انبرسازی
انبرسازی از هنرهای دستی مردمان پر تلاش و سخت کوش استان یزد می باشد که ثابت کرده اند میشه با اراده و تدبیر از هیچ ، همه چیز ساخت .

آشنایی با هنر انبرسازی استان یزد

استان یزد یکی از مهم ترین استان های کویری ایران است که صنایع دستی بیشماری دارد که انبرسازی یکی از صنایع دستی این استان می باشد.

روستای توده مرکز دهستان سخوید و از توابع بخش نیرشهرستان تفت در استان یزد است . موقعیت طبیعی روستا پایکوهی و کوهستانیه با آب و هوای معتدل و خشک و ارتفاعِ متوسط 2498 متر از سطح دریا که در فاصله 8 کیلومتریِ شمالِ باخترِ شهرِ نیر قرار گرفته است .

روستای توده مامن مردمان پر تلاش و سخت کوشیه که ثابت کرده اند میشه با اراده و تدبیر از هیچ ، همه چیز ساخت . در این روستا صنعتِ ساختِ وسایلِ فلزی از رواج و رونق برخوردار است . سرآمد صنعتگران روستا ، استاد حسن سکاک میباشد . استاد عمری به این حرفه اشتغال داشته و در کارش مهارت و تبحر خاصی دارد .

هنر دستی انبرسازی در استان یزد

کارگاه استاد یه مغازه کوچک و تمامِ ابزارِ کارش عبارتند از یک کوره هیزمی ، یک چکش و سِندان وَ تعدادی سوهان و انبر. مواد اولیه کار وی هم چیزی بیش از ضایعاتِ فلزی و میله هایِ آهنیِ دست دوم نیست. میله های آهنی درون کوره قرار میگیرد .

آهن که خوب داغ و گداخته شد استاد با ضربات دقیق و با صبر و حوصله فراوان آهن را به شکل مورد نظرخود میسازد . اینجا وسایل مختلفی تولید میشود اما مهمترین محصول این کارگاه انبرهای ظریف و نفیس میباشد . استاد در طول مدت کار خود شاگردانی هم تربیت کرده است که حالا هر کدام خود استادی است .

انبرسازی

انبرسازی صنایع دستی استان یزد

انبرسازی

 

انبرسازی

هنر انبر سازی

انبرسازی

 

انبر سازی

هنرهای دستی یزد

انبرسازی

 

انبرسازی

کارگاه انبر سازی

انبرسازی

 

انبرسازی

 

انبرسازی

 

انبرسازی

 

انبرسازی

 

انبرسازی

انبرسازی یکی از صنایع دستی استان یزد

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از نگاه-/ ر
وبگردی