خوابیدن کودکان
سعی کنید هر 2-3 روز یک بار فرزندتان را یک ربع زودتر به رختخواب بفرستید تا بهترین و مناسب ترین زمان برای خوابیدن کودکان مشخص شود.

راه هایی برای خوابیدن کودکان

خانواده ها مسئله ی بزرگ خواباندن بچه ها را "جنگ شبانه" می نامند. پسر سه ساله شان تقریبا هر شب موقع خواب، به بازی مشغول می شد و این به خودی خود یک جنگ بزرگ به شمار می رفت! علی رغم تمام تلاش های پدر و مادر، او در رختخواب نمی ماند و وقتی بعد از چند دقیقه به اتاقش سر می زدند در رختخوابش نبود! یا روی زمین بود، یا روی میز و هر جای دیگری به جز رختخواب مشغول بازی بود.
آن ها از من چند توصیه و راهکار خواستند و از آنجایی که تجربه ی پرورش پنج فرزند (و چند فرزندخوانده) را دارم به این نتایج رسیدم:

زمان مناسبی را برای خواب مشخص کنید
اگر فرزندتان تا دیر وقت بیدار است یا چرت بعدازظهر را از دست داده، تعیین زمان خواب شبانگاهی اش بسیار مشکل خواهد شد. سعی کنید هر 2-3 روز یک بار، او را یک ربع زودتر به رختخواب بفرستید تا وقتی که بهترین و مناسب ترین زمان برای خواب فرزندتان مشخص شود.

 

 خوابیدن کودکان

راهی برای رهایی از جنگ شبانه با کودکان

 

بعد از شام استراحت کنید
استراحت اعضای خانواده بعد از شام معمولا کار دشواری است چرا که پدر خانواده تازه به خانه آمده است و بچه ها دوست دارند با او بازی کنند. اما اگر انرژی بچه ها بالا برود و بعد از شام فعالیت بدنی داشته باشند به این آسانی ها نخواهند خوابید. فعالیت های بعد از شام باید در سطحی آرام انجام شود. بازی های آرام و خواندن کتاب بهتر از بازی های خیلی شاد مثل بالانس زدن و دویدن در مدت شام تا زمان خواب است.

آداب خاصی را برای رفتن به رختخواب تعیین کنید
یکی از مهم ترین کارهایی که می توان برای به رختخواب رفتن بچه ها انجام داد، مشخص کردن آدابی خاص و مستمر برای خوابیدن است. انجام این آداب معمولا 30 دقیقه طول می کشد. هرچه این کارها منظم تر و متداوم تر باشد در پایان آن، تمایل بچه ها برای خوابیدن بیشتر خواهد بود. انجام عبادت خانوادگی، مسواک زدن، خواندن کتاب یا گفتن یک قصه، گپ زدن به مدت دو دقیقه و فرستادن آن ها به رختخواب می تواند روند خوبی باشد.

مواجهه با ترس از تاریکی
گاهی ترس از تاریکی می تواند مانع از رفتن کودک به رختخواب شود. یکی از راهکارهای پیشنهادی برای کمک به این بچه ها این است که از آن ها بخواهیم چشمان شان را ببندند و ما چراغ ها را خاموش کنیم. وقتی بعد از ده ثانیه چشم شان را باز کنند فضای اتاق، دیگر به آن اندازه که فکر می کردند تاریک به نظر نخواهد آمد چرا که چشم انسان خود را با نور کم مطابقت می دهد و به این ترتیب، کودک احساس بهتری خواهد داشت. یک چراغ خواب ملایم نیز می تواند روش مناسبی برای مواجهه با ترس کودک از تاریکی باشد.

 

 خوابیدن کودکان

راهی برای رهایی از جنگ شبانه با کودکان

 فضای مناسبی برای خواب ایجاد کنید
همانطور که بزرگسالان باید فعالیت های خود را در زمان خواب کم کنند، بچه ها نیز باید از اتاق خواب خود برای خواب و استراحت استفاده کنند. وجود اسباب بازی و لباس در همه جای اتاق خواب می تواند تمرکز کودک را برای خوابیدن از بین ببرد. استفاده از پرده های کم کننده ی نور اتاق نیز برای همه ی اتاق خواب ها یکی از روش های فضاسازی مناسب برای خوابیدن کودک حتی در زمان چرت بعد از ظهر به شمار می رود.

ترفندهایی برای خوابیدن شبانه کودکان

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
برگرفته از پارسه گرد/ی
وبگردی