شامپوهای رنگ مو
شامپوهای رنگ مو، نوع جدیدی از رنگ موها هستند که کار رنگ کردن را تسهیل کرده اند اما عوارض زیادی برای سلامتی افراد دارند.

شامپوهای رنگ مو چه عوارضی برای سلامتی دارد

شامپوهای رنگ مو نوع جدیدی از رنگ مو هستند که می توانید با استفاده از این شامپو ها در وقت وانرژی صرفه جویی کنید ام اگر می خواهید از این شامپوها برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید کمی دست نگه دارید زیرا این شامپوها عوارض وحشت ناکی را برای شما به ارمغان می آورد . در این مطلب با این عوارض آشنا شوید.

مضرات شامپوهای رنگ مو

یک راهی که خانوم ها برای تنوع رنگ موهایشان از آن استفاده می کنند، دکلره کردن و بعد از آن استفاده از شامپو رنگ است. در این مطلب برای شما از عوارض شامپو رنگ توضیح داده ایم.با ما همراه باشید .
شامپوهای رنگ مو، نوع جدیدی از رنگ موها هستند که کار رنگ کردن را تسهیل کرده اند . در واقع شما به جای وقت صرف کردن برای رفتن به آرایشگاه و منتظر ماندن برای رنگ گرفتن موهایتان، کافی است یک شامپوی رنگ مو بخرید و به حمام بروید . موهای شما بعد از 5- 10 دقیقه رنگ دلخواه تان را به خود می گیرید .
شاید در نگاه اول شگفت انگیز به نظر برسد امّا در واقع شما به خاطر صرفه جویی در وقت و انرژی، شامپوهای رنگ مو را انتخاب می کنید و آسیب هایی جدی به بدن تان می زنید .
شامپوهای رنگ مو، ماندگاری بالایی ندارند و در دسته ای بین رنگ موهای نیمه دائمی و دائمی قرار می گیرند. با شامپوهای رنگ مو، مولکول هایی ظریف به ساقه ی موها نفوذ می کنند، موهایتان به صورت آنی رنگ می گیرند و به صورت تدریجی بر اثر شست و شو، رنگ خود را از دست می دهند .
شامپوهای رنگ مو تنوع چندانی ندارند و معمولاً کسانی که تصمیم دارند موهای خود را یک یا دو درجه تیره یا روشن کنند، از آن ها استفاده می کنند. استفاده از شامپوهای رنگ مو در بین کسانی که موهای سفید زیادی دارند نیز شایع است .

شامپو رنگ مو جزو کدام دسته از مدل های رنگ مو قرار می گیرد؟
اصولا رنگ موها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند، رنگ موهای موقت، رنگ موهای نیمه موقت و رنگ موهای دائمی یا رنگ موی شیمیایی. رنگ موهای دائمی رنگ هایی هستند که به صورت جداگانه یا همراه با ترکیبات اکسیدان مورد استفاده قرار می گیرند و شامپو رنگ مو جزو این دسته محسوب نمی شود. به این صورت که ابتدا رنگدانه موها با این ترکیبات اکسیدانی بیرون کشیده می شوند تا موها حالت دکلره پیدا کنند و بعد از رنگ مو استفاده می شود تا روی موی بی رنگ شده رنگ دلخواه ایجاد شود. مهم ترین خصوصیت رنگ موهای دائم تنوع رنگی بالاست یعنی می توان موی تیره را به موهای روشن یا خیلی روشن تبدیل کرد و موهای روشن را هم به رنگ تیره تغییر داد .

شامپوهای رنگ مو

عوارض وحشتناک شامپو رنگ که خبر ندارید

چندبار در ماه می توان از شامپو رنگ استفاده کرد؟
با توجه به اینکه این شامپو همان خاصیت شیمیایی رنگ موها را دارند و رنگ مو نیز باید هر یک ماه یکبار استفاده شود چرا که استفاده مکرر آن باعث تحریک پوست و در نهایت سرطان پوست می شود .بنابراین مصرف روزانه شامپوهای رفع سفیدی مو نیز می تواند موجب تحریکات پوستی خطرناک شود .

