پیشگیری طبیعی از بارداری
راه های بسیاری برای پیشگیری از بارداری وجود دارد مثل کاندوم و مبتنی بر تقویم و یا دمای بدن. برای جلوگیری از بارداری بعد رابطه هم چندین روش مطمئن وجود دارد.

بررسی تمام روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

خیلی از زوج هایی که صاحب چند فرزند هستند و دیگر فرزندی نمی خواهند در مورد راه های “پیشگیری از بارداری” اطلاعات کافی ندارند و از راههای شیمیایی و مکانیکی برای جلوگیری استفاده می کنند. این روشهای معرفی شده در نمناک بسیار راحت بوده و کمی دقت نیاز دارد. زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند و می خواهند از بارداری جلوگیری کنند، باید از گزینه های کنترل بارداری آگاه باشند انواع زیادی از روش های جلوگیری از بارداری وجود دارد با این حال، تنها روش کاملاً مطمئن برای پرهیز از بارداری، پرهیز از رابطه زناشویی است.

 انجمن برنامه ریزی خانواده (FPA) در انگلستان ادعا می کند که تا 90 درصد زنان در عرض 12 ماه باردار خواهند شد، البته اگر از روش های ضد بارداری استفاده نکنند.هر بار که رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری انجام می شود، فرد به خطر می افتد.

برخی روش ها بدون تجویز پزشک در دسترس هستند، اما اغلب آن ها به یکی نیاز دارند ، هر شکلی از کنترل بارداری دارای مزایا و معایبی است. مقاله زیر را در بحث جلوگیری از بارداری در نمناک بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد انواع مختلف روش های ضد بارداری که برای کمک به مردم طراحی شده اند، بیاموزید.

روش های مانع و پیشگیری طبیعی از بارداری :

روش های مانع، از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کنند و آن ها شامل موارد زیر هستند:

1. کاندوم مردانه برای پیشگیری طبیعی از بارداری :

کاندوم زنانه و مردانه تنها انواع وسایل جلوگیری از بارداری هستند که در برابر عفونت های مقاربتی نیز از فرد محافظت می کنند (STIs). به گفته مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها (CDC)، زمانی که به درستی استفاده شود، کاندوم مردانه بیش از 80 درصد در برابر بارداری موثر است.

استفاده صحیح از کاندوم مردانه:

اندازه صحیح را انتخاب کنید.  

کاندوم را روی سر آلت سفت شده قرار دهید. 

از کاندوم برای حذف هر نوع هوا استفاده کنید. 

در زمان استفاده از کاندوم روی آلت تناسلی، مراقب باشید که آن را پاره نکنید.

 بعد از برقراری ارتباط، قبل از بیرون کشیدن از واژن، پایه کاندوم را در جای خود نگه دارید. 

کاندوم را بردارید و آن را از بین ببرید. 

هرگز از یک کاندوم، دوبار استفاده نکنید. 

بیشتر کاندوم های مردانه از لاتکس ساخته شده اند، اما انواع دیگری هم برای آن هایی که آلرژی دارند، در دسترس است.

 اگر از روان کننده استفاده می کنید، چک کنید که با نوع کاندومتان قابل استفاده است.

برای مثال، استفاده از کاندوم لاتکس هم تنها می تواند با روان کننده مبتنی بر آب مورد استفاده قرار گیرد. 

کاندوم های بدون تجویز، از سوپرمارکت ها، داروخانه ها و یا به صورت آنلاین موجود هستند.

کاندوم رایعاری از لاتکس نیز برای خرید آنلاین موجود است.

کاندوم مردانه

انواع روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

2. پیشگیری طبیعی از بارداری با کاندوم زنانه:

استفاده از کاندوم زنانه نیز بدون تجویز پزشک در دسترس است.آن ها می توانند به جای استفاده از کاندوم مردانه به کار روند، اما هرگز نباید با یک کاندوم استفاده شوند.

