مدت خونریزی بعد از زایمان
خونریزی بعد زایمان طبیعی و سزارین امری طبیعیست این روند باعث می شود که خون و بافت جفت باقی مانده در رحم کم کم از بدنتان خارج شوند.

خونریزی تا چند روز بعد از زایمان طبیعی است

بعد از گذراندن دوران طاقت فرسا و البته شیرین بارداری زمان تولد نوزاد می رسد . زایمان درد شدیدی است که مادر برای به آغوش کشیدن ثمره زندگی خود تحمل می کند و تا چند روز دچار خونریزی می شود. اما یکی از مسایلی که معمولا مادران تازه فارغ شده را نگران می کند، میزان و مدت خون ریزی های بعد از زایمان است.

اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید و می خواهید بدانید میزان طبیعی ترشحات بعد از زایمان چقدر است و چند روز طول می کشد این مطلب از نمناک را مطالعه کنید.

خونریزی بعد زایمانم قطع نمیشه

بعد زایمان تا چه مدت خونریزی طبیعی است؟

آیا خونریزی بعد از زایمان طبیعی است؟

بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین خونریزی امری طبیعی است . ترشحات بعد از زایمان سبب می شود که خون باقیمانده، موکوس، و بافت جفت از رحم خارج شود . این ترشحات که منبع آن محل اتصال جفت به دیواره رحم می باشد یا با حجم زیاد و ناگهانی و یا آهسته مثل خون قاعدگی خارج می شود.

بعد از خونریزی اولیه هنگامی که ترمیم صورت می گیرد، ترشحات از قرمز روشن به صورتی و سپس به رنگ زرد تغییر رنگ می دهند. یعنی بعد از چند روزکه معمولا یک هفته تا 10 روز است میزان خون ریزی کمتر شده و ترشحات تقریبا به رنگ سفید درمی آیند که بیشتر حاوی گلبول سفید است و کم کم این ترشحات سفیدرنگ قطع می شود.

ترشحات بعد زایمان

خونریزی بعد زایمان به چه علت است؟

مدت زمان خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان اغلب 2 تا 3 هفته و یا تا 6 هفته طول می کشد و در صورتی که استراحت کافی نباشد و فعالیت بدنی زیاد باشد و زود آغاز شود خونریزی دوباره شروع خواهد شد اما مقدار طبیعی خونریزی بعد از زایمان 2 تا 3 هفته و یا تا 6 هفته است و پس از آن ترشحات به تدریج کم می شود.

چه زمانی ترشحات غیر طبیعی است؟

در صورتی که ترشحات تا 4 هفته یا حداکثر 6 تا 8 هفته بعد از زایمان باقی بماند و تمام نشود ، غیرطبیعی می باشد زیرا ممکن است . قسمتی از نسج جفت ، داخل رحم باقی مانده باشد و رحم جمع نشده باشد و یا اینکه همه نسج جفت خارج شده اما یک عفونت داخل رحمی که دلیل آن کلامیدیا می باشد عامل این خون ریزی است در اینصورت فرد علائمی مانند تب دارد.

ترشحات غیرطبیعی

خونریزی بعد زایمان چه زمان نگران کننده است؟

خونریزی اولین روز بعد از زایمان

در اولین روز پس از زایمان خون زیادی از مادر خارج می شود و رنگ این خون سرخ روشن و شبیه به خونریزی عادت ماهانه شدید است و جریان خونریزی نسبتاً شدید است و او به تعویض پد چند ساعت یک بار نیاز دارد. گاهی لخته های خونی نسبتاً بزرگی (به اندازه یک نارنگی کوچک) یا تعدادی کوچکتر (حدود اندازه یک انگور) از او خارج می گردد که طبیعی است و هنگام شیردهی به نوزاد به علت انقباض رحم اتفاق می افتد .

خونریزی دو تا شش روز بعد از زایمان

پس از گذشت دو تا شش روز از زایمان ترشحات کمتر و آبکی می شود و به رنگ سرخ تیره تر یا قهوه ای مایل به سرخ تبدیل می گردد. اما شاید لخته های خونی کوچک نیز در این زمان دفع شود.در روز ششم، ترشحات باید لکه ی حدود پنج سانتی متر باشند.

دوران نقاهت بعد زایمان

روند خونریزی بعد زایمان

خونریزی هفت تا ده روز بعد از زایمان

پس از گذشت 7 تا 10 روز رنگ ترشحات به سایه های کم رنگ تر قهوه ای یا سرخ صورتی تبدیل می شود. اما ممکن است هنگام شیر دادن به کودک یا پیاده روی کمی خون تازه کمتر از هفت سانتی متر از شما دفع گردد.

خونریزی دو هفته بعد از زایمان

بعد ازگذشت 14 روز از زایمان ، ترشحات سفید یا زرد - سفید خواهد بود که کم کم کاهش می یابد اما ممکن است به علت افزایش فعالیت های روزانه لکه بینی داشته باشید.

خونریزی سه تا چهار هفته بعد از زایمان

خونریزی پس از 4 هفته پس از زایمان به رنگ قهوه ای – صورتی گونه یا کم رنگ تر و یا کِرم یا سفید رنگ است . اگر بعد از هفته دوم یا سوم خونریزی تمام شد و دوباره دچار خونریزی به رنگ سرخ شُدید، ممکن است اولین پریودتان باشد.

4هفته بعد زایمان

خونریزی بعد از چندین هفته پس از زایمان

خونریزی شش هفته بعد از زایمان

اگر هنوز دچار خونریزی هستید برای معاینه نزد پزشک مراجعه کنید.

چه کاری باید برای این خونریزی انجام داد؟

کار خاصی برای خونریزی نباید انجام داد و فقط لازم است از پد های بهداشتی بسیار ضخیم که قدرت جذب بالایی دارنداستفاده کنید. و هیچگاه در شش هفته اول از تامپون استفاده نکنید زیرا سبب عفونت می شود.

چقدر طول می کشد که رحم به طور کامل جمع شود و مادر به حالت طبیعی قبل از بارداری اش برگردد؟

بعد از 10 روز پس از زایمان داخل رحم یا آندومتر شروع به ترمیم می کند اما محلی که جفت چسبیده کمی دیرتر ترمیم می شود. البته پولیپ محل جفت علامت خون ریزی های دیررس زایمان است.

درمان این ناراحتی کورتاژ نیست بلکه بیمار باید دارو (سرم و آنتی بیوتیک) بگیرد تا رحم جمع شود و اگر رحم جمع نشد یک کورتاژ ملایم لازم است.

بهبودی بعد زایمان

خونریزی بعد زایمان و بهبود مادر

مدت زمان خون ریزی و جمع شدن رحم در سزارین

افرادی که زایمان سزارین دارند خونریزی به علت اینکه جراح داخل رحم را با دست تمیز می کند، مقدار زیادی از بافت قابل ریزش آندومتر با دست برداشته می شود کمتر است و زودتر از 10 روز تمام می شود ، چنانچه در این بخش از نمناک گفته ایم ترشحات بعد از زایمان نیز حداقل به مدت یک هفته وجود خواهد داشت و بعد از 4 تا 6 هفته باید پایان می یابد.

در صورت ادامه خونریزی و وجود علائم زیر به پزشک مراجعه کنید

  • اگر ترشحات شما بوی بدی می دهد.
  • اگر دچار تب یا لرز شدید شده اید .
  • اگر در هر ساعت بیش از یک پد خیس می شود.
  • اگر خونریزی شدید و قرمز روشن است و بعد از هفته اول ادامه دارد.
  • اگر تکه های بزرگ لخته با اندازه ای بزرگتر از یک سکه خارج می گردد.
  • اگر بعد از گذشت 4 روز از زایمان خونریزی به قرمز روشن تغییر یافت و با استراحت برطرف نشد.
  • اگر دچار خونریزی تأخیری پس از زایمان شده اید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است تکه ای از جفت در درون رحم شما باقی مانده باشد و یا انقباض ناکافی رحم باشد.
  • اگرخونریزی خیلی شدید داشتید و احساس ضعف نمودید فورا به اورژانس مراجعه کنید.
  • اگر ضربان قلبتان افزایش یافته یا نامنظم شود.

 

خونریزی بعد از زایمان طبیعی و سزارین چند روز طول می کشد؟

4.6334
این مطلب مفید بود ؟30727
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی