سبزیجات مخصوص پیتزا
کاشت سبزیجات مخصوص پیتزا به کسانی که علاقه دارند پیتزایی سالم را در خانه خودشان درست کنند کمک شایانی می کند تا پیتزایی خوشمزه تر داشته باشند.

گلدان سبزیجات مخصوص پیتزا را در منزل پرورش دهید

بسیاری از افراد به فست و فودها مخصوصا پیتزا علاقه زیادی دارند اما ترجیح می دهند برای خوردن یک غذای سالم در خانه ، خودشان پیتزا درست کنند و در منزل سبزیجات مخصوص پیتزا را پرورش دهند. حتی شما می توانید با کاشت سبزیجات پیتزایی ، این سبزیجات رابه هر پیتزای آماده ای اضافه کنید تا پیتزای شما خوشمزه تر شود. می توانید این سبزیجات را در یک گلدان بکارید . با مطالعه این بخش از نمناک شما را با طریقه کاشت سبزیجات مخصوص پیتزا آشنا می کنیم .

وسایل مورد نیاز برای پرورش سبزیجات مخصوص پیتزا

انتخاب گلدان برای کاشت سبزیجات پیتزایی

برای کاشت سبزیجات پیتزایی گلدانی را انتخاب نمایید که تعداد زیادی سوراخ زهکش در کف آن داشته باشد . سوراخ های کف گلدان را بررسی نمایید تا باز بوده و تعداد آنها کافی باشد. اگر تعداد سوراخ های کف گلدان کم بود ، می توانید به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان بی افزایید. سپس برای اینکه آب بتواند از این سوراخ ها خارج شود و خاک را درون گلدان نگه دارد ، توری را در کف گلدان و روی سوراخ ها قرار دهید و یا با مقداری سنگ ریزه کف گلدان را بپوشانید. حتی می توانید از فیلتر قهوه هم برای این کار استفاده نمایید.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای گرم است ، برای کاشت این سبزیجات از گلدان فلزی استفاده نکنید زیرا سبب گرم شدن گلدان ها و سوزانده شدن ریشه گیاهان تان می شود.

 پرورش سبزیجات

طریقه کاشت گیاهان پیتزایی

1. ابتدا گلدان مناسبی را انتخاب نمایید و همان مواردی را که در بالا در انتخاب گلدان گفتیم به کار بگیرید .

2. درون گلدان تانحدود 2 تا 5 سانتی متر خاک بریزید تا ریشه گیاهان تان روی بستر خاکی قرار گیرد.

3. اگر می خواهید گیاه را درگلدان بکارید ابتدا باید هر گیاه را از گلدان ابتدایی اش خارج کنید . برای خارج کردن گیاه از گلدان ابتدایی خود ریشه های پیچ و تاب خورده گیاه را به آرامی از هم جدا کنید . این کار باید به آهستگی صورت گیرد تا گیاه آسیب نبیند.

4. گیاهان را درون گلدان به صورت جدا گانه بکارید به طوری که هر گیاه فضایی خالی در اطرفش داشته باشد تا بتواند بدون رقابت با سایرین رشد کند. مثلا گیاهی مانند ریحان به فضای خالی بیشتری در اطرافش برای گردش اکسیژن در اطراف ریشه هایش نیاز دارد.

اگر می خواهید در گلدان گیاهانی مانند آویشن، پونه کوهی و ترخون بکارید بهتر است این گیاهان را در لبه های گلدان بکارید .

اگر می خواهید در گلدان سبزیجات پیتزایی خود ریحان و رزماری بکارید ، بهتر است این گیاهان را در وسط گلدان بکارید .

5. وقتی همه گیاهان را در گلدان کاشتید ، گلدان را با خاک پر کنیدو فاصله میان گیاهان را با خاک بپوشانید.

6. پس از اتمام کاشت گیاهان ، گلدان را آب بدهید ، به طوری که آب از سوراخ های زهکش زیر گلدان خارج شود .

7. این گلدان را در نقطه پر نور خانه قرار دهید تا نور کافی را در روز دریافت نماید .