رنگ کردن مو چند بار در سال مجاز است؟
تحقیقات نشان داده است استفاده بیش از 9 بار در سال از رنگ مو، خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم را افزایش می دهد .سرطان لنفوم در سیستم لنفاوی بدن رخ می دهد. سیستم لنفاوی شبکه ای از رگ هاست که بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهد و سلول های ضدعفونت به نام لنفوسیت را جابجا و سلول های مرده را از بافت ها تخلیه می کند .همچنین اگر رنگ کردن مو زیاد انجام شود، احتمال بروز سرطان مثانه را افزایش می دهد .

عوارض وحشتناک فلزات موجود در شامپو رنگ بر بدن چیست؟
این شامپوها دارای ترکیبات فلزات سنگین مانند سرب هستند و مصرف این مواد برای بدن مضر است چرا که این سلول ها در اندام ها رسوب می کنند و سبب از بین رفتن بافت اندام ها مانند کبد و ریه می شوند .
فلزات سنگین موجود در این شامپوها بسیار ریز هستند و از طریق پوست جذب می شوند و سپس در تمام بدن عوارض خود را نشان می دهند. تنها عارضه استفاده از رنگ مو بروز حساسیت در فرد است که این حساسیت می تواند تحریکی یا آلرژیک باشد .

شامپوهای رنگ مو

آشنایی با مضرات شامپوهای رنگ مو

از جمله علائم این حساسیت می توان به قرمز شدن پوست سر، متورم شدن پوست سر، ایجاد تاول های ریز و درشت اشاره کرد که در ادامه با پاره شدن این تاول ها دلمه ایجاد می شود و عفونت های ثانویه شکل می گیرد و در نهایت 2 تا 3 هفته مریض را درگیر می کند .
این گونه حساسیت علاوه بر اینکه پوست سر را درگیر می کند ممکن است به علت شست و شوی پس از رنگ کردن به صورت نیز منتقل شده و در پوست صورت نیز ایجاد حساسیت تحریکی یا الرژیک کند ضمن اینکه این حساسیت به علت رنگ کردن ابروها نیز می تواند در صورت ایجاد شود .

چقدر مجازیم از شامپو رنگ مو استفاده کنیم؟

وقتی موها دکلره می شوند و روی موی رنگ شده مجددا رنگ گذاشته می شود، موها بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. بنابراین در استفاده از آنها باید محدودیت وجود داشته باشد تا جایی که توصیه می شود بعد از رسیدن رنگ موی دلخواه دیگر روی آن رنگ نگذارند و تنها ریشه ها را رتوش کنند تا موها یکدست شوند چون به اصطلاح رنگ روی رنگ باعث آسیب بیشتر موها می شود. اما در مورد این رنگ موهای نیمه دائم یا همان شامپورنگ ها نگرانی خاصی در مورد آسیب به ساقه مو وجود ندارد چرا که مهم ترین ماده آسیب رسان همان اکسیدان است که در این نوع شامپورنگ موها یا وجود ندارد یا بسیار ناچیز است.

انواع گیاهی شامپو های رنگ مو سالم تر است؟

اینکه یک شامپورنگ واقعا گیاهی است یا صرفا تبلیغی برای فروش است بستگی به برند سازنده دارد یعنی برخی برندهای ناشناخته و غیرمعتبر تنها برای فروش بیشتر ادعای گیاهی بودن می کنند، اما به گیاهی بودن برندهای معتبر می توان تاحدودی اطمینان کرد، در کل می توان گفت شامپو رنگ های گیاهی آسیب کمتری به موها وارد می کنند و بیشتر توصیه می شوند.یادتان باشد اگر می خواهید محصولی سالم بخرید به این نکته حتما توجه کنید که برند معتبر را از مکانی مطمئن بخرید.

ضررهای شامپوهای رنگ مو و انواع گیاهی شامپو رنگ مو

3.622
این مطلب مفید بود ؟166
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دکتر سلام / الو دکتر / ف
وبگردی