دستکاری جوش صورت
در هر قسمت از صورت ممکن است جوشهای ریز و درشتی پیدا شود که ما خواسته یا ناخواسته درگیر آن می شویم ولی دستکاری جوش ها در مثلث خطر صورت ممکن است شما را بکشد.

جوش هایی که نباید دستکاری کنید

همه ما تجربه داشتن جوش های متورم و قرمز رنگ را داشته ایم که در چنین شرایطی، بی توجهی کردن به جوش مورد نظر ممکن است کار دشواری به نظر برسد اما باید بدانید که دست کاری کردن جوش ها نه تنها باعث از بین رفتن سریع تر آن ها نمی ‎شود بلکه ممکن است باعث بزرگ تر و متورم تر شدن ظاهر آن ها نیز بشود .

در هر قسمت ازصورت ممکن است جوشهای ریز و درشتی پیدا شود که ما خواسته یا نا خواسته درگیر آن می شویم ولی دستکاری جوش ها در مثلث خطر صورت ممکن است شما را بکشد.

مثلث خطر کدام قسمت از صورت است؟

چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید " مثلث خطر " ناحیه بالای لب فوقانی تا انتهای پل بینی است و شامل قسمت هایی از بینی، فاصله ی بینی تا لب بالایی و گوشه های لب می باشد.

این ناحیه از صورت سینوس کاورنوس را پوشش می دهد. در صورتی که در این منطقه جوش چرکی ایجاد شود ، دست کاری کردن آن می ‎تواند عواقب جدی برای شما به دنبال داشته باشد.

مثلث خطر جوش صورت

عواقب فشار دادن جوش های موجود در مثلث خطر

دستکاری جوش یا دمل موجود در مثلث خطر و ترکاندن آنها عواقب زیر را به دنبال دارد :

عفونت مغز

جوش ها منطقه ( مثلث خطر ) دارای رگ های خونی است که مستقیما به مغز متصل شده است و این امر به این معناست که هرگونه عفونتی که در این منطقه بروز پیدا کند، می ‎تواند مستقیما به مغز منتقل شده و بر مرکز عصبی شخص تاثیر بگذارد اما با این وجود که این اتفاق بسیار نادر است اما این امکان وجود دارد که عفونت منتقل شده از این ناحیه به مغز حتی منجر به مرگ شود.

از دست دادن بینایی

دستکاری و ترکاندن جوش های مثلث خطر سبب می شود که عفونت توسعه یابد و گاهی به دلیل توسعه عفونت فرد دچار نابینایی خواهد شد.

نابینایی

فلج صورت

ترکاندن جوش صورت می تواند در بدترین حالت منجر به مرگ یا فلج صورت و مننژ (سامانه ای متشکل از چند لایه که دستگاه عصبی مرکزی را در بر می گیرد) شود.پس بهترین توصیه به شما تحمل و صبوری بیشتر است تا جوش و دمل ایجاد شده به مرور زمان برطرف شود.

کندن جوش چگونه باعث عفونت می شود؟

وقتی شما جوش را فشار می دهید پوست آن پاره شده و باکتری های موجود روی دست خیلی راحت وارد زخم باز شده و منجر به عفونت می شود.

کندن موی بینی نیز موجب عفونت کردن ریشه ی مو خواهد شد زیرا بینی باکتری های خطرناکی دارد که درون موهای آن وجود دارند. این عفونت از طریق رگ ها به مغز وارد می شود. بهتر است موی بینی را نیز با قیچی کوتاه کنید .

نکته مهم :

بهتر است از دست کاری کردن جوش های چرکی ایجاد شده در این ناحیه خودداری کرده و در صورتی که خاستار برطرف شدن سریع تر آن هستید ، به پزشک مراجعه کنید.

مثلث خطر؛ دستکاری این جوش های صورت شما را میکشد!

4.5128
این مطلب مفید بود ؟11513
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : shared / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی