تب مالت
یکی از مهمترین بیماری های مشترک میان انسان و دام وجود دارد بیماری تب مالت است که از شیر غیرپاستوریزه و جوشانده نشده به بدن انسان منتقل می شود.

تب مالت و روش های پیشگیری از ابتلا با آن

 

تب مالت از جمله بیماری های عفونی مسری میان انسان و حیوانات دامی است که به بیماری هزار چهره معروف می باشد. درمان این بیماری حتی ممکن است تا چند ماه به طول بیانجامد به همین دلیل جزو بیماری های مزمن محسوب می شود اما می توان به راحتی از ابتلا به آن پیشگیری کرد.مهمترین راه ورود میکروب عامل بروز تب مالت به بدن حیوان از طریق دستگاه گوارش است که به وسیله علوفه آلوده و زباله به حیوان سرایت می کند و سبب شیوع بیماری می شود.

 تب مالت

نکاتی در مورد مصرف صحیح شیر

 

فرهمند صالح زاده متخصص بهداشت و کنترل مواد غذایی سازمان دامپزشکی درباره افزایش شیوع تب مالت در برخی استان های غربی کشور به دلیل استفاده از شیر غیرپاستوریزه و فله، می گوید:اگر لبنیات سنتی به اندازه کافی حرارت نبینند، احتمال انتقال این بیماری از طریق خوردن آنها وجود دارد.  

احتمال انتقال تب مالت در 3 محصول شیر فله، سرشیر و پنیر سنتی  به انسان وجود دارد، محصولات آلوده هیچ گونه علامتی ندارند و مصرف کنندگان تنها باید مطمئن شوند ماده غذایی مورد استفاده شان حرارت کافی دیده است.

این مقام مسئول در سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه مصرف هر فراورده ای که از شیر غیرپاستورریزه و حرارت نادیده تهیه شود، احتمال آلودگی به بیماری تب مالت را افزایش می دهد، اضافه کرد:کسانی که شیر سنتی مصرف می کنند، باید حتما آن را قبل از مصرف بجوشانند که البته در این صورت نیز کیفیت کالا افت می کند و بسیاری از ویتامین های آن از بین می رود.

صالح زاده با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی موافق عرضه شیر فله نیست، افزود:توصیه ما به مصرف کنندگان این است که حتی المقدور از مصرف لبنیات سنتی و شیر فله خودداری کنند.

بیماری تب مالت یا بروسلوز یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد.

مهمترین علامت این بیماری در انسان، تب است که با احساس سرما یا لرز همراه باشد. دردهای عضلانی و استخوانی، سر درد، تعریق شدید به ویژه در هنگام شب، ضعف و خستگی، بی اشتهایی، لاغری و افسردگی، بزرگ شدن کبد و طحال نیز ازجمله علایم تب مالت به شمار می رود. درصورتی که این بیماری مزمن شود، حالاتی مانند خستگی های دایمی، دردهای عضلانی، کمردرد، یبوست، کاهش وزن و افسردگی نیز به تدریج ظاهر و مزمن می شود.

تب مالت به لحاظ ویژگی های عامل مولد آن که نوعی میکروب است، به بیماری هزار چهره معروف است.

 

جلوگیری از شیوع تب مالت ، بیماری هزار چهره

4.730
این مطلب مفید بود ؟282
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر-/ف
برچسب : تب مالت
وبگردی