 طبق تحقیقات، کاندوم زنانه حدود 79 درصد موثر برای پیش گیری از بارداری است.بسیاری از داروخانه ها اکنون کاندوم زنانه می فروشند، اما اگر فروشگاه های محلی شما ندارد، آن ها به صورت آنلاین موجود هستند.

3. دیافراگم پیشگیری طبیعی از بارداری :

دیافراگم یک روش برای جلوگیری از بارداری است که در داخل واژن فرد قرار می گیرد. مهم است که قبل از هر کاربرد سرپیمیسید را به دیافراگم وارد کنید. هنگام استفاده از سرپیمیسید ، CDC تخمین می زند که دیافراگم نزدیک به 90 درصد موثر است.

فرد باید چند ساعت قبل از برقراری رابطه، دیافراگم را وارد کند، آن را به مدت 6 ساعت پس از رابطه جنسی خارج کند، و بعد از 24 ساعت آن را از بین ببرد. دیافراگم در مقابل STIs از فرد حفاظت نمی کند. 

4. پیشگیری طبیعی از بارداری با سرپوش گردن رحم:

یک کلاه گردن رحمی یک فنجان نازک سیلیکونی است که در داخل واژن قرار داده می شود. دهانه رحم را می پوشاند تا اسپرم را از رسیدن به تخمک متوقف کند.

با توجه به منابع، این اثربخشی کلاه گردنی، با توجه به منابع مختلف، متفاوت است، اما والدین پیش بینی می کنند که میزان تاثیر آن از حدود 70 تا 85 درصد است و در برابر STIs محافظت نمی کند.

5. پیشگیری طبیعی از بارداری با اسفنج:

اسفنج ضدبارداری روشی برای کنترل بارداری است که فرد می تواند بدون تجویز پزشک خرید کند. این اسفنج که از پلی اورتان ساخته شده است و حاوی سپرمیسید می باشد، به طور عمیق در داخل واژن قرار می گیرد تا ورود به رحم را مسدود کند.

 به تنهایی استفاده می شود، این اسفنج ها 76 تا 88 درصد موثر است، اما استفاده از آن همراه با کاندوم، احتمال بارداری و STIs را کاهش می دهد.

6. پیشگیری طبیعی از بارداری با سپرسمید:

سپرسمید یک ماده شیمیایی است که اسپرم تولید می کند. این دستگاه برای خرید بدون تجویز در دسترس است و با اشکال جلوگیری از بارداری مانع مانند کاندوم، اما نه با اسفنج، به کار می رود.

 اگر به تنهایی استفاده می شود, حداقل 10 دقیقه قبل از آمیزش جنسی باید به گردن رحم وارد شود.این روش برای 60 دقیقه موثر باقی می ماند و تقریباً تا 71% موثر است.

ژل سپرمیسید را می توان از داروخانه ها یا به صورت آنلاین خریداری کرد. با پزشک در مورد موثرترین راه ها برای استفاده از داروهای ضد بارداری صحبت کنید. 

7. روش های هورمونی برای پیشگیری طبیعی از بارداری :

اشکال هورمونی کنترل بارداری, با توقف تخمک گذاری, که رهاسازی تخم از تخمدان است, از لقاح جلوگیری می کند. این نوع پیش گیری از بارداری در برابر STI فرد را محافظت نمی کند.

اغلب قرص های ضد بارداری هورمونی تنها با تجویز پزشک در دسترس هستند و به جز پیش گیری از بارداری اضطراری معمولاً به صورت آنلاین در دسترس نیست. 

قرص های پیش گیری از بارداری:

قرص های کنترل بارداری یکی از رایج ترین روش های پیش گیری از بارداری است.انواع مختلف قرص در دسترس هستند, و با توجه به تحقیقات انجام شده, آن ها را تا 99% موثر هستند.با این حال, با استفاده معمول, تقریباً 95 درصد موثر هستند.

قرص ترکیبی, که حاوی استروژن و پروژستروژن است, مانند هر دستورالعملی باید هر روز مصرف شوند. بسته قرص ها اغلب حاوی قرص های عاری از هورمون است.

زمانی که این قرص ها را می خورید, فرد یک دوره ماهانه خواهد داشت.این قرص های کوچک را فرد باید هر روز بدون وقفه مصرف کند.کسی که قرص کوچک مصرف می کند لزوماً دوره پریودی ندارد.

قرص جلوگیری

پیشگیری طبیعی از بارداری با بهترین روش ها 

8. برچسب پیشگیری طبیعی از بارداری :

براساس گزارش خدمات بهداشت و سلامت ملی, برچسب ها برای جلوگیری از بارداری در هنگام استفاده صحیح, 99% موثر هستند. با استفاده از کاربرد معمول, این روش تا 90 درصد موثر است.

یک فرد می تواند از یک چسب ضد بارداری در این مناطق در بدنش استفاده کند:

 • کمر
 • باسن
 • شکم
 • بالای بازو 

فرد باید برای 3 هفته قبل از برداشتن آن برای گذراندن یک دوره قاعدگی, هر برچسب را به مدت 1 هفته بزند. خطر کمی از سوزش پوست وجود دارد. 

9. تزریق برای پیشگیری طبیعی از بارداری :

معمولاً هر 12 هفته یک بار توسط یک پزشک انجام می شود. بنا به گفته مرکز کنترل بیماری ها, هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند, و با فرض اینکه فرد به موقع تزریق هایش را انجام دهد, در پیش گیری از بارداری, بیش از 90 درصد موثر است.

 برای بارداری برنامه ریزی شده, ممکن است 10 ماه و یا بیشتر طول بکشد, زیرا باروری برای بازگشت به حالت عادی طول می کشد. 

10. پیشگیری طبیعی از بارداری با حلقه واژینال:

براساس گزارش خدمات بهداشت و سلامت ملی, اگر به درستی استفاده شود تا 99% موثر است، که به دلیل خطای انسانی تا 95% می شود.این حلقه پلاستیکی کوچک در واژن قرار می گیرد و هورمون هایی را به بدن منتقل می کند تا از بارداری جلوگیری کند.

حلقه باید به مدت 7 روز برداشته شود تا اجازه وارد کردن یک حلقه جدید داده شود. 

11.وسایل داخل رحمی و ایمپلنت مناسب پیشگیری طبیعی از بارداری :

وسایل داخل رحمی (آی یو دی) و ایمپلنت ها وسایل پیش گیری از بارداری هستند. آن ها بیش از 90 درصد در پیش گیری از بارداری موثر هستند، زیرا فضای کوچکی برای خطای انسانی وجود ندارد. با این حال, آن ها از STI محافظت نمی کنند.

 _آی یو دی:

آی یو دی وسیله ای است کوچک که پزشک وارد رحم می کند. دو نوع آی یو دی وجود دارد: 

هورمونی:

یک بار نصب می شود, یک آی یو دی حداقل 5 سال قبل از نیاز به تعویض, طول می کشد. iud به طور کامل تخمک گذاری نمی کند, بلکه به عنوان جلوگیری از ورود اسپرم به رحم و نیز دیگر تغییرات هورمونی عمل می کند. 

این iud بدون استفاده از مس, در سیم مسی قرار می گیرد که موجب از بین رفتن اسپرم می شود.یک آی یو دی می تواند به مدت ده سال از بارداری جلوگیری کند.واکنش های معکوس شامل تشخیص بین دوره ها, دوره های نامنظم و گرفتگی های عضلانی قاعدگی است. 

ایمپلنت ها:

ایمپلنت ها جز دیگری از کنترل هورمونی هستند. یک پرستار یا پزشک یک تسمه را به بازوی فرد می گذارد تا در برابر بارداری محافظت کند.

ایمپلنت ها با آزاد کردن هورمون پروژسترون به بدن کار می کنند که از تخمک گذاری جلوگیری می کند. CDC تخمین می زند که کاشت ایمپلنت ها همچنین از 99 درصد موثر برای جلوگیری از بارداری موثر است.

ایمپلنت ها باید در هر 3 سال جایگزین شوند. 

12.برنامه ریزی طبیعی خانوادگی برای پیشگیری از بارداری :

روش طبیعی جلوگیری از بارداری عبارت است از ردیابی چرخه قاعدگی و اجتناب از رابطه جنسی در زمانی که فرد در فاز حاصلخیز دوره قاعدگی است. یک "پنجره حاصلخیز" حدود 6 تا 9 روز در ماه طول می کشد و با تخمک گذاری که انتشار تخمک است، مصادف می شود.

روش های متعددی برای برنامه ریزی طبیعی وجود دارد.بسیاری از مردم از سیگنال های زیر استفاده می کنند تا بفهمند که آیا آن ها در دوره تخمک گذاری هستند یا خیر: 

 • اندازه گیری دمای پایه بدن
 • توجه به کیفیت و میزان ترشح رحم
 • آغاز و پایان بخشیدن به جزئیات چرخه قاعدگی خود طی چند ماه

 

هر پنجره حاصل خیز متفاوت است، بنابراین فرد باید به سیگنال های بدن خود توجه کند. طبق گزارش CDC، روش های برنامه ریزی خانواده طبیعی حدود 76 درصد موثر در زمان دنبال کردن دقیق هستند.

جلوگیری از بارداری بعد از یک هفته

از چه روشی برای پیشگیری طبیعی از بارداری استفاده کنم؟ 

13. روش های پیش گیری اضطراری از بارداری:

در مورد رابطه جنسی بدون محافظ و یا کنترل بارداری ناموفق، از قبیل استفاده از کاندوم و یا عدم استفاده از قرص پیش گیری از بارداری، امکان استفاده از روش های پیش گیری اضطراری از بارداری برای کاهش احتمال بارداری وجود دارد.

 پیش گیری اضطراری از بارداری نباید به عنوان روش های معمول کنترل زاد و ولد استفاده شود ؛ همانطور که در بخش بارداری و نوزاد نمناک توضیح داده ایم دو نوع از روش های پیش گیری اضطراری از بارداری وجود دارد:

 قرص اورژانسی پیش گیری از بارداری:افراد باید یک قرص هورمونی در مدت 3 روز پس از رابطه مصرف کند. هرچه فرد زودتر این کار را انجام دهد، موثرتر است، بنابراین فرد باید هر چه زودتر پس از رابطه، آن را بخورد. قرص معمولاً حاوی لونورژسترل شیمیایی است. این قرص ها در داروخانه ها یافت می شوند. 

آی یو دی مسی:

آی یو دی مسی می تواند تا 5 روز پس از رابطه برای جلوگیری از بارداری قرار داده شود. طبق بارداری برنامه ریزی شده، این بازه زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد، 99.9 درصد موثر است. 

14. پیشگیری طبیعی از بارداری با استریلیزاسیون:

هم زنان و هم مردان می توانند برای کاهش باروری خود کارهایی انجام دهند. خدمات بهداشت و سلامت ملی می گوید که این روش ها به طور معمول نسبت به 99 درصد در پیش گیری از بارداری موثر هستند، اما آن ها در برابر STIs حفاظت نمی کنند.

 مردان می توانند وازکتومی انجام دهند که شامل بستن لوله ای است که اسپرم را حمل می کنند، این یک جراحی کوچک است که نیاز به بستری شدن ندارد. برگشت در برخی موارد ممکن است. اما باروری پس از برگشت همیشه به طور کامل احیا نمی شود. 

زنان می توانند یک روش استریل کردن با نام بستن لوله های رحمی را انجام دهند. شامل مهار یا بستن لوله های فالوپ است. این عوارض معمولاً دائمی هستند. در موارد نادر، لوله ها می توانند ارتباط مجدد برقرار کنند و منجر به بارداری شوند.

15. پیشگیری طبیعی از بارداری با روش تقویمی:

برای مشخص شدن اولین روز باروری در روش تقویمی بهتر است خانم براساس 12 قاعدگی قبلی، 18 روز از کوتاهترین چرخه قاعدگی اش کم کند تا این روز مشخص گردد. برای تعیین آخرین روز باروری نیز بهتر است 11 روز از طولانی ترین چرخه قاعدگی کم کند. با این روش روزهای تخمک گذاری مشخص می شود. این روش 80 درصد در جلوگیری از بارداری مفید است و در صورت استفاده به تنهایی ناکارآمد است.

