فواید آپاندیس
همیشضه شنیده ایم که آپاندیس عضوی اضافی در بدن است که باید برداشته شود اما جالب است بدانید محققان به این نتیجه رسیده اند که آپاندیس دارای فواید بینظیری است.

به دلایلی آپاندیس برای بدن مفید است 

زمانی که شما یک درد شدید (تپنده) را در شکم خود احساس میکنید، یکی از اولین چیزهایی که احتمالا به ذهنتان می رسد، آپاندیس شما می باشد صرف نظر از اینکه آیا درد از آن نشات می گیرد یا خیر اما آیا میدانید که اپاندیس در کدام طرف است؟ آپاندیس شما یک کیسه لزج،لیز است که بین روده کوچک و بزرگ شما آویزان است و این چنانچه بارها در بخش سلامت نمناک گفته شده است معمولا در سمت راست پایین شکم قرار دارد، اما در موارد بسیار نادر ممکن است در سمت چپ قرار بگیرد.

این قرار گرفتن معکوس معمولا موقعیت انورسوس(معکوس) نامیده میشود. آپاندیس مدتهاست به عنوان یک مصنوع تکاملی بی ارزش شناخته شده است، که برای هیچ چیز جز موارد کشنده در نظر گرفته نمیشود.

اما در حال حاضر محققان به این نتیجه رسیده اند که آپاندیس برای بدن مفید است و نقش حیاتی دارد. برخی محققان اظهار می دارند که آپاندیس یک عضو بازمانده از موجودات قبل از تکامل انسان است.

فایده آپاندیس

فواید آپاندیس برای بدن چیست؟

آپاندیس چیست و چه فوایدی دارد؟

مربوط به انسان های اولیه ای که غذای غالبشان، دانه های سخت و گیاهان بوده است.تا به بدن انسان کمک کند به طور خیلی موثر با بیماری ها مبارزه کند. 

اپاندیس شما ممکن است به عنوان یک خانه ایمن حیاتی باشد جاییکه در ان باکتری های خوب میتوانند منتظر بمانند تا بتوانند پس از یک مورد اسهال دوباره ظاهر شوند. 

این ضایعه سرشار از سلول های لنفاوی سفید است که از این منطقه در برابر عفونت های میکروبی مهاجم محافظت می کند. از این رو نقش دیگر آپاندیس را در سیستم ایمنی بدن می دانند. 

مطالعات قبلی نیز نشان داده است که اپاندیس میتواند ساختار کمکی باشد ،مستقیم و با گلبول های سفید خون در تماس باشد و مفید واقع شود. 

آپاندیس خیلی بیشتر از قبل شناخته شده است. آپاندیس در سوسمارهای استرالیایی مانند ومبات هاودر موشهای صحرایی،لمینگ ها،چمنزارها و دیگر جوندگان و همچنین انسانها و پرایات های اخیر ظاهر شده است. 

آپاندیسیت یا یک آپاندیس آلوده میتواند مرگبار باشد.بر طبق گزارش های cdc بیش از 320/000 نفر در هرسال به علت آپاندیسیت بستری می شوند. 

تا همین اواخر، آپاندیس چیزی بیش از یک باقیمانده باستانی باور شده بود،یک عضو بی فایده که در بدن ما هدف خاصی ندارد و به همین علت جراحان به طور مرتب آنرا حذف کرده اند ؛ اگرچه تحقیقات اخیر کشف کرده اند که این مورد صحیح نمیباشد. به عنوان یک عقل سلیم،هر عضو از بدن ما هدفی دارد که خداوند آنها را بیهوده نیافریده است.

عملکرد آپاندیست

فواید جالب و شگفت انگیز آپاندیس

ولی فایده آپاندیس چیست ؟ چگونه آپاندیس باعث ارتقا و بهبود سلامت میشود؟ 

یک مطالعه قبلی که در مجله بیولوژی تئوری منتشر شده است، نشان میدهد که آپاندیس شما به عنوان کارخانه پشتیبان برای باکتری های مفصلی مفید است،میکروبهای همزیستی که به هضم و محافظت از بدن شما در برابر میکروب های بیماری زا کمک میکنند.

جامعه مدرن به قدری در مقابل باکتری های کولون مضطرب شده است که بسیاری از نکات مهم را فراموش میکند. باکتری های بدن ما معمولا حدود ده تا یک سلول را ازبین میبرند و بدون انها شما میمیرید. برای مثال باکتری های دوستانه که در کنار روده هستند، نقش های بسیار مهمی دارند مانند:

هضم و جذب برخی کربوهیدرات ها:

بدون وجود باکتری های روده ای خوب بدن شما نمیتواند برخی نشاسته ها،فیبرها و قندها راجذب کند.باکتری های دوستانه در دستکاه گوارش شما این کربوهیدرات هارا به منابع اولیه انرژی و موادمغذی مهم تبدیل میکنند.

تولید ویتامین ها،جذب مواد معدنی و حذف سموم را فراهم می کنند.پروبیوتیک ها به تولید ویتامین k و b کمک میکنند و جذب مواد معدنی را ارتقا میبخشند.آنها همچنین به متابولیسم و شکست سموم کمک میکنند.

تحت کنترل نگه داشتن باکتری های بد:

بخش بزرگی از نفوذ باکتری های بد بر روی روده قرار دارد(مانع معکوسی). بیماری هایی مانند وبا، روده را از وجود باکتری های مفید پاک می سازد و میزان باکتری های بد را افزایش می دهد. در این مورد کار آپاندیس به راه انداختن دوباره دستگاه گوارش و کنترل کردن باکتری های بد است.

