برترین لژیونر های آسیا

علی دایی و علی کریمی بهترین لژیونرهای آسیا

تاریخ انتشار : 29 فروردین 1397کد مطلب : 67125زمان مطالعه : 3 دقیقه
دایی و کریمی دو بازیکن ایرانی در فهرست برترین لژیونر های آسیا طی 20 سال گذشته معرفی شدند و همچنین دیگر بازیکنان برتر آسیا در فوتبال اروپا را بشناسید.

علی دایی و علی کریمی در لیست برترین لژیونر های آسیا در 20 سال گذشته

ستاره های سابق تیم ملی فوتبال در بین برترین لژیونرهای آسیا از نگاه مجله فورفورتو قرار گرفتند.

مجله فورفورتو در حاشیه انتخاب برترین های فوتبال آسیا، اقدام به معرفی بهترین لژیونرهای قاره کهن در طی 20 سال گذشته اروپا پرداخت. از دهه "90" پیوستن بازیکنان آسیایی به فوتبال اروپا شروع شد و در طی 20 سال گذشته بازیکنان خوب زیادی از آسیا در فوتبال اروپا به میدان رفتند که در این بین هفت بازیکن برتر معرفی شدند.

علی دایی در لیست برترین لژیونر های آسیا

برترین لژیونر های آسیا

برترین لژیونر های آسیا چه کسانی هستند؟

هر چند که علی دایی شاید درخشش خیره کننده ای مثل بقیه بازیکنان آسیایی این فهرست در اروپا نداشت ولی او ویژگی های خاص خودش را به همراه داشت. دایی در بایرن مونیخ 31 بار به میدان رفت و شش گل به ثمر رساند و او توانست قهرمانی در بوندسلیگا و نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کند.

مرد سال فوتبال آسیا در سال 1999 در ادامه سه فصل را در تیم هرتابرلین سپری کرد تا این که در نهایت راهی الشباب امارات شد و سپس در سال 2003 به لیگ ایران باز گشت. دایی در حال حاضر در زمینه مربیگری در لیگ ایران فعالیت می کند و هدایت تیمی را بر عهده دارد که آخرین بار در آن بازی کرده است.

علی دایی غیر از سایپا شش تیم دیگر از جمله تیم ملی فوتبال ایران را هدایت کرد.

وی، فوتبال خود را از استقلال اردبیل آغاز کرد. او پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران پیوست. دایی پس از آن، چهار سال در تیم بانک تجارت در مسابقات لیگ تهران به میدان رفت و از آنجا بود که مورد توجه مربیان وقت تیم های فوتبال قرار گرفت و برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد. دایی پس از آن به تیم پرسپولیس تهران پیوست و دوران فوتبال حرفه ای خود را با بازی در جام آزادگان آغاز کرد.

* علی کریمی بهترین لژیونر 20 سال گذشته

برترین لژیونر های آسیا

معرفی برترین لژیونر های آسیا

کریمی زمانی به عنوان "مارادونای فوتبال آسیا" معروف شد. مسیر او در فوتبال آلمان مانند مسیر علی دایی بود، با این تفاوت که کریمی دوران کمتری را در فوتبال آلمان سپری کرد. او در تابستان 2005 راهی بایرن مونیخ شد و دو فصل در این تیم بازی کرد تا این که در سال 2007 راهی قطر شد.

او در فصل نخست خود در بوندسلیگا توانست قهرمانی در لیگ آلمان و جام حذفی را تجربه کند. کریمی سپس به ایران باز گشت و برای دو تیم پرسپولیس و استیل آذین به میدان رفت و سپس برای پنج ماه راهی آلمان و تیم شالکه شد.

کریمی 39 ساله در حال حاضر به همراه سپید رود رشت فعالیت می کند.

 علی کریمی از سال 1377 در تیم ملی فوتبال ایران بازی می کند. او در دوران ملی خود حضور پیوسته ای داشته و در 3 دوره جام ملت های آسیا (2000، 2004 و 2007)، یک دوره بازی های آسیایی (1998) برای ایران بازی کرده است. وی در 4 دوره انتخابی جام جهانی (2002، 2006، 2010 و 2014) مجموعاً در 36 بازی به میدان رفته است و 2 بار در راهیابی ایران به جام جهانی (2006 و 2014) مشارکت داشته است که در یک دوره جام جهانی (2006) حضور داشت و 2 بازی انجام داد.

دیگر بازیکنان برتر آسیا در فوتبال اروپا به شرح زیر هستند:

* هیده توشی ناکاتا – ژاپن

* پارک جی سونگ – کره جنوبی

* سان جی های – چین

* لی یونگ پیو – کره جنوبی

* شونسوکه ناکامورا – ژاپن

علی دایی و علی کریمی بهترین لژیونرهای آسیا

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
وبگردی