نگهداری لبنیات
نگهداری لبنیات اگر با روش صحیح و اصولی باشد خراب نمی شوند و می توانید مدت زمان زیادی مثل روز اول از آن ها استفاده کنید.

روش نگهداری لبنیات و نکات مهم برای حفظ سلامت آنها

آیا تا به حال شده افرادی را ببینید که مدت زمان زیادی می توانند لبنیات خود را نگه داری کنند ؟ حتما با خودتان در مورد ظروف مناسب برای نگهداری شیر و تخم مرغ و امثال آنها هم فکر کرده اید که چگونه مدت زمان سالم بودن آن ها را افزایش دهید . دفعه بعد که برای خرید به سوپرمارکت مراجعه کردید و یخچال خود را تمیز کردید ، از نکات این بخش از رازهای خانه داری نمناک استفاده کنید .

شیر

هروقت نیاز به خرید شیر داشتید ، آن را در مرحله آخر بردارید تا زمان کمتری بیرون از یخچال باشد و سپس شیر و دیگر محصولات لبنی را در یخ ترین قسمت یخچال قرار دهید که هنگام باز و بسته کردن در یخچال کمترین میزان گرما به آن نرسد .

بهتر است که یک هفته بعد از خرید ، شیر را مصرف کرده و تمام کنید اما دوغ را می توانید در عرض یکی دو هفته استفاده کنید . شیرهای غیر لبنیاتی مثل شیر سویا ، بادام ، نارگیل باید در عرض هفت الی ده روز مصرف شود .

زمانی که شیری را از سوپرمارکت می خرید ، حتما از بسته بودن و پلمپ بودن درب آن مطمئن باشید تا مزه و بوی آن تغییر نکرده باشد .

شیر پاستوریزه را به جای شیر خام و دیگر محصولات لبنی استفاده کنید . حتی شیرهای خام ارگانیک هم شامل باکتری های مضر هستند که می توانند باعث مشکلات جدی ، بستری شدن و یا حتی مرگ فرد شوند .

بستنی نیز می تواند تا دو الی چهار ماه سالم بماند ، مگر این که آن را در فریزر نگه داری کنید . در دمای فریزر رشد باکتری ها تا حد زیادی آهسته می شود . اگر بستنی خانگی درست می کنید ، باید از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنید .

نگهداری لبنیات

تازه نگه داشتن شیر

یک قاشق چای خوری جوش شیرین یا کمی نمک را به کارتون شیر بزنید ، این کار باعث می شود تا زمانی که درب شیر را باز نکرده اید ، هوای اطراف آن مطبوع و تازه باشد و تا یک هفته دوام بیاورد .

چگونگی فریز کردن شیر

اگر حس کردید که قسمتی از شیر شما خراب شده اما می توان از مقدار دیگر آن استفاده کرد ، بخش سالم را جدا کنید و آن را درون فریزر قرار دهید و سپس مطمئن می شوید که شیر شما یخ زده است .

مطمئن باشید شیری که قبلا داخل فریزر بوده است ، با شیر تازه تفاوت چندانی در طعم و مزه ندارد . با این راهکار می توانید برای چند وقت خود شیر بخرید و آن را فریز کنید .

پنیر

پنیر های چدر، سوئیسی و پنیرهای سخت و سفت هم در لایه میانی و هم در لایه سطحی دارای پلاستیک هستند و می توانند تازگی پنیر را نگه دارند . آن ها می توانند بعد از باز شدن به مدت سه الی چهار هفته سالم بمانند .

قالب پنیر را جدا کنید و به اندازه یک سانت از اطراف آن را برش دهید . می توانید قسمت باقی مانده را به جز یک سانت جدا شده از دور پنیر میل کنید ، به شرط این که دوباره پلاستیک را به آن نزنید و پلاستیک بعد از مصرف باید کاملا نو باشد .

پنیرهای فرآوری شده نیز می توانند به مدت سه الی چهار هفته در یخچال دوام بیاورند .

خانم های باردار، کودکان ، نوجوانان و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند ، نباید پنیر های غیر پاستوریزه را مصرف کنند و در نتیجه باید روی برچسب را مطالعه کنید .

پنیرهای نرم اغلب نسبت به پنیرهای سفت، دوام کمتری دارند.

پنیرهای کرمی، پنیر دلمه شده و ریکوتا می تواند تا یک هفته بعد از باز شدن استفاده شود.

نگهداری پنیر

تخم مرغ ها

  1. هرگز تخم مرغ خام را استفاده نکنید . چنانچه در این بخش از نمناک اشاه کرده ایم زمانی که تخم مرغی را خریداری می کنید ، حتما تخم مرغی را خریداری کنید که کارتن آن خنک باشد و تخم مرغ های آن نشکسته باشند و یا ترک نداشته باشند .
  2. تخم مرغ ها را در یک بسته کاملا تمیز قرار دهید و آن را در سردترین قسمت یخچال بگذارید .
  3. تخم مرغ ها بعد از قرار گرفتن در یخچال می توانند تا سه الی چهار هفته بعد قابل مصرف باشند .
  4. تخم مرغ پخته نیز حدود یک هفته در یخچال دوام می آورد . اگر به دنبال پنیر خام برای سالاد سزار هستید ، حتما از تخم مرغ پاستوریزه مایع به جای تخم مرغ خام استفاده کنید . تخم مرغ را نیز در دمای 160 درجه فارنهایت بپزید .

ماست

  1. تاریخ روی ماست را مشاهده کنید و تا یک الی دو هفته بعد از خرید ماست ، می توانید از آن استفاده کنید.
  2. یکی از نکات مهم خانه داری در زمینه ی درست کردن ماست خانگی جلوگیری از ترش شدن آن است ؛ چنانچه مایه ماست شما ترش باشد آن را داخل دستمالی بگذارید تا آبش بچکد و بعد آن را به شیر ولرم اضافه کنید تا ماست شیرین شود .
  3. برای طعم بهتر ماست آن را داخل ظرف سفالی بزنید.
  4. برای جلوگیری از ترش شدن ماست ان را در دمای محیط قرار ندهید.

اصول نگهداری لبنیات

نگهداری از کره و پنیر

کره را باید به سرعت داخل فریزر قرار دهید اما در کنار آن نباید مواد غذایی قرار بگیرد زیرا به سرعت بوی آن ها را جذب می کند و حتما باید به طور کامل در آن را بسته باشید .

برای جلوگیری از تند شدن کره توصیه می کنیم آن را در جا کره‎ای یا در ظروف درب ‎دار نگهداری کنید.

اگر کره محلی را به صورت روغن زرد در می آورید بهتر است کره را داخل ظرفی جوشانده و یک پیاز پوست کنده داخل کره در حال آب شدن بیندازید و بعد از آن که خنک شد آن را در شیشه یا ظرفی چینی بریزید. فراموش نکنید که باید کف آن را بگیرید .

برای جدا کردن پنیر قالبی نیز می توانید از یک چاقوی تمیز که کمی به سرکه آغشته شده است ، استفاده کنید و سپس پنیر را برش دهید زیرا سرکه باعث از بین رفتن میکروب های روی چاقو می شود . در نتیجه باید دو سمت چاقو را درون سرکه کنید تا هیچ میکروب و باکتری مضری روی آن باقی نمانده باشد و به پنیر منتقل نشود .

فوت و فن مهم برای نگهداری درست لبنیات

3.914
این مطلب مفید بود ؟113
منبع : realsimple / eatright / quickanddirtytips / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : لبنیات
وبگردی