نتیجه آزمایش تیروئید
اگر به تازگی آزمایش تیروئید داده اید حال می توانید بعد از گرفتن نتیجه از آزمایشگاه خودتان آن را تفسیر کرده و به پرکاری یا کم کاری تیروئید خود پی ببرید.

آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم؟ نتیجه آزمایش تیروئید شما چیست؟

تیروئید، غده پروانه ای شکلی در گردن است که موجب تولید هورمون تیروئید می شود. اختلالات تیروئید سبب تولید کم یا زیاد این هورمون می شود و به همین دلیل موجب پیدایش بسیاری از مشکلات در بدن می گردد.

اگر می خواهید از عملکرد صحیح غده تیروئیدتان آگاه شوید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش هایی را برایتان بنویسد . در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید می پردازیم و اطلاعاتی جامع را در این خصوص بیان می کنیم.

آزمایش خون

نتیجه آزمایش تیروئید را چگونه بخوانیم؟

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

1. آیا TSH شما در محدوده طبیعی است؟ 

آزمایش اولی که بسیاری از پزشکان برای مطلع شدن از عملکرد تیروئید تجویز می کنند ، آزمایش TSH مخفف "هورمون تحریک کننده" است. TSH توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و میزان هورمون تیروئید، سنتز و انتشار آن به داخل بدن را تعیین می کند.

TSH با تحریک تیروئید سبب تولید و انتشار هورمون T4 و T3 می شود.

مقدار طبیعی TSH بین 0.4 - 4.0 mIU / L است و اگر مقدار TSH شما در این اندازه است عملکرد آن طبیعی است با این حال، اگر در آزمایشان مقدار TSH نرمال باشد باز هم نمی توان مشکلات تیروئید را رد کرد. حداکثر نرمال TSH نشان دهنده تکامل مشکلات بالقوه تیروئید است.

اگر پزشک گمان کند که شما ممکن است یک مشکل تیروئید داشته باشید دو یا چند آزمایش برای شناسایی و تشخیص تجویز می کند حتی اگر TSH شما طبیعی باشد.

خواندن آزمایش

نحوه خواندن نتیجه آزمایش تیروئید

نتیجه گیری از جواب آزمایش تیروئید

2. تفسیر آزمایش با TSH بالا چیست؟

همانطور که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت TSH با تحریک تیروئید سبب تولید و انتشار هورمون T4 و T3 می شود.اگر تیروئید فعال باشد به اندازه کافی T4 و T3 زیاد آزاد نمی کند بنابراین غده هیپوفیز TSH بیشتری آزاد می کند و جبران خواهد کرد.

بنابراین، یک TSH بالا نشانه ای از کم کاری تیروئید است.کم کاری تیروئید وضعیتی که در آن غده تیروئید مقادیر ناکافی از هورمون تولید می کند.

تیروئید کم کار

علائم روی برگه نتیجه آزمایش تیروئید

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید علاوه بر اثر بر روی TSH سبب ایجاد علایم دیگری نیز در بدن می شوند این علائم عبارتند از :

 • افزایش حساسیت به سرما
 • خستگی
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
 • پوست خشک غیر منتظره
 • یبوست
 • درد و خشکی عضلانی
 • درد و تورم مفاصل
 • افسردگی و یا سایر تغییرات خلق و خوی
 • با سرعت کمتری ضربان قلب عادی
 • نازک شدن مو
 • تغییرات چرخه قاعدگی
 • تفکر و یا صحبت کردن آهسته

خستگی در تیروئید 

نتیجه آزمایش تیروئید کم کار

نتیجه ای که می توان از جواب آزمایش تیروئید گرفت

4.تفسیر آزمایش با TSH بسیار کم چیست؟ 

اگر TSHشما پایین باشد ، غده تیروئید، بیش ازحد تترا یدوتیرونین (T4) یا تری یدوتیرونین (T3) یا هردوی این هورمون ها را ترشح کند به این حالت پر کاری تیروئید می گویند ،برای تشخیص پر کاری تیروئید، آزمایش خون بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

خواندن TSH می تواند پزشک را از پر کاری تیروئید مطلع سازد اما این تشخیص بهتر است از روی آزمایشات مختلف و علائم بیمار نیز صورت پذیرد.

پرکاری تیروئید

روش خواندن نتیجه آزمایش تیروئید

نتیجه آزمایش تیروئید پرکار چگونه است؟

5. به علائم و نشانه های پرکاری تیروئید توجه داشته باشید 

پرکاری تیروئید علاوه بر اثر بر روی TSH سبب ایجاد علایم دیگری نیز در بدن می شوند این علائم عبارتند از :

 • ضربان قلب سریع تر از عادی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • افزایش اشتها
 •  تعریق
 • لرزش، اغلب در دست
 • اضطراب، تحریک پذیری و یا سایر تغییرات خلق و خوی
 • خستگی
 • حرکات روده اغلب مکرر
 • غده تیروئید بزرگ شده (گواتر)
 • مشکل خواب
 • برآمدگی چشم و یا بیرون زده بیش از حد معمول (افتالموپاتی گریوز)

عرق کردن 

چگونه نتیجه آزمایش تیروئید را بخوانیم؟

راه خواندن نتیجه آزمایش تیروئید

6. از مقدار TSH خود را برای نظارت بر درمان مستمر تیروئید استفاده کنید 

اگر پزشک برای شما یک اختلال تیروئید را تشخیص داده ، شما باید آزمون TSH را به طور منظم برای بررسی اثربخشی درمان انجام دهید تا اطمینان یابید سطح TSH شما در محدوده هدف است. مقدار طبیعی TSH بین 0.4 - 4.0 mIU / L است.

درمان کم کاری و پرکاری تیروئید تفاوت زیادی با یکدیگر دارد . در آغاز درمان تا زمانی که روال TSH شما کاملا سازگار می شود مراقبتهای بیشتری صورت می گیرد اما بعد از آن، این مراقبتها باید در حدود یک بار در هر 12 ماه باشد.

درمان تیروئید 

چگونگی تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید

آیا می خواهید خودتان نتیجه آزمایش تیروئیدتان را بخوانید

7. بررسی کنید که آیا T4 شما در محدوده طبیعی است. 

T4 به طور مستقیم توسط غده تیروئید تولید می شود و از رایج ترین هورمون های است که برای دانستن عملکرد تیروئید اندازه گیری می شود . این هورمون پس از تولید توسط غده تیروئید در سراسر بدن گردش می کند ، محدوده طبیعی T4 آزاد بین 2.8 - 0.8 ng / dL است.اما مقدار دقیق آن ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون متفاوت باشد.

8. تفسیر ارزش T4 در رابطه با ارزش TSH چیست؟ 

اگر مقدار TSH شما غیر طبیعی بالا باشد و T4کم ترشح شود نشان دهنده کم کاری تیروئید است ، اگر مقدار TSH شما به طور غیر طبیعی کم باشد و مقدار T4 بالا باشد نشان دهنده پرکاری تیروئید است.

خواندن جواب آزمایش

آموزش خواندن علائم روی نتیجه جواب آزمایش تیروئید

طرز خواندن نتیجه آزمایش تیروئید

9. ارزیابی ارزش T3 در موارد پرکاری تیروئید ممکن است.

T4 از هورمون های اصلی تیروئید است که در تشخیص بیماریهای تیروئید بسیار موثر است . در برخی از پرکاری تیروئید (در بیماری های خاص) مقدار T4 طبیعی باقی می ماند که در این زمان باید مقدار T3 (هورمون دیگر تولید شده توسط غده تیروئید است) را برای تشخیص اختلالات تیروئیدی در نظر بگیریم.

اگر T4 طبیعی است اما TSH کم است T3 بالا می تواند تشخیص پرکاری تیروئید را اعلام کند T3.می تواند در تشخیص پرکاری تیروئید کمک کننده باشد اما برای تشخیص کم کاری تیروئید کمک نمی کند.مقدار T3 آزاد به طور معمول بین 2.3 - 4.2 pg / mL در بزرگسالان بالای 18 سال است.

اما مقدار دقیق آن ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون متفاوت باشد با این حال، برای بسیاری از نتایج آزمایشگاهی، یک محدوده نرمال تعیین شده که شما می توانید ببینید که آیا T3 شما پایین، عادی و یا بالا است.

جواب تست تیروئید 

پی بردن به بیماری تیروئید از روی نتیجه آزمایش

10. تفسیر آزمایش آنتی بادی تیروئید برای افتراق بین انواع مختلفی از بیماری تیروئید.

اگر دکتر شما برایتان با یک اختلال تیروئید تشخیص داده به منظور بررسی بیشتر و اعلام تشخیص بهتر است آزمایش آنتی بادی را انجام دهید که منجر به تشخیص سرنخ های مهمی در تیروئید شود.

آزمایش آنتی بادی تیروئید به تمایز بین انواع تیروئیدیت کمک می کند. 

TPO آنتی بادی پراکسیداز تیروئید در شرایط تیروئید خود ایمنی مانند بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو ممکن است افزایش یابد. 

TG (آنتی بادی تیروگلوبولین) در بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو ممکن است افزایش یابد. 

TSHR (آنتی بادی گیرنده TSH) در بیماری گریوز ممکن است افزایش یابد.

 آزمایش آنتی بادی تیروئید 

نتیجه گیری از برگه جواب آزمایش تیروئید

نتیجه آزمایش تیروئید را اینگونه می توانید بخوانید

11. آیا کلسی تونین شما اندازه گیری می شود. 

آزمون کلسی تونین برای بررسی بیشتر مشکلات تیروئید ضروری است . کلسی تونین در موارد سرطان تیروئید که به علت اختلال عملکرد تیروئید ایجاد می شود ؛ افزایش می یابد. ارزش کلسی تونین در موارد هیپرپلازی سلولهای C بالا باشد که شکل دیگری از رشد غیر طبیعی سلول در غده تیروئید می باشد.

برای اعلام تشخیص تیروئیدانجام سونوگرافی تیروئید ، نمونه برداری و یا آزمایش ید ضروری است همچنین برای شناسایی و تشخیص مشکلات تیروئید آزمایش خون نیز می تواند اطلاعات ارزشمندی ارائه دهد.

برای شناسایی گره های تیروئید سونوگرافی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر گره ای پیدا شود سونوگرافی می تواند این بینش را بدهد که آنها ندول (پر از مایع) جامد یا کیستیک هستند.

هر دوگره ندول (پر از مایع) جامد یا کیستیک نیاز به درمان دارند با سونوگرافی می توانید بر هر گونه رشد و یا تغییرات ندول در طول زمان نظارت کنید.

بیوپسی تیروئید نیز یک نمونه گیری از ندول های مشکوک برای تشخیص سرطان است. با اسکن جذب ید می توانید مناطق غیر فعال و یا بیش فعال تیروئید را تشخیص دهید . 

 

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید + علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

4.1372
این مطلب مفید بود ؟30567
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : verywellhealth / healthline / piedmont / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : تیروئید
وبگردی