دستگاه بخور
استفاده از دستگاه بخور در منزل باعث برطرف شدن مشکلات تنفسی و سرما خوردگی و همچنین پیشگیری از خونریزی بینی می شود. اما در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی خود عامل بروز بیماری می شود.

راهنمای استفاده از دستگاه بخور

در فصل سرد معمولا دستگاه های بخور بیشترین کاربرد برای حفظ رطوبت هوای داخل خانه را دارند که می تواند مشکلات ناشی از خشکی هوا را کاهش دهد. این دستگاه ،با انتشار بخار آب در محیط باعث افزایش رطوبت هوا می شود و به افراد در مقابله و درمان سرماخورگی و آنفولانزا و همچنین در از بین بردن خشکی پوست و سینوس ها کمک می کند.

اما در صورت استفاده از این دستگاه، رعایت نکاتی نیز ضروری است و اگر دستگاه بخور را به خوبی تمیز نکنید و خود را در معرض بیماری قرار دهید.

 

شرایط استفاده از دستگاه بخور


تحقیقات نشان دادند 75 درصد نمونه های گرفته شده از دستگاه های بخور، قارچ داشتند و 87 درصد نمونه ها رشد باکتری را نشان دادند. این موضوع نه تنها در منازل، بلکه در کلینیک ها و بیمارستان ها نیز صادق است.

تنفس هوای آلوده از یک دستگاه بخور کثیف احتمال ابتلا به ذات الریه، حملات آسم یا مشکلات ریوی را افزایش می دهد. اگر دچار مشکل تنفسی مزمن هستید، دستگاه بخور ممکن است علائم را تشدید کند. اگرچه افزایش رطوبت فرآیند تنفس در کودکان و افرادی که آسم یا آلرژی دارند را بهبود می دهد؛ اما زمانی که رطوبت آلوده ایجاد کند، باعث تحریک یا تشدید آسم و علائم آلرژی می شود.
برای پیشگیری از تولید رطوبت آلوده توسط دستگاه های بخور، نکات زیر را رعایت کنید.

آب دستگاه بخور را زودبه زود عوض کنید

باکتری ها و قارچ ها در آب ساکن دستگاه بخور، رشد می کنند و در عرض چند روز چندین برابر می شوند. به همین دلیل بایستی هر روز آب دستگاه بخور را تعویض کنید تا از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری شود. به ویژه اگر از دستگاه بخور سرد استفاده می کنید، حتماً این کار را انجام دهید. فیلترهای این دستگاه ها بایستی هر دو ماه یک بار تعویض شوند.

از آب مناسب استفاده کنید 

همواره دستگاه بخور خود را با آب جوشانده ای که از صافی رد کرده اید یا آب کانی زدایی شده پر کنید. فیلترهای مختص کانی زدایی معمولاً مناسب هستند. البته فکر نکنید استفاده از این فیلترها باعث می شود بتوانید یک یا دو بار تمیز کردن دستگاه بخور را به تأخیر بیندازید. حتی زمانی که از آب تصفیه شده استفاده می کنید، بایستی هر روز آب دستگاه بخور را تعویض کنید. 

روش های پاک سازی یکسان نیستند

محلول های تمیزکننده ساده برای تمیز کردن دستگاه های بخور مناسب تر هستند. متخصصین توصیه می کنند از محلول های مبتنی بر آب یا الکل برای تمیز کردن دستگاه بخور استفاده کنید. قبل از این کار، دستگاه را از برق بکشید.
هرگز از شوینده های شیمیایی استفاده نکنید؛ زیرا این محصولات حاوی پراکسید هیدروژن هستند که منجر به آسیب ریوی می شود.

دستگاه را با دستگاه جدید جایگزین کنید

با گذشت زمان، موادی در دستگاه های بخور ته نشین می شوند که نمی توان آن ها را تمیز کرد. این مواد ته نشین شده باعث افزایش رشد باکتری ها و قارچ ها می شود؛ به عبارت دیگر اگر چند سال از عمر دستگاه بخورتان می گذرد یا به طور مرتب دستگاهتان را تمیز نکرده اید، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و دستگاه بخور جدیدی بخرید.

شرایط نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه بخور در منزل

322
این مطلب مفید بود ؟139
برگرفته از زیتونی-/ف
وبگردی