیم زاده گفت:سرانه بهداشتی برای مدارس در نظر گرفته شده است و پارسال با کمک سازمان برنامه و بودجه، این سرانه اختصاص داده شد و اکنون هم این گونه است و همه تلاشمان را انجام می دهیم تا مناطق محروم کشور از این نظر دچار مشکل نشوند. 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش افزود:برای مدارس شبانه روزی، در حال نهایی کردن دستورالعمل خاص این مدارس هستیم و آن ها در اولویت خدمات پشتیبانی ما قرار دارند زیرا آن ها بیشتر در مناطق محروم هستند و ادامه تحصیل و حفظ سلامتی آنها برای ما اهمیت زیادی دارد. 

معاون آموزش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت:بازگشایی دانشگاه ها، بیشتر به صورت آموزش الکترونیکی خواهد بود و با توجه به اینکه در دانشگاه ها از ظرفیت اسمی خوابگاه ها، غذاخوری ها و امکانات رفاهی هم نمی توانیم استفاده کنیم طبیعتاً مشکلاتمان از مدارس بیشتر است. 

خاکی صدیق افزود:اگر بتوانیم آموزش حضوری داشته باشیم آن را به تحصیلات تکمیلی، دروس کارگاهی و آزمایشگاهی اختصاص می دهیم. 

وی اضافه کرد:بخشی از دروس آزمایشگاهی و عملی را می توانیم به صورت الکترونیکی ارائه کنیم اما بخش بیشتر آن باید حضوری باشد و دانشگاه ها برای این منظور در حال برنامه ریزی هستند. 

معاون آموزش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه خوابگاه های دانشجویی در بهترین وضعیت می توانند از حدود 50 درصد ظرفیتشان استفاده کنند, گفت:البته شرایط دانشگاه ها متفاوت و به دانشگاه ها اختیار داده شد تا خودشان بتوانند در این زمینه برنامه ریزی کنند. 

وی افزود:از دانشگاه ها خواستیم برای کاستن آسیب سفرهای بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی کمک کنند و بین دانشگاه های مبدا و مقصد, هماهنگی شود تا دانشجویان, دروس آزمایشگاهی و کارگاهی را در محل زندگی خود انجام دهند. 

خاکی صدیق اضافه کرد:با توجه به الکترونیکی شدن آموزش، برنامه ای برای تخفیف و کاهش شهریه ها در دستور کار قرار دارد اما بیشتر هزینه های دانشگاه ها از جمله نگهداری، حق التدریس ها و حقوق ها همچنان وجود دارد. 

معاون آموزش و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:با وزارت ارتباطات هماهنگی هایی شده است تا تسهیلاتی برای اینترنت مصرفی آموزشی دانشجویان فراهم کنند و قول هایی هم در این زمینه داده شده است. 

لازمه حضور در آزمون ها، شرکت در فعالیت های مدرسه است 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت:بر اساس ارزیابی ها بیشتر خانواده ها با نظام تعلیم و تربیت همکاری می کنند و در همه کشورها بر موضوع بازگشایی و حضور دانش آموزان تأکید دارند. 

رضوان حکیم زاده در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود:در حال حاضر 8 میلیون و 336 هزار و 943 نفر در دوره ابتدایی تا این لحظه ثبت نام کرده اند که 71 صدم درصد نسبت به سال گذشته ثبت نام ها افزایش داشته است. 

خانم حکیم زاده گفت:در صورتی که دانش آموزی امکان حضور در مدرسه را نداشته باشد باید در فعالیت های جایگزین شرکت کند و حتماً باید همراه و همگام با مدرسه باشد و لازمه حضور در آزمون ها، شرکت در فعالیت های مدرسه است. 

وی از خانواده ها درخواست کرد که به نظام آموزشی اعتماد کنند همانطور که در سال گذشته تجربه خوبی را با همکاری آنها داشتیم.

 معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره سامانه شاد گفت:تیم فنی سامانه شاد از زمان تعطیلی مدارس تا به امروز برای به روز رسانی این سامانه تلاش کردند و این هفته نسخه دوم شاد را رونمایی می کنیم که بسیاری از اشکالات در نسخه جدید برطرف شده است. 

