فراموش کردن
فراموش کردن گذشته کار بسیار سخت و دردناکی است اما غیر ممکن نیست، شما باید با انجام یک سری کارها از گذشته دردناک خود بگذرید تا حالتان خوب شود.

راه فراموش کردن رابطه و عشق قدیمی

عشق یکی از حیرت انگیزترین هیجان هایی است که بیشتر انسان ها تجربه می کنند اما اگر به هر دلیلی عشق با شکست روبرو شود، افراد بعد از جدا شدن از روابط عاطفی حالتی شبیه به افسردگی را تجربه خواهند کرد. فراموش کردن عشق گذشته واقعاً دردناک است اما غیر ممکن نیست و نیازمند گذشت زمان می باشد.

اگر به تازگی نامزدیتان به هم خورده و هر چیز و هر جا و هر کسی در دنیا شما را یاد او می اندازد، نگران نباشید، هر آدم سالمی بعد از جدا شدن از همسر و نامزدی که دوستش داشته، چنین حالی خواهد داشت. شما باید به خودتان فرصت فراموش کردن بدهید تا بتوانید به زندگی عادی برگردید، راهکارهایی که در این بخش از نمناک آورده ایم، کمک کننده خواهد بود.

فراموش کردن

بعد از شکست عشقی چه بر سر عاشق می آید؟

بعد از شکست عشقی، عاشق نمی تواند باور کند که رابطه اش با معشوق پایان یافته است و اولین واکنش انکار است که چند روز طول می کشد. دومین مرحله، خشم است و فرد از اینکه نتوانسته رابطه اش با نامزد و همسرش را ادامه دهد، خشمگین شده و احساس گناه شدیدی می کند و حتی دیگران را مقصر دانسته و نسبت به آنها هم دچار خشم می شود، هنگامی که عاشق از طریق انکار و خشم به نتیجه ای نمی رسد در ذهنش نقش می بندد که کاری از دستش ساخته نیست و دچار افسردگی می شود.

فردی که شکست عشقی می خورد به زمانی برای گذراندن این مراحل نیاز دارد و باید به خودش با راهکارهای زیر کمک کند تا به زندگی بازگردد.

چگونه عشق قدیمی ام را فراموش کنم؟

برای آنکه پس از پایان نامزدی یا جدایی پس از ازدواجتان، عاشقانه های این رابطه را فراموش کنید باید:

افسردگی

واقعیت را باور کنید

بعد از مراحلی که بعد از شکست عشقی فرد دچار آن می شود، او باید به پذیرش برسد و بر حادثه ناگوار درونی خود فائق آید. پذیرش به معنای احساس رضایت و خرسندی نیست بلکه به معنای پذیرفتن عدم وصال و از دست دادن معشوق برای ایجاد انطباق و سازگاری است.

پس اولین کاری که باید برای فراموشی معشوق بکنید، این است که اتفاقی را که افتاده، بپذیرید و با فکر کردن به مسایل غیرواقعی مانند «شاید برگرده»، «شاید این بار همه چی عوض شه» و... را خودتان را آزار ندهید. بعد از پذیرش معمولا علائم باقیمانده افسردگی برطرف می شود و الگوی زندگی فرد به حالت طبیعی بازمی گردد.

بر عصبانیت خود غلبه کنید

شکست عشقی دردآور است پس اگر عصبانی، ناراحت یا افسرده هستید، نگران نشوید. در این شرایط شما باید به خودتان کمک کنید تا بر این احساسات غالب شوید.

شکست عشقی

خود را سرزنش نکنید

ما نمی توانیم دیگران را مقصر کارهایی که انجام داده ایم یا حتی از آنها غفلت کرده ایم، بدانیم اما گذشته هر چه بوده انتخاب ما بوده و بس پس نباید از آن پشیمان باشیم و خودمان را به خاطر آن سرزنش کنیم. اگر خودمان را دوست داشته باشیم، قادر به کنترل احساسات مان نیز خواهیم بود.

منفی بافی نکنید

بعد از شکست عشقی از گفتن جملاتی مانند من آدم دوست داشتنی ای نیستم، من بدشانسم، من بدبختم و امثال آن بپرهیزید. مأیوس و ناامید نباشید و باور داشته باشید می توانید از تجربیاتی که در این رابطه نافرجام با همسر سابقتان کسب کرده اید استفاده کنید.

ناامیدی

یادگاری ها را دور سازید

حتما ضرب المثل از دل برود، هر آنکه از دیده برفت را شنیده اید، واقعیت این است که هر کسی را نبینید، کم کم از یاد خواهید برد. برای راحت تر فراموش کردن نامزد یا همسر زندگی تان را از وسایل و یادگاری هایی که شما را یاد او می اندازد، پاک سازید و یادگاری هایی را که از شخص مورد نظر داشته اید، از دیده تان دور کنید.

فعال باشید

اگر شما گوشه گیری کنید و فعال نباشید، وقت بیشتری برای فکر کردن به معشوق خواهید داشت پس آدم توانایی باشید و ذهنتان را درگیر انجام کارهایی نمایید، وقتی به معنای واقعی کلمه ذهنتان درگیر کاری بشود، نمی توانید او را در اولویت های فکری تان بگذارید پس وقتتان را صرف کار مهمی می کنید تا او را در ذهنتان کمرنگ کنید.

جمع های دوستی

دوستان جدید پیدا کنید

تنهایی بیشتر ذهنتان را به فکر کردن در مورد معشوق سوق می دهد، بنابراین از دوستانتان کناره گیری نکنید و دوستان جدید پیدا کنید زیرا اینگونه به طور جدی تری درگیر مسایل گروه می شوید. با عضویت در انجمن های ادبی، ورزشی، هنری، گردشگری و... می توانید دوستان جدیدی بیابید و کمتر ذهنتان به سوی عشق قدیمی کشیده شود.

دنبال خبرگیری از او نباشید

اگر واقعا رابطۀ شما با شخص مورد نظر قطع شده، دیگر از همسر یا نامزد سابق خبر نگیرید، خبر گرفتن از معشوق و دنبال کردن اتفاقات زندگی او هیچ حسنی برای شما ندارد بلکه سبب می شود شما نتوانید او را فراموش کنید.برای مدتی از لوازم الکترونیکی که به هزار و یک روش می توانند خبری از او به شما برسانند، فاصله بگیرید.

کار با موبایل

به فکر خودتان باشید

تنها کسی که می تواند برای رهایی از فکر نامزد و یا همسر سابق به شما کمک کند، خودتان هستید، اگر شما تا آخر عمر زانوی غم بغل بگیرید و از عالم و آدم کناره گیری کنید، تنها به خودتان آسیب می رسانید پس بهتر است بلند شوید و کمی به فکر خودتان باشید.

شاد باشید

(من باید شاد باشم) در لحظات سخت به خودتان یادآوری کنید که شما باید شاد باشید. شادی و حتی یک لبخند ساختگی می تواند بر تغییر روحیه شما موثر باشد و به مرور لبخند واقعی را بر لبان تان بنشاند.

لبخند زدن

به ظاهرتان اهمیت دهید

اگر دست از آراستگی ظاهرتان بر داشته اید و با خود می گویید، «برای کی دیگه تیپ بزنم؟» در اشتباه هستید. آراستگی ظاهری کمترین کاری است که می توانید برای خودتان بکنید پس برای خودتان تیپ بزنید و از دیدن خودتان لذت ببرید!

کارهای سرگرم کننده انجام دهید

دائم گوشیتان و صفحه اینستاگرام عشق قدیمی را چک می کنید تا خبری از او بگیرید، این کار را کنار بگذارید و هزار کار دیگر که ربطی به لوازم الکترونیکی ندارند و حالتان را بهتر می کند، انجام دهید، خودتان را با چیزهایی سرگرم کنید که سالیان سال قبل مردم از آن ها استفاده می کردند مثلا، پیاده روی کنید، گل وگیاه پرورش بدهید.

باغبانی

به آهنگ های شاد گوش دهید

به آهنگ هایی که شما را یاد نامزد یا همسر سابق می اندازد، گوش نکنید، آهنگ های غمگین و عاشقانه نیز می تواند حال شما را خراب کند. موسیقی شاد و گوش دادن به آهنگ های شاد را فراموش نکنید، آهنگ های شاد کم کم روی ناخودآگاه شما اثر گذاشته و می تواند روحیه تان را به وجد آورد.

ورزش کنید

برای بهبود روحیه خود ورزش کنید. ورزش گروهی تاثیر زیادی به بهبود حال روحیتان دارد. پیاده روی، دویدن در پارک و انجام ورزش های هوازی میزان سوخت وساز بدن شما را بالا برده و گردش هوا را در بدنتان بیشتر می کنند.

پیاده روی

به تغذیه تان اهمیت دهید

تغذیۀ سالم نه تنها سبب بهبود وضعیت جسمی تان شده بلکه تاثیر فراوانی هم در وضعیت روحی تان دارد پس یک رژیم سلامتی، نه رژیم چاقی یا لاغری، بگیرید و گروه های غذایی شامل لبنیات، غلات، پروتئین، سبزیجات و میوه ها را به برنامه غذایی خود بیافزایید.

ببخشید و فراموش کنید

اگر فکر می کنید نامزدتان رفتار بدی با شما داشته و تمامی رفتارهایش را که موجب آزارتان شده، به فکر انتقام نباشید بلکه او را ببخشید. با بخشیدن شاید باز هم نتوانید به طور کامل فراموشش کنید، اما او در ذهن و دلتان کمرنگ می شود و آزاردهنده نخواهد بود.

بهترین راهها برای فراموش کردن یک رابطه

4.5337
این مطلب مفید بود ؟30037
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : رابطه عاطفی
وبگردی