تعطیلی پنجشنبه ها

علت تعطیل نشدن پنجشنبه ها برای طرح تعطیلی دو روزه آخر هفته

تاریخ انتشار : 25 مهر 1398کد مطلب : 6845زمان مطالعه : 3 دقیقه
طرح تعطیلی پنجشنبه ها برای دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته از سوی دولت با مخالفت مواجه شد.

چرا تعطیلی پنجشنبه ها اجرا نشد؟

ایسنا:در طرح پیشنهادی برای تعطیلی پنج شنبه ها دولت از مخالفان اصلی بود، چراکه معتقد بود به دلایل کارشناسی متعددی این طرح امکان اجرایی شدن ندارد.

بارها طرح هایی برای اعمال تغییر در روزهای تعطیلی و کاری هفته مطرح شده و هنوز به نتیجه نرسیده است، زمانی تعطیلی شنبه ها مورد توجه قرار داشت و اخیرا هم پنج شنبه ها. 

چندی پیش طرح تعطیلی مراکز اداری، آموزشی و قضایی در تمامی استان ها و شهرستان ها در روز پنج شنبه در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای بررسی و تصویب شد. نمایندگان نسبت به تصویب نهایی آن خوشبین بوده و اعتقاد داشتند می تواند موجب تقویت اقتصاد گردشگری و البته تقویت نهاد خانواده شود. 

با این حال دولت با این طرح مخالفت کرد؛ به طوری که طرح را برای دریافت نظرات بین دستگاه های اجرایی توزیع می کند ولی با نظرات موافق و مخالف و استدلال هایی در این رابطه همراه می شود، در نهایت طرح در هیات دولت مطرح و به رأی گذاشته شد که به آن رای مخالف می دهند. 

اما اینکه چرا دولت با تعطیل شدن پنج شنبه ها مخالف است موضوعی است که جمشید انصاری-رئیس سازمان اداری و استخدامی- برای آن دلایل متفاوتی را مطرح کرده و گفته که دولت باید طبق آئین نامه داخلی مجلس نسبت به طرح هایی که نمایندگان ارائه می دهند اظهار نظر کند و در مورد این طرح پس از بحث های کارشناسی در دولت جمع بندی دولت مخالفت با این طرح است. 

تعطیلی پنج شنبه موجب عدم تعادل می شود 

طبق توضیحات انصاری، دولت تنها مسئول کارکنان خود نیست بلکه مسئول اداره کشور است و با توجه به اینکه نزدیک ٢٤ میلیون نفر نیروی کار در کشور مشغول فعالیت هستند تصمیم گیری در خصوص تعطیلی یک گروه کوچک که حدود ١٠ درصد نیروی کار را تشکیل می دهد تاثیر جدی بر روی نیروی کار اصلی کشور در بخش های خصوصی و کارگری می گذارد. 

به گفته وی این گونه تصمیم گیری ها یک نوع عدم تعادل در کشور ایجاد می کند مگر آنکه این قانون همه نیروهای کار کشور اعم از بخش دولتی و غیر دولتی را شامل شود که در آن صورت نیز هزینه زیادی به صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی تحمیل خواهد شد. 

اختلال در ساعت کاری 

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به این موضوع که این طرح ساعات کاری کارکنان دولت را که اتفاقا از بیت المال هم حقوق می گیرند کم خواهد کرد، گفت:در حال حاضر ساعات کار کارکنان دولت 176 ساعت در ماه و برای مشمولان قانون کار 192 ساعت در ماه است و با تصویب این طرح عملا کارکنان دولت 160 ساعت در ماه فعالیت خواهند داشت که افزایش این فاصله موجب تبعیض بین گروه های مختلف کارمندی و کارگری بوده و مطمئنا به مطالبات و اعتراضات کارگران و شاغلین بخش خصوصی منجر می شود و دولت در شرایط کنونی ایجاد این فاصله و شکاف و تبعیض را به مصلحت نمی داند. 

وی با اشاره به این موضوع که این طرح در خود دستگاه های اداری هم مشکل ایجاد خواهد کرد، گفت:بسیاری از خدمات به صورت روزمره باید به مردم ارائه شود. مثلا نمی توان بیمارستانها و مراکز حمایتی را پنج شنبه ها تعطیل کرد. در حال حاضر تنها روزهای جمعه کارکنان بیمارستان ها و این مراکز تعطیل هستند که در این روز نیز کارکنان بصورت کشیک هستند و یا بسیاری از واحدهای خدماتی دیگر مانند برق، گاز و آب و شهرداری ها خدمات روزمره به مردم ارائه می دهند که با تصویب این طرح قطعا در خدمت رسانی به مردم ایجاد اختلال خواهد شد. 

ایجاد هزینه با تعطیلی پنجشنبه 

رئیس سازمان اداری و استخدامی اجرای این طرح را دارای بار مالی برای دولت دانست و گفت:در این طرح ساعات کار ادارات از ٩ صبح تا ساعت پنج بعدازظهر تعیین شده است که با این وضعیت مسایلی چون تامین ناهار کارکنان نیز باید در دستور کار ادارات قرار گیرد که عملا به دولت بار مالی تحمیل می شود و نظم ادارات نیز دچار اختلال خواهد شد که این موضوع مغایر با اصل 75 قانون اساسی نیز است،بنابراین با توجه به مجموعه این دلایل اجرای این طرح به مصلحت نبوده و دولت با آن موافق نیست. 

گرچه دولت با طرح تعطیلی پنج ها موافق نیست، اما اعلام کرده که اگر زمانی در مجلس تصویب شود، آن را اجرایی خواهد کرد.

انتهای پیام/م

علت تعطیل نشدن پنجشنبه ها برای طرح تعطیلی دو روزه آخر هفته

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
وبگردی