وی با بیان اینکه تدریس در فضای مجازی دارای شرایط خاصی است افزود:گروه های آموزشی ما که وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارند آمادگی لازم برای راهنمایی معلمان در این زمینه را دارند. 

حکیم زاده با اشاره به اینکه یکی از ابزارهای جدید سامانه شاد، آزمون یار می باشد ادامه داد:این ابزار به معلمان کمک می کند تا آزمون ها را با اطمینان بیشتری برگزار کنند و از امکانات بهتری بهره مند شوند. 

وی تصریح کرد:امکان ارتباط تعاملی و حضور و غیاب در سامانه شاد افزوده شده است و همچنین زیرساخت ها و پهنای باند هم نقش بسیار مهمی دارد. 

او درباره استفاده دانش آموزان از شبکه های غیر از سامانه شاد هم گفت:در موضوع فضای مجازی تابع تصمیمات شورای عالی فضای مجازی هستیم و اینها داده های ملی ما هستند و امنیت آن برای ما بسیار مهم است و لزوم استفاده از بستر ملی برای ارائه خدمات مجازی را میسر می کند و همچنین در این سامانه امکان نظارت وجود دارد و طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش تنها بستر مورد تأیید، سامانه شاد است و اگر مدارس از سامانه دیگری استفاده می کنند حتماً باید تحت نظارت سامانه شاد قرار بگیرند ولی تأکید ما بر استفاده از فضای اینترنت داخلی است. 

وی درباره دانش آموزانی که عضو شبکه شاد نیستند افزود:برخی از این دانش آموزان در مناطقی هستند که زیرساخت های فناوری و دسترسی به اینترنت ندارند و در صورت داشتن ابزار هوشمند، امکان استفاده برای آنها وجود ندارد که این مدارس عمدتاً مدارس روستایی و عشایری در مناطق دور دست هستند که در سال گذشته در بیشتر استان ها بخاطر تعداد کم دانش آموزان از آموزش حضوری استفاده کردیم. 

وی ادامه داد:3 میلیون و 255 هزار دانش آموز امکان دسترسی به اینترنت دارند ولی امکانات سخت افزاری از قبیل گوشی هوشمند و تبلت در اختیار ندارند که برای این دسته از دانش آموزان طبق دستورالعمل هایی که برای بازگشایی اعلام شد یکی از مسئولیت های مدیران مدارس، شناسایی این دانش آموزان و انتخاب برنامه جایگزین برای آنهاست. 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت:وظیفه ما ارائه آموزش برای دانش آموزان در هر شرایطی است. 

وی افزود:با همکاری سازمان ها و همچنین بنیاد مستضعفان برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد مبالغی برای تهیه تبلت دانش آموزان پرداخت شده است. 

حکیم زاده گفت:ما برای سهولت خانواده ها ارائه کلاس های دوره ابتدایی را به بعد از ظهر موکول کرده ایم تا مادران شاغل بتوانند به فرزندان خود در کلاس های آنلاین کمک کنند. 

وی افزود:محتوای همه کتاب های درسی توسط معلمان خلاق انجام گرفته و همچنین فیلم های آموزشی تهیه شده و برای تک تک درس ها در تمام پایه ها و موضوعات درسی، محتواها آماده شده است. 

او تأکید کرد:آموزش ها در بستر سامانه شاد کاملاً مورد تأیید است و در مرحله گروه های آموزشی، در سطح استان ها و همچنین تقسیم کار کشوری نظارت ها صورت گرفته است. 

مهدی اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش مجلس هم درباره نظر مجلس نسبت به بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی گفت:بازگشایی مدارس از 15 شهریور با هماهنگی مجلس صورت نگرفته و لازم بود این هماهنگی در جهت رصد آمادگی برای بازگشایی مدارس انجام می شد. 

وی افزود:بر اساس بررسی های صورت گرفته آمادگی لازم تا این لحظه برای آموزش مجازی هم وجود ندارد و طبق آمار وزارت آموزش و پرورش هنوز 3 و نیم میلیون نفر امکانات لازم برای ارتباط مجازی را در اختیار ندارند. 

انتهای پیام/م

15 شهریور، آغاز آموزش دانش آموزان سراسر کشور

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی