توانایی های عجیب حیوانات
برخی از حیوانات در طبیعت هستند که دارای ویژگی های باورنکردنی هستند، به طوری که هر کدام از این حیوانات قدرت و توانایی خاص خود را دارند.

با قدرت و توانایی های عجیب حیوانات آشنا شوید

جالب است بدانید که بعضی از حیوانات قدرت های خارق العاده ای دارند که شاید تا به حال اصلا آن ها را نشنیده باشید. مثلا بعضی از آن ها شناگران بسیار ماهری هستند و در یک ساعت می توانند مسافت طولانی را طی کنند. بعضی از آن ها قدرت پرواز بسیار بالایی دارند و بعضی دیگر پرش بسیار بلندی انجام می دهند و همه این ها بسیار زیاد است. به همین دلیل در این قسمت از سرگرمی نمناک قصد داریم چندین حیوان را به شما معرفی کنیم که هر کدام کارهای خارق العاده ای انجام می دهند.

قورباغه های چوبی یخ می زنند و دوباره آب می شوند

این قورباغه ها معمولاً در گرجستان و قسمت های شمالی آلاسکا یافت می شوند و در نواحی بسیار سرد زندگی می کنند. آن ها دمای سخت و شدید زمستان در این نواحی را طاقت می آورند. خون آن ها حاوی یک ماده ضد یخ است که از بدن شان مراقبت می کند. آن ها در دمای بسیار کم هوا یخ می زنند و دوباره یخ بدن خود را آب می کنند و می توانند چند بار در سال این اتفاق را تجربه کنند.

قورباغه چوبی

گوزن شمالی که چشم هایش به رنگ آبی تبدیل می شود

بینی این حیوانات در سرمای هوا قرمز نمی شود اما چشم های آن ها قابلیت تغییر رنگ دارد. قسمت داخلی چشم آنها در فصل زمستان به رنگ آبی تبدیل می شود و باعث می شود که در نواحی تاریک، نور بیشتری داشته باشند. در فصل بهار دوباره چشم آن ها به رنگ زرد تبدیل می شود که یکی از ویژگی های اعجاب انگیز این حیوانات می باشد. علت آن هم این است که سلول های داخل چشم آنها حساسیت زیادی نسبت به نور دارد.

سمندر شاخدار توانایی شلیک خون را دارد

سه عضو خانواده سمندر شاخدار می توانند خون تا فاصله یک و نیم متری از چشم خود را پرتاب کنند، دارند. این موجود می تواند تا فاصله یک و نیم متری از چشم خود خون پرتاب کند. شبیه داستان های تخیلی! البته خون برخی از شکارچیان طعم ناپسندی دارد و می تواند شکار را از پا دربیاورد.

گکوهنگام احساس خطر پوست خود را عوض می کند

گکو مارمولکی است که به راحتی پوست می اندازد و ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد. زمانی که احساس خطر کند، پوست خود را عوض می کند. حتی یک لمس کوچک در بدن این حیوان می تواند باعث واکنش او شود. این حیوانات بدن متراکمی دارند و گاهی اوقات این تراکم شبیه به استخوان می شود. پوست بدن آن ها به قدری مقاوم است که به راحتی زخم نمی شود.

گکو

وزن این حشره خوار بیشتر روی ستون فقراتش است

نوعی حشره خوار در بخش کوچکی از آفریقا زندگی می کند که ویژگی منحصر به فردی دارد و وزن یک صد و شصت پوندی اش بیشتر روی ستون فقراتش است. مهره های کمر این موجود توانایی قفل شدن را دارند و به این ترتیب می توانند وزن را حمل کنند.

نهنگ هایی که حباب درست می کنند

این نهنگ ها مقدار زیادی آب را همراه با شکار داخلش می خورند و حجم بسیار بالایی از مواد را داخل معده خود جای می دهند. این نهنگ ها معمولاً روش های پیچیده ای برای خوردن شکار دارند. یکی از آن ها قدرت ایجاد حباب است که باعث می شود از دیگر نهنگ ها مجزا باشند. آن ها معمولاً به شکل دایره ای حرکت می کنند، حباب هایی به سمت بالا ارسال می کنند و در طول آن به شنا می پردازند. این حباب ها عاملی برای به دام انداختن شکار می شود که معمولاً این کار را در فصل تابستان انجام می دهند.

موش اسپینی می تواند از پوست خود خارج شود

موش اسپینی ویژگی منحصر به فردی دارد، این موجود می تواند هنگام تهدید از سوی یک شکارچی، از پوست خود خارج شود و فرار کند. این موجود این موجود تنها پستاندار شناخته شده ای است که می تواند هر آنچه را که از دست می دهد، حتی فولیکول های مو را بازسازی کند.

موش اسپینی

سوزاننده سیاه می تواند تا ده برابر حجم خود بخورد

سوزاننده سیاه، ماهی است که در آب های عمیق زندگی می کند و می تواند ماهی های دیگر را تا ده برابر حجم خود بخورد. این موجود زمانی که قادر به هضم مواد درون معده اش نیست ، معده را از گاز پر می کند.

توتیای دریایی که رگ ندارد

توتیای دریایی یک نوع از جانوران مدیترانه ای محسوب می شود که نمی میرد. زمانی که آسیب ببیند و یا در معرض خطر باشد، می تواند به راحتی خودش را به شکل روز اول در بیاورد و دوباره شبیه به یک بچه از اول رشد کند. این یکی از عجیب ترین ویژگی هایی است که یک حیوان می تواند داشته باشد. البته فقط زمانی این مهارت در حیوان ایجاد می شود که به بلوغ جنسی رسیده باشد. ممکن است که قبل از رسیدن به بلوغ جنسی به دلیل بیماری بمیرد.

ستاره دریایی که محتویات شکم را خارج می کند

ستاره دریایی محتویات را از بدن خود خارج می کند و دوباره آن ها را می خورد. در واقع آن ها محتوای داخل شکم خود را می خورند و دوباره سیر می شوند و همچنین در این بین ممکن است شکار هم بکنند. بافت شکار در بدن آن ها به صورت نیمه گوارش شده باقی می ماند و دوباره آن را شبیه به سوپ بیرون می دهند و از اول می خورند.

ستاره دریایی

قورباغه مودار عالی و در عین حال وحشتناک است

قورباغه مودار پنجه های خود را پنهان کرده و استخوان هایش را در انگشتانش شکسته است و آنها را از طریق پوست خود به چنگال می برد. این قورباغه شبیه موجودات کتاب های کمیک است.

صاریغ ها نسبت به سم مقاوم هستند

این حیوانات دارای یک سرم پروتئینی داخل خون خود می باشند که سم مار را خنثی می کند بنابراین هیچ گونه سمی از سمت مار تاثیری روی آن ها ندارد. دانشمندان پروتئین داخل بدن آن ها را مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که همین پروتئین، عامل زنده ماندن آن ها و مقاوم شدن در برابر سم مار می باشد.

کرگدن ها ضد آفتاب مخصوص به خود را درست می کنند

کرگدن ها معمولاً ظاهری منحصر به فرد دارند، پوست آن ها قرمز می شود اما هیچ خونی داخل بدن شان وجود ندارد. آن ها بیشتر عرق می کنند و یک نوع ضد آفتاب طبیعی و خنک کننده را در بدن خود تولید می کنند که دارای رنگدانه های متمایل به قرمز است و باعث رنگ صورتی پوست آن ها می شود. عرق بدن شان از رنگدانه قرمز و نارنجی تشکیل شده است که حاوی آنتی بیوتیک می باشد و اشعه خورشید را به خود جذب می کند.

پوست کرگدن

میگوی تفنگی مکانیسم دفاعی پیچیده دارد

این نوع میگو ها مکانیسم دفاعی پیچیده دارند. این میگو با پنجه های خود حباب ایجاد می کند. این حباب ها دمای 5000 کلوین (حدودا 4700 درجه سانتیگراد) دارند که می تواند آهن را ذوب کند.

دزوکسید توانایی تولید هیدروژن سیانید را داراست

دزوکسید که در جنوب شرقی آسیا زندگی می کند، در همان دید اول ممکن است وحشتناک و موجودی مضر به نظر برسد که به علت ستون های این موجود است اما این حشره توانایی تولید هیدروژن سیانید را دارا است.

خیار دریایی می تواند به مایع تبدیل شود

این حیوانات هم ویژگی های اعجاب انگیزی دارند. هنگامی که در معرض خطر قرار بگیرند محتوای داخلی بدن خود را خارج می کنند و شکارچی را از خودشان دور می کنند. این کار این موجود دریایی باعث مرگ او نمی شود بلکه او می تواند ارگان های از دست رفته بدنش را ظرف مدت چند هفته بازسازی کند.

از طرفی دارای یک بافت پیچیده به نام کلاژن هستند که می تواند تغییر کند و تحت کنترل عصبی آن ها قرار بگیرد و در صورت نیاز آن ها را از حالت جامد به مایع تبدیل کند. همین باعث می شود که بتوانند از دست شکارچی فرار کنند.

خیار دریایی

سوسک های دانگ که می توانند هزار برابر وزن خود را تحمل کنند

این سوسک ها قوی ترین حیوانات روی کره زمین هستند. آن ها می توانند هزار برابر وزن بدن خود را تحمل کنند. این مهارت در هیچ کدام از حیوان ها از جمله روباه، گرگ یا حتی خرس وجود ندارد. قدرت بدنی این حیوانات به شدت اعجاب انگیز است.

سمندرها دوباره اندام خود را رشد می دهند

سمندر ها گونه های خاصی هستند که می توانند اندام از دست رفته خود، حتی استخوان، رگ های خونی و ماهیچه ها را دوباره از اول رشد دهند. آن ها تنها موجوداتی نیستند که قادر به انجام این کار می باشند اما به هر حال این ویژگی در آن ها بسیار اعجاب انگیز است. علت آن هم تکه ای از RNA این حیوانات می باشد.

قوش تیز پر سریع تر از یوزپلنگ حرکت می کنند

قوش تیز پر زمانی که برای شکار می رود سرعت بالایی در حدود دویست و چهل مایل در ساعت دارد. این سرعت حدود سرعت باد است. حتی یوزپلنگ ها هم نمی توانند در سرعت به پای این پرنده برسند پس این پرنده یکی از سریع ترین حیوانات در این سیاره است.

قوش تیز پر

ماهی تیرانداز از اسپری ها برای شکار استفاده می کند

ماهی تیرانداز زمان شکار یک جریان آب را از طریق سطح و هوا با یک زاویه دقیق به حشرات می زند تا حشرات داخل آب بیفتند و سپس آن ها را شکار می کند.

سوسک هایی که بعد از بریدن سر ، باز هم زنده می مانند

این سوسک ها تعداد خیلی زیادی ندارند اما معمولاً در بعضی از خانه ها یافت می شوند. اگر سر آن ها بریده شود، باز هم می توانند تا چند هفته بدون سر زندگی کنند. علت آن هم این است که آن ها از بینی و دهان نفس نمی کشند، بلکه منافذی روی بدن شان وجود دارد و از طریق آن ها تنفس می کنند و در نتیجه بدون سر زنده می مانند.

دلقک ماهی که می تواند جنسیت خود را تغییر دهد

شاید نام دلقک ماهی را شنیده باشید. این ماهی می تواند جنسیت خود را از نر به ماده و از ماده به نر تبدیل کند. به همین دلیل یکی از حیوانات اعجاب انگیز محسوب می شود. این حیوانات زمانی که از لحاظ جنسی بالغ شوند، این حالت را پیدا می کنند.

توانایی های خارق العاده و عجیب حیوانات در طبیعت

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی