مواد غذایی
امامان و ائمه توصیه هایی بسیار خوب و سازگار برای سلامتی انسان در فصل های مختلف با توجه به ویژگی های مختلف بدن طرح کرده اند که در ادامه برخی از آنها را می خوانید.

خوراک مناسب هرفصل از دیدگاه امام رضا(ع)

 

 امام رضا (ع) درباره تدابیر ماه ها و رعایت رژیم خاص غذایی هر ماه مطابق ماه های رومی توصیه های مفیدی ارائه کرده اند.

 طبق احادیث و روایات اسلامی در هر فصلی از سال که هستیم  باید مطابق با آب و هوای آن فصل تغذیه داشته باشیم تا در سیستم بدن ما اختلال به وجود نیاید ما در اینجا توصیه های امام رضا(ع) را برای تغذیه در فصل بهار مرور می کنیم:
 امام زضا(ع) می فرماید:گوشت های چربی دار و سایر غذاهای مخصوص زمستان را تبدیل به غذاهای سبک و معتدل و زود هضم کنید، این غذاها عبارتند از:حبوبات، سبزی ها و میوه ها.
 
 

توت فرنگی

خوراکی های مناسب فصل گرما 

 
 
امام رضا(ع) در حدیثی دیگر  می فرماید:در ماه دوم بهار گوشت و چربی کم بخورید و بیشتر از غذاهای با طبع سرد استفاده کنید، آب زیاد بنوشید و صبح ها استحمام کنید و با نشاط به تلاش مشغول شوید.
 
امام رضا(ع) توصیه می کنند که سردی ها را در فصل گرم و گرمی ها را در فصل سرد مصرف کرده و در فصل بهار و پاییز که آب و هوایی معتدل دارند از غذای معتدل استفاده کنید. بنابراین نباید در فصل بهار و پاییز غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد را مصرف کرد.
 
 
 حجامت
 

بهترین زمان حجامت 

 
همانند همه ی ائمه امام رضا هم توصیه به حجامت کرده است. آن حضرت فصل بهار را بهترین زمان برای انجام عمل حجامت دانسته و می فرماید:در این فصل خون به هیجان در می آید. لذا از قصد و حجامت در این فصل استفاده کن.

بهترین و بدترین خوراک فصل گرما از دیدگاه امام رضا(ع)

4.521
این مطلب مفید بود ؟192
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از طب الرضا - طب و بهداشت از امام رضا (ع) /ن
وبگردی