16. پیشگیری طبیعی از بارداری با روش مبتنی بر دمای پایه بدن:

12 تا 24 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان دمای بدن خانم ها کاهش می یابد و زمانی که تخمک رها شد ، افزایش می یابد. این کاهش دما در حد یک درجه است و زیاد نیست و برای دانستن زمان تخمک گذاری با این روش خانم هر روز قبل از خروج از رختخواب باید دمای بدنش را با دما سنج اندازه گیری کند و این اطلاعات را یادداشت نماید . برای پیشگیری از بارداری ، هنگامی که درجه حرارت بدن خانم کاهش یافت از 48 تا 72 ساعت بعد از آن نباید ارتباط جنسی داشته باشد.

پیشگیری از بارداری اورژانسی

پیشگیری طبیعی از بارداری چگونه است؟

17. پیشگیری طبیعی از بارداری با روش بررسی مخاط (موکوس):

قابل توجه کاربری که از بخش بارداری نمناک سوال کرده بود باید بگوییم که در این روش لازم است که خانم از تغییراتی که تحت تاثیر استروژن در میانه چرخه قاعدگی ایجاد می گردد، آگاه باشد . این تغییرات مانند افزایش مقدار موکوس شفاف، رقیق و کشدار دهانه رحم است. در این روش زمانی که خانم تغییرات موکوسی را دستگاه تناسلی خود به ویژه در ناحیه دهانه رحم احساس یا مشاهده نمود باید از رابطه جنسی اجتناب کند.

18. پیشگیری طبیعی از بارداری با روش وابسته به علائم یا Symptothermal:

این روش ترکیبی از دمای پایه بدن و بررسی موکوس و روش تقویمی است و در آن همه این روش ها بررسی می شوند همچنین در آن به علائمی مانند دل درد خفیف و حساسیت به لمس سینه نیز توجه می گردد.

19. پیشگیری طبیعی از بارداری با روش منقطع:

یکی از متداول ترین روش ها برای پیشگیری از بارداری روش منقطع است که در آن مرد آلت تناسلی خود راازواژن خارج نموده و دور از دستگاه تناسلی خارجی زن و بیرون از واژن مایع انزال را می ریزد. 75 تا 80 درصد این روش برای جلوگیری از بارداری موفق است اما میزان موفقیت آن به کنترل مایع انزال توسط مرد بستگی دارد ، بهتر است تا زمانی که مرد از استفاده درست این روش اطمینان نیافته از یک روش پیشگیری دیگر استفاده کند.

20. پیشگیری طبیعی از بارداری با کیت تخمک گذاری:

برخی زوج ها برای روش طبیعی کنترل بارداری از کیت های تست تخمک گذاری استفاده می کنند . کیت تخمک گذاری میزان هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه می گیرد و زمانی که این هورمون افزایش یافت یعنی 20 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری زوجین برای پیشگیری از بارداری نباید رابطه جنسی برقرار کنند.

از نقاط ضعف استفاده از این روش برای جلوگیری از بارداری یکی قیمت گران کیت های تخمک گذاری و دیگری نداشتن رابطه جنسی در زمان های خاص از ماه است.

چه زمانی باید آزمایش بارداری را انجام داد:

یک زن اگر مشکوک به بارداری است می تواند یک تست بارداری را خودش انجام دهد، به خصوص اگر روش معمول پیش گیری از بارداری را به تازگی انجام نداده اند.

 علائم بارداری عبارتند از:

 • یک یا چند پریود از دست رفته
 • سینه های بزرگ و حساس شده
 • خستگی
 • افزایش ادرار
 • تهوع
 • استفراغ

 

صفر تا صد روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

4.2111
این مطلب مفید بود ؟9417
منبع : medicalnewstoday / momjunction / bestdailyguide / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی