اشتباهات سخنرانی
سخنرانی کردن هم فوت و فن های خاص خود را دارد که اگر به آن ها واقف نباشید و آن ها را ندانید دچار اشتباهات بزرگ و غیرقابل جبرانی در سخنرانی هایتان خواهید شد.

7 اشتباه سخنرانی که افراد حرفه ای مرتکب می شوند

ما وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره چیزی می کنیم، که در کار می گوییم، اما درباره نحوه گفتن آن وقت نمی گذاریم با این حال ، هنگامی که نوبت تنظیمات حرفه ای می شود ، نحوه صحبت ما ، زیر و بمی و بلندی صدا هر کدام خیلی اهمیت دارد و به طور چشمگیری بر برداشت کارفرما و همکارانمان ، نسبت به ما تاثیر می گذارد . از آن جایی که شناختن لغزش های لفظی شما دشوار است ، با چند کارشناس مشورت کردیم تا اشتباهات سخنرانی و مشکل ساز گفتاری و راه های دوری از آن ها را بشناسیم ، در ادامه این بخش از نمناک نظرات آنها را می خوانید.

سخنرانی غلط

اشتباهات بزرگ در سخنرانی های مهم

1. لکنت داشتن و کلمات تکرار شونده و پر کننده :

این کلمات پرکننده مانند "اوه" در سخنرانی روزمره همه جا هستند. کلمات "مثل" "اوم" و غیره به طور معمول در مکالمه های اتفاقی استفاده می شوند و اغلب متوجه آنها نمی شویم اما هنگامی که از تنظیمات حرفه ای استفاده می شود ، آن ها از بین می روند.

جان وست ، رئیس بخش سخنرانی در مرکز سخنرانی نیویورک ، از این واژه ها به عنوان " وقفه های گفتاری " یاد می کند و می گوید که مردم به طور معمول این صدا ها را در زمان حرف زدن استفاده می کنند زیرا می ترسند که با مکث کردن شنوندگان خود را از دست بدهند.

بر عکس ، وست می گوید سخنرانی که بیش از اندازه از " اوم " و " اوه " استفاده می کند شنوندگان را سریع تر از دست می دهد ، و یک مکث به خوبی می تواند توجه شنوندگان را جلب کند.

لکنت در سخنرانی

2. سخنرانی خیلی سریع و اشتباهات در سخنرانی:

سخنرانی خیلی سریع نتیجه عصبی بودن است و باعث می شود که شنونده نتواند صحبت های سخنران را تعقیب کند ، این مسئله زمانی که چیزی ارائه می شود خیلی بد است ، زیرا وضوح در آن خیلی مهم است.

سوزان فینچ ، مربی صدا و سخنران مبتنی بر شهر نیویورک که با متخصصان کسب و کار ، کار می کند . می گوید سخنرانان عجول اغلب در نهایت " من من می کنند ، از جایی به جای دیگر می پرند و کلماتشان را قورت می دهند برای حل این موضوع ، او مشتریان را تشویق می کند تا قبل از این که شروع به سخنرانی بکنند نفس بکشند . این اقدام ساده یک وقفه طبیعی در گفتار ایجاد می کند و به فرد کمک می کند تا سرعت را کم کند.

نحوه سخنرانی

3. صحبت کردن خیلی آهسته از اشتباهات سخنرانی:

یکی دیگر از مشکلات معمول برای مردم یادگیری بلند کردن صدا و صحبت کردن با میزان صدای صحیح است ؛ "ساندرا کازن" ، مربی آواز محلی نیویورک برای مدیران می گوید توانایی فرد در بلند کردن صدا به نوع صدای او بستگی دارد برای مثال ، صداهای رسا به طور طبیعی بیشتر و بهتر از یک صدای پایین مرتبه است با این حال ، راحتی خود را در نظر بگیرید.

او توضیح می دهد که صدای وابسته به بینی برطرف خواهد شد. احتمالا مسئله بزرگی برای بلند کردن صدا وجود ندارد ، اما این یک صدای آزار دهنده برای گوش دادن در طولانی مدت است . کارشناسان می گویند که بهترین حلال برای درجه صدا به خوبی نفس کشیدن است.

مشکلات بلند کردن صدا، زمانی رخ می دهد که افراد تارهای صوتی خود را سفت و محدود می کنند و از جریان ملایم هوا جلوگیری می کنند.

سخنرانی حرفه ای

4. صدای خشن و نخراشیده:

مشکل روز افزون در میان زنان جوان به طور خاص ، " صدای خشن " یا نخراشیده است ؛ این اتفاق زمانی می افتد که جریان هوا در گلو یک فرد متوقف می شود و صداها در سخنرانیشان خشن و زمخت و پر خراش می شود. شما می توانید نمونه هایی از این سخنرانی و بحث در مورد صدای نخراشیده را در یک پادکست بشنوید.

همان طور که مفسران نظر داده اند، واقعا آزار دهنده است ، در زبان شناسی ، این اثر معمولا به عنوان " صدای خشن " نامیده می شود به این دلیل که به نظر می رسد مانند صدای غژ غژ کردن درب یا یک لولا که نیاز به روغن زدن دارد ، است.

بهترین راه برای جلوگیری از صدای خشن این است که به محض فهمیدن، مواظب باشید که قبل از شروع نفس بکشید. مربی ها براین باورهستند که گوش دادن به صدای ضبط شده خودتان خیلی کمک کننده است.

سخنرانی بدون نقص

5. عقب نشینی در انتهای عبارت:

تا به حال متوجه شده اید که مردم در پایان جمله آرام تر می شوند ؟ یک الگو سخنرانی رایج در فرهنگ ما این است که در پایان عبارات ، فصل ها و جملات به عقب برویم به این معنا است که کلمات مهم می توانند به آسانی از بین بروند یا افکار ممکن است نا تمام به نظر برسند . فینج می گوید :شما می خواهید از صدای خود حمایت کنید و افکار شما در درجه آخر قرار می گیرند. 

6. بالا بردن صدا یا بیان کردن جملات به صورت سوالی:

مسئله دیگری که در سخنرانی به معنای بالا بردن شناخته شده است _ پایان دادن به جملات رو به بالا است به طوری که به نظر می رسد که جمله سوالی است ، در صورتی که اینگونه نیست. کازان می گوید این موضوع در زنان بیشتر است.

فینج ادعا می کند که استفاده از بالا بردن صدا به طور خاص زمانی است که افراد نام فرد دیگری را می گویند . اغلب مردم از آن یک سوال می پرسند. به طوری که آنها مطمئن نیستند ، او می گوید ، انجام این کار باعث می شود سخنران به مراتب با اعتماد به نفس کمتر به نظر برسد.

سخنرانانی که در حال مبارزه با مشکل بالا بردن صدا هستند ، باید صدای خود را ضبط کنند و سپس سعی کنند از بالا رفتن صدای خود در آخر جمله جلوگیری کنند.

در سخنرانی چگونه صحبت کنیم

7. صحبت کردن با صدای یکنواخت :

هیچ چیز مخاطب را مانند یک فرد ارائه دهنده کسالت بار، خسته نمی کند به همین دلیل است که مربیان آواز می گویند که یکی از بد ترین اشتباهات سخنرانی این است که از صدای ملایم استفاده کنید . ما می خواهیم درصدا ، یک اشتیاق آرام کننده و آرامش دلپذیر را بشنویم.

این بدان معنی نیست که شما با بالا رفتن و کم بودن زیر و بمی صدا پیش بروید ، بلکه به این معناست که هنگام بیان کلمات به تن صدای خود رنگ و تنوع بدهید و ساده ترین راه برای رسیدن به این کار ، نفس کشیدن و آرامش است . وست می گوید :"اگر شما می توانید مانند جورج کلونی سخن بگویید ، این به این دلیل است که شما یک فرد نسبتا پایدار هستید"

رایج ترین اشتباهات بیانی در سخنرانی که باید بدانید

512
این مطلب مفید بود ؟120
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی