بیماری ساختمان
آیا می دانید بیماری ساختمان چیست و چه علائمی دارد؟ بیماری های مرتبط با ساخت و ساز، ساختمان می تواند دلیل خاصی داشته باشد.

سندرم بیماری ساختمان چیست و علائم سندرم ساختمان بیمار کدام است؟

بیماری های مرتبط با ساخت و ساز متمایز هستند که می توانند به یک علت خاص ردیابی شوند ، اینها می تواند از آلرژی های مربوط به خاک که در ساختمان یافت می شود، شروع شود تا عفونت های باکتریایی مرتبط با وسایل خنک کننده آلوده برج ها و سرطان ها از قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا. یکی از معروف ترین نمونه ها به بیماری های مربوط به ساختمان، در سال 1976 رخ داد و 182 نفر از افراد حاضر در کنفرانس لژیون آمریکا مبتلا به پنومونی شدند و بسیاری از آنها در گذشتند. در نهایت، در برج های خنک کننده ساختمان،تشخیص داده شد و مربوط به یک باکتری به نام لژیونلا پنوموفیلا بود.

علائم و نشانگان سندرم ساختمان بیمار

نشانگان ساختمان بیمار (SBS) وضعیتی است که در آن افراد علایمی را تجربه می کنند که به نظر می رسد مربوط به ماندن به مدت طولانی در یک ساختمان می باشد. دلایل این بیماری هنوز مشخص نشده است. سندرم ساختمان یک بیماری است که زمانی رخ می دهد که تعدادی از ساکنان ساختمان دارای یک دسته از علائم غیر اختصاصی بدون علت قابل شناسایی خاص باشند، از جمله حالت تهوع، تحریک چشم، بینی و گلو، خستگی ذهنی، سردرد، تحریک پوست و سرگیجه.

چننچه 20 درصد از کارکنان در یک ساختمان علائمی از جمله آبریزی چشم، گرفتگی صدا، سردرد، خشکی و خارش پوست، سرگیجه، تهوع، تپش قلب، تنگ نفس، خونریزی بینی، خستگی مزمن، سردرگمی ذهنی، لرزش دست، تورم ساق یا قوزک پا را گزارش کنند، ممکن است آن ساختمان را به اصطلاح یک «ساختمان بیمار» خواند و افراد حاضر در آن دچار سندرم بیماری ساختمان شده باشند.

همانطور که در ادامه بخش سلامت نمناک گفته شده است این علائم باید به لحاظ زمانی در رابطه با بودن و حضور داشتن در ساختمان باشد و زمانی که شخص در ساختمان نباشد علائمش رفع شوند و در برخی از افراد درون ساختمان یافت شود. سندرم بیماری ساختمان نباید با بیماری های مربوط به ساختمان که علت قابل شناسایی مشخصی دارند، اشتباه گرفته شود.

 سندرم ساختمان بیمار چیست

علائم سندروم ساختمان بیمار

سندرم بیماری ساختمان در مقابل بیماری های مربوط به ساختمان:

سندرم بیماری ساختمان، تعریفی ندارد و همچنین هیچ علتی یا مشکل قابل شناسایی نیز ندارد. بیماری های مرتبط با ساخت و ساز یک علت قابل تشخیص برای علائم یا بیماری هایش دارد که افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. بدون تحقیق، غیرممکن است بدانید که آیا علائمی که توسط ساکنان ساختمان تجربه می شود، دلیلی دارد یا خیر. اگر چندین کارگر در معرض علائم باشند، مدیریت باید آگاه باشد تا تحقیقات مناسب انجام شود. خود شرکت ممکن است این کار را انجام دهد یا ممکن است نیاز به مشورت با مؤسسه ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH) باشد.

تاریخ سندرم ساختمان بیمار:

سندروم ساختمان بیمار از دهه 1970 تا کنون بوده است ، تعدادی از نظریه ها وجود دارد که چرا این اتفاق شروع شد و اینها شامل بحران انرژی در اوایل دهه 1970 ایجاد شده و باعث می شود ساختمان ها به منظور جلوگیری از از دست نرفتن انرژی، کاهش گردش هوا در داخل ساختمان ها را برای صرفه جویی در هزینه شده و افزایش استفاده از مواد شیمیایی در فرش و رنگ، روشنایی و نور ضعیف، افزایش استفاده از رایانه ها و حتی افزایش استرس در محل کار، علت دیگر این قضیه می باشد.

 تاریخ سندرم ساختمان بیمار

سندروم بیماری ساختمان چیست؟

علل سندرم ساختمان بیمار:

نظریه های بسیاری وجود دارد که باعث ایجاد سندرم ساختمان بیمار می شود که اغلب موارد ذکر شده تهویه نامناسب، آلودگی های شیمیایی از منابع داخلی و آلودگی های شیمیایی از منابع در فضای باز است.

تهویه نامناسب یکی از دلایلی است که اغلب ذکر می شود.

قبل از بحران انرژی در دهه 1970، اکثر ساختمان ها مهر و موم شده بودند و به طور گسترده ای سیستم جریان گردش هوا داشتند.پس از بحران انرژی، ساختمان ها با تأکید بیشتر باز شدند و از هوای بیرون استفاده کردند علاوه بر این، جریان هوا در بسیاری از ساختمان ها از 15 فوت مکعب در دقیقه به 5 فوت مکعب در دقیقه کاهش یافت.

آلاینده های شیمیایی رایج در داخل ساختمان در رنگ، چسب، موکت، مواد تمیز کننده و مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی یافت می شود ، این مواد شیمیایی می تواند ترکیبات آلی فرار (VOCs) را منتشر کنند.

آلاینده های شیمیایی شایع از خارج از ساختمان می تواند شامل آلاینده های وسایل نقلیه موتوری و کارخانه های صنعتی در منطقه باشد.

ارزیابی ساختمان سندرم ساختمان بیمار :

هنگام ارزیابی ساختمان برای داشتن سندرم ساختمان بیمار ممکن است بهتر است ابتدا برای ارزیابی منطقه کمی قدم بزنید و نیز ارزیابی شدت گرما، شرایط تهویه، و تهویه مطبوع (HVAC) را شروع کنید و منابع آلودگی را شناسایی کنید. اگر مدیریت دوست ندارد یا قادر به انجام ارزیابی نبود، مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (niosh) می تواند ارزیابی را انجام دهد. مسئله مهم این است که مطمئن شوید که یک مشکل جدی وجود ندارد، مانند آلودگی با قارچ یا باکتری وجود ندارد که نیاز به اصلاح و درمان (بیماری های مرتبط با ساختمان) باشد.

 درمان سندرم ساختمان بیمار

عوارض، علل و ارزیابی سندروم ساختمان بیمار 

درمان سندرم ساختمان بیمار:

ابتدا مهم است که اطمینان حاصل شود که هیچگونه خطری در ساختمان مانند قارچ و باکتری وجود نداشته باشد. اگر علت مشخصی برای علائم وجود نداشته باشد، پس احتمال ابتلا به سندرم ساختمان بیمار وجود دارد. اولین گام این است که مطمئن شوید سیستم حمل و نقل هوا تمیز و کارآمد است.

فیلترهای هوا ممکن است نیاز به جایگزینی مکرر داشته باشند.

سیستم HVACs ممکن است نیاز به افزایش میزان تهویه داشته باشد.

اگر هیچ گونه مواد شیمیایی ذخیره شده ای وجود نداشته باشد، پس آنها باید در مکان های مناسب تهویه ذخیره شده باشند.

اگر مواد شیمیایی برای تمیز کردن مورد استفاده قرار می گیرند، پس باید تهویه مناسب وجود داشته باشد. ممنوعیت مصرف سیگار مهم است.

عوارض سندرم ساختمان بیمار:

بسیاری از کارگران در مورد عوارض طولانی مدت کار در ساختمان هایی که دارای سندرم ساختمان بیمار هستند، نگران می باشند.

هیچ مطالعه مستندی وجود ندارد که به وضوح نشانگر یک رابطه بین کار کردن در یک ساختمان بیمار و مشکلات پزشکی مزمن باشد.

علائم و نشانه های مرتبط با سندرم ساختمان بیمار باید پس از خروج از ساختمان مرتفع به سرعت بررسی شوند.

علل و عوارض سندرم ساختمان بیمار و نشانگان این بیماری

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : درمان آلرژی
وبگردی