تميز كردن ظروف چدن
ظروف آشپزی بعد از مدتی استفاده دیگر تازگی اولیه را ندارند به خصوص ظروف چدنی و تفلون که گاهی به دلیل سوختگی غذا غیرقابل مصرف می شوند ، با روش خانگی تمیز کردن ظروف چدن آشنا شوید.

نحوه تمیز کردن کتری و قابلمه های چدنی کهنه و قدیمی

ماهی تابه و قابلمه های چدنی که یکی از ظروف پرمصرف و البته مقاوم آشپزخانه هستند به طبع بعد از مدتی استفاده دیگر مثل سابق نیستند به خصوص اگر غذایی هم در آنها سوخته و اثراتی برجای گذاشته باشد ؛ برای رفع اثرات سوختگی و ... ترفندهایی در میان خانه داران حرفه ای رایج است که در ادامه این بخش از خانه داری نمناک در قالب یک آموزش تصویری برایتان شرح خواهیم داد.

 تمیز کردن ظروف چدن

بهترین روش برای تمیز کردن ظروف چدن کهنه

موادمورد نیاز برای تمیز کردن ظروف چدن :

فویل آلومینیومی
دستکش مخصوص فر
سطل بزرگ برای خیس کردن تابه 
آب
فربا تنظیمات پاک کنندگی
سرکه سفید
مایع ظرفشویی 1ق 
اسفنج زبر
حوله یا دستمال کاغذی

آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن ظروف چدنی قدیمی و سوخته 

گام اول :
یک لایه فویل آلومینیومی را زیرمیله های فر پهن کنید ماهی و تابه را بصورت پشت و رو روی فویل قراردهید این کارباعث می شود کثیفی های موجود روی ظروف روی فویل بریزد و کارشما را برای تمیز کردن آسان کند.
تمیز کردن ظروف چدن
گام دوم :
فر را روی حالت تمیز کردن قراردهید و اجازه دهید چرخه اینکار کامل صورت گیرد اگر اجاق گاز فر شما تنظیمات پاک کنندگی ندارد، آن را در دمای 425 درجه قراردهید و هر دو ساعت یکبار آن راچک کنید وقتی چرخه کامل شد و ماهی تابه خنک شد آن را از درون فر بیرون بیاورید دراین مرحله ممکن است ظاهر ماهی تابه کثیف و زمخت بنظر برسد اما در حقیقت به این روش اکثرآلودگی ها پاک می شود.
تمیز کردن ظروف چدن

روش خانگی تمیز کردن ظروف چدن

گام سوم :
ماهی تابه را درون ظرفی که پر از آب و سرکه بطور مساوی است قرار دهید در نهایت به آن 1ق مایع ظرفشویی را اضافه کرده و اجازه دهید 3ساعت داخل محلول باقی بماند.
تمیز کردن ظروف چدن

سرکه بهترین محلول برای تمیز کردن ظروف چدن سوخته

گام چهارم :
ظرف را از درون محلول بیرون آورده و بشویید .باقی مانده کثیفی ها را با دستمال خوب پاک کنید اگر لازم به تکرار بود این کار را آنقدر انجام دهید تا ماهی تابه بطور کامل تمیز شود.
تمیز کردن ظروف چدن
گام پنجم :
قابلمه یا ماهی تابه اکنون آماده اضافه کردن یک لایه محافظتی است ، دراین مرحله سطح ظرف یکدست و نچسب می شود اگربخوبی از آن مراقبت شود این لایه برای مدت طولانی باقی می ماند.به همین منظور تمام سطح ظرف داخل ، بیرون ، دسته را به روغن آغشته کنید .
 تمیز کردن ظروف چدن
گام ششم :
ظرف را به پشت روی میله های فر قراردهید و بگذارید 1ساعت با درجه حرارت 350 داخل فر باقی بماند این فرآیند باعث می شود حفره های ظرف باز و روغن خوب جذب شود.
وقتی ظرف خنک شد منافذ بسته می شود اکنون ظرف شفافی را می بینید که قابل استفاده است.
 
تمیز کردن ظروف چدن

ترفندی جالب برای تمیز کردن ظروف چدن کهنه

تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی + آموزش کامل

3.849
این مطلب مفید بود ؟3712
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ز.ن
وبگردی