خاک مناسب برای گیاهان پیتزایی

برای کاشت گیاهان پیتزایی بهتر است از خاک دارای مواد ارگانیک استفاده نمایید و کودهایی را استفاده نمایید که به تدریج مواد غذایی را در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند. 

نور مورد نیاز سبزیجات پیتزایی

این سبزیجات را بهتر است در مکانی قرار دهید که آفتابگیر بوده تا حداقل 6 ساعت آفتاب مستقیم بر روی این سبزیجات بتابد .

آبیاری گیاهان پیتزایی

پس از آبیاری اولیه گیاهان پیتزا زمانی که خاک گلدان خشک شد دوباره آن را آبیاری کنید.

کاشت پونه کوهی

کود دهی گیاهان پیتزایی

به گیاهان پیتزایی خود چند هفته یک بار کودهای رقیق شده دهید و از کودهای ارگانیک هم استفاده کنید.
نکته :

اگر در گلدان سبزیجات پیتزایی خود ریحان کاشته اید ، نوک شاخه ریحان را بچینید.

اگر خانه تان دارای پنجره نیست ، می توانید از نور مصنوعی برای گیاهان خود استفاده کنید.

در صورتی که یکی از گیاهان تان از بین رفت آن را از خاک خارج کرده و گیاه دیگری به جای آن بکارید.

برای اینکه سبزی ها گل ندهد مرتبا آنها راهرس کنید .
استفاده از کود بیش از حد ، مزه سبزیجات را تغییر می دهد .

کاشت آویشن در خانه

برای تکثیر آویشن می توانید بذرگیاه را در گلدان بکارید و یا از قلمه و تقسیم بوته استفاده نمایید . بذر گیاه و یا قلمه های جوان گیاه را بخرید و بذرها را به صورت متراکم در گلدان متوسطی بکارید و پس از به ثمر رسیدن بذر و رویش آن، بوته ها را به اندازه مطلوب تنک نمایید .

کاشت آویشن

تکثیر رویشی آویشن

در این روش ، بوته گیاهان 2 تا 3 ساله فاقد هرگونه بیماری و آلودگی را از خاک خارج می کنند. سپس آن ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در گلدان می کارند .

کاشت ترخون در گلدان

ابتدا نشاء خوبی را انتخاب نمایید و گلدان مناسبی را با زهکشی خوب تهیه کنید. سپس خاک را داخل گلدان بریزید و ریشه ترخون را تا عمق 5 سانت داخل گلدان قرار دهید. به گلدان آب بدهید و گلدان را به محلی نورگیر قرار دهید.

کاشت نعناع

برای کاشت نعناع می توانید روش بذر و قلمه زنی را به کار بگیرید . برای قلمه زنی نعناع دارای ساقه ای قوی، شاداب و سالم را به عنوان قلمه انتخاب کرده و در گلدان بکارید. ابتدا 10 سانتیمتر از قوی ترین ساقه نعناع را به صورت اریب در محلی پایین برگهای جفتی گیاه با استفاده از چاقوی تیز یا قیچی تمیز جدا کنید. سپس برگ های پایینی ساقه را جدا کرده تا فقط سه برگ روی ساقه بماند.قلمه نعناع را داخل لیوان آب قرار دهید تا ریشه دار شود سپس آن را به گلدان انتقال دهید.

برای این کار گلدان کوچکی را انتخاب و آن را با خاک برگ و ماسه پرکنید و قلمه جوان را داخل آن بکارید. سپس گیاه را آبیاری کنید و گلدان را به محل با نور بیشتر انتقال دهید.

کاشت نعناع

کاشت ریحان از طریق ساقه

برای کاشت سبزی ریحان از ساقه های گیاه استفاده نمایید . ساقه های تازه و سالم ریحان را در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه بزنند. زمانی که ریشه ها پنج سانتی متر شد آنها را به گلدان منتقل کنید و در خاک بکارید. گیاه در عرض چند هفته دارای برگهای جدید می شود.

پرورش گلدان سبزیجات مخصوص پیتزا در منزل

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی