کشتارگاه

خارج از کشتارگاه، ذبح دام نشود

تاریخ انتشار : 18 تیر 1400کد مطلب : 66234زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: موکدا از مردم می خواهیم که از ذبح دام خارج از کشتارگاه بپرهیزند.

 

علیرضا اکبر شاهی با تاکید بر اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام علائمی ندارد، اظهار کرد:این بیماری از آنجا اهمیت پیدا می کند که مشترک بوده و برای انسان بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد:بیماری تب کریمه کنگو در جمعیت انسانی با عوارض شدید بروز می کند و می تواند منجر به مرگ شود.

اکبر شاهی ناقل اصلی بیماری را کنه عنوان کرد و افزود:کنه ها به عنوان ناقل اصلی ویروس بیماری تب کریمه کنگو به شمار می رود و راه های انتقال بیماری به انسان از طریق گزیده شدن مستقیم، تماس با ترشحات دام آلوده و مصرف گوشت تازه آلوده حاصل از کشتار غیر مجاز است.

وی تصریح کرد:احتمال آلودگی برای هر فردی که با دام یا گوشت آلوده ارتباط داشته باشد از دامدار تا زن خانه دار وجود دارد.

به گفته اکبر شاهی؛ گزارشاتی درباره ابتلا زنان خانه دار که هیچ ارتباطی با دام زنده نداشته اند به سازمان دامپزشکی رسیده که نشان از گستردگی خطر بیماری برای اقشار مختلف جامعه دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان از بیماری پیشگیری کرد، گفت:مبارزه با کنه از طریق سمپاشی اولین راهکار است، البته برای اثر بخش بودن سمپاشی باید نکاتی را مورد توجه قرار داد از جمله؛ دیوارها باید سیمان شوند تا کنه ها از خلل و فرج دیوار برای در امان ماندن از سم استفاده نکنند، همچنین عملیاتی سمپاشی باید به صورت هم زمان در روستاها توسط دامداران انجام شود.

به گزارش ایلنا :اکبر شاهی ادامه داد:اگر سمپاشی همزمان نباشد امکان فرار کنه ها به دامداری های همسایه و بازگشت دوباره آن ها وجود دارد.

وی همچنین توصیه کرد که دامداران واحدهای دامداری را عاری از فضولات نگه دارند، چراکه فضولات دامی محل مناسبی برای رشد این حشره است.

اکبرشاهی خودداری از ذبح دام خارج از کشتارگاه را راه مهم دیگر برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو برشمرد.

وی گفت:موکدا از مردم می خواهیم که از ذبح دام خارج از کشتارگاه بپرهیزند چراکه امکان آلودگی ذابح یا هر فردی که با لاشه دام آلوده در ارتباط باشد، بسیار زیاد است.

اکبر شاهی با اشاره به نزدیکی به عید قربان و ماه محرم، اظهار کرد:متاسفانه در اعیاد خاص مانند عید قربان و ماه محرم شاهد افزایش ذبح غیربهداشتی دام ها هستیم، اما با توجه به اینکه در سالجاری این اعیاد در فصل شیوع بیماری تب کریمه کنگو قرار گرفته اند، احتمال افزایش آمار ابتلا را می دهیم.

وی آمار ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو از ابتدای سالجاری تا امروز را 6 نفر از استان های اردبیل، مازندران، کرمانشاه، فارس و گیلان اعلام کرد که یک مورد منجر به مرگ شده است.

انتهای پیام/م 

خارج از کشتارگاه، ذبح دام نشود

53
این مطلب مفید بود ؟30
وبگردی