برداشتن آپاندیس

فواید آپاندیس برای روده و مقابله با بیماری های آن

فایده appendix برای بدن

جلوگیری از حساسیت:

باکتری های مفید به سیستم ایمنی بدن شما اموزش میدهند که بین پاتوژن ها و انتی ژن های غیر مضر را تشخیص دهند و بطور مناسب به آن پاسخ دهند. این نقش مهم از سیستم ایمنی شما در برابر واکنشهای بیش از حد به انتی ژن های غیر مضر که باعث ایجاد حساسیت میشود، جلوگیری میکند. 

حمایتی حیاتی برای پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن :

باکتری های سودمند اثر طولانی و قدرتمندی بر سیستم ایمنی بدن دارند.باکتری هانقش مهمی در ایجاد و عملکرد سیستم ایمنی مخاطی در دستگاه گوارش دارد.انها هم چنین در تولید آنتی بادی های پاتوژن کمک میکنند.

همچنین لازم است به یاد داشته باشید که 80℅ از سیستم ایمنی شما در سیستم گوارش قرار دارد و اگر شما بخواهید سلامت مطلوب خود را حفظ کنید یک نقطه سالم در ناحیه کانونی محسوب میشود.سیستم ایمنی قوی یک سیستم دفاع دربرابر بیماریهای شما میباشد.

محققان بر این باورند که علی رغم تاثیر مفید آپاندیس، اکثر مردم که در دنیای مدرن زندگی میکنند نیازی به آن ندارند، زیرا شما میتوانید به راحتی باکتری های خوب را در روده خود رشد دهید. 

من بااین ارزیابی موافق نیستم زیرا باکتری های خوب شما بطور مداوم توسط انتی بیوتیک ها ،آب کلردار،قرصهای کنترل بارداری ،استرس، قند و شکر و یک مهاجم از فاکتور های محیط زیستی مورد حمله قرار میگیرد. 

بطور ایده ال،روده شما باید شامل 85 درصد باکتری خوب نسبت به 15 درصد باکتری های غیر مفید باشد، اما فاکتورهایی که من در لیست بالا گفتم باعث میشود که این میزان در تعدادی افراد معکوس شود. 

به همین دلیل است که من اغلب توصیه میکنم که از یک پروبیوتیک استفاده کنید، تا مطمئن شوید بدن شما متعادل با باکتری های خوب باقی خواهد ماند، به خصوص اگر شما یک زندگی کاملا سالم را ندارید. 

همچنین ارزش دارد به یاد بسپارید که این همان چیزی است که دانشمندان درباره ی آپاندیس میدانند.ممکن است اثرات دیگر برروی عملکرد بدن شما داشته باشد، اما مهمتر از آن چیزی است که درحال حاضر شناخته شده است. 

پس از همه،دانشمندان اکنون کشف کرده اند که بیش از 70، درصد از تمام پرایات ها و گروه های جوندگان دارای گونه های خاصی بااپاندیس هستند. 

اگر هدف از وجود آپاندیس، آنچنان بی معنی و بی فایده بود، پس چرا بسیاری از گونه های مختلف آن را دارند؟

تاکنون،حداقل یکی از عوارض جانبی منفی داشتن و برداشتن اپاندیس که اپاندکتومی نامیده میشود خطر ابتلا به بیماری کولون را افزایش داده است.

آپاندیس در خانمها

فواید آپاندیس و علائم عود آپاندیس

چه موقع باید موافقت کنید که آپاندیس تان برداشته شود؟

طبیعتا،زمانی وجود دارد که اپاندکتومی ضروری است ؛اگر آپاندیس شما آلوده وبا ملتهب شودو پزشک نتواند آن را ازبین ببرد، میتواند مهلک باشد. علائم مهم هشدار دهنده که آپاندیستان چنانچه در مطالب قبلی بخش سلامت نمناک گفته شد ممکن است مشکل داشته باشد، عبارتند از:

  • به هیچ وجه اشتها ندارید، حتی برای غذای مورد علاقه تان.
  • درد دارید که از اطراف پائین شکمتان شروع شده است و به ناحیه راست پایین شکم حرکت کرده است .
  • درد دارید هنگامی که بالا و پایین میپرید. ابتدا به ارامی بالا و پایین بپرید. اگر دردی نداشتید سعی کنید بالاتر بپرید .

این حفره صفاقی را حرکت میدهد و اگر از یک اپاندیس ملتهب تحریک شده باشد و این حرکت باعث دردی غیرقابل تحمل میشود.اگر شما تمام علائم فوق را داشته باشید، باید به نزدیکترین اورژانس برای ارزیابی و معاینات بروید. 

اگر شما یک خانم هستید، ممکن است قبل از اپاندکتومی ، یک سی تی اسکن برایتان تجویز شود. 

یک مطالعه منتشر شده در مجله عکسبرداری نشان داد زنانی که قبل از عمل جراحی، سی تی انجام داده بودند، 7 درصد از آنها آپاندیس سالم داشته اند و برداشته شده است و این درصد در زنانی که سی تی انجام نداده بودند ،28 بوده است.

به دلایلی آپاندیس برای بدن مفید است ؛ فواید را بدانید

4.765
این مطلب مفید بود ؟614
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : articles / webmd / sciencedaily / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : آپاندیس
وبگردی