خواص موز در بارداری
موز یکی از بهترین منابع تامین کلسیم و پروتئین در دوران بارداری می باشد که خواص باورنکردنی دیگری هم دارد اما باید در مصرف آن به نکاتی توجه کنید.

خواص موز در بارداری و هشدارهای خوردن آن که باید بدانید

موز میوه ای خوب برای زنان باردار در رژیم غذایی و میان وعده است. در توصیه موسسات ملی بهداشت گفته شده زنان باردار، هر روز 3 تا 4 عدد موز بخورند. به دلیل مواد مغذی موجود در آن که مورد نیاز مادر و جنین است. موز متوسط 105 کالری دارد که برای برطرف کردن نیازهای زنان باردار کافی است. این به خاطر این است که موز طعم خوب و چربی پایینی دارند.

بررسی 20 خواص و فواید خوردن موز در دوران بارداری

1. غنی در فولیک اسید

همانطور که اغلب می دانیم، فواید اسید فولیک برای زنان باردار اهمیت دارد. اسید فولیک نقش مهمی در رشد عصب و مغز و نخاع دارد. کمبود اسید فولیک باعث می شود که نوزاد نارس به دنیا بیاید همچنین خطر نقص های مادرزادی را نیز در بر دارد اما موز از آن جلوگیری می کند.

خواص موز در بارداری

فواید و مضرات خوردن موز در بارداری

2. موز و کم خونی

کم خونی در زنان باردار بسیار رایج است نتیجه کم خونی مادر باردار می تواند در طول مراحل آخر بارداری و زایمان مشکلات ایجاد کند. بنابراین نیاز به استفاده از آهن کافی برای برطرف کردن نیازها وجود دارد . موز به طور متوسط حاوی 3 % آهن در 225 گرم موز است. بنابراین آهن موجود در موز قادر به تولید هموگلوبین است تا کم خونی را کاهش دهد.

3. فواید ویتامین ب6

موزحاوی ویتامین ب6 محلول در آب است. ویتامین ب6 می تواند به بهبود رشد سلول های عصبی مرکزی در جنین کمک کند. مقدار مناسب ویتامین ب6، بیماری صبحگاهی را کاهش می دهد. مقدار روزانه مورد نیاز برای برآورده کردن ویتامین ب6، 1.9 میلی گرم است. موز متوسط می تواند حاوی 4 میلی گرم باشد.

4. رشد هموگلوبین را افزایش دهید

در رشد هموگلوبین و یا گلبول های قرمز خون نقش دارند. علاوه بر آهن، موز حاوی ویتامین ب6 است که در انتقال دهنده عصبی نقش بازی می کند که قادر به افزایش رشد هموگلوبین موجود در بدن است.

مصرف موز در حاملگی

خوردن موز در بارداری چه تاثیری دارد؟

5. غلبه بر اختلالات یبوست

یبوست به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به اختلالات رایج دوران بارداری است. موز نفخ شکم را کاهش دهد و می تواند حرکت روده را آسان کند. این به خاطر این است که موز حاوی فیبر است که باعث ایجاد روده ای صاف می شود. موز متوسط 6 گرم فیبر دارد.

6. کمک به هضم غذا

زنان باردار اغلب در طول دوران بارداری، سوزش معده و گوارش نامناسب را تجربه می کنند که باعث رشد جنین می شود و فشار بیشتری روی شکم خواهد داشت. زنان باردار باید غذاهای سالم بخورند تا مشکلات را کم کنند. موز حاوی آنتاسید است که ترشح اسیدی را سرکوب می کند. هم چنین موز نیز غنی در پکتین هستند که به نرمال کردن هضم در روده کمک می کند.

7. تسکین اسهال

موز نیز حاوی پکتین و نیز کاهش فیبر محلول است. فیبر در زنان باردار ، می تواند به تسکین اسهال از طریق جذب آب اضافی که درون بدن است، کمک کند. پتاسیم موجود در آن نیز عوارض روده ای را رفع می کند .

تسکین اسهال بارداری

درمان اسهال از خواص خوردن موز در بارداری

8. به عنوان او آر اس طبیعی برای مادر و کودک

معمولا وقتی زن مایعات زیادی را از دست می دهد. در رفتار محافظه کارانه، الکترولیت های از دست رفته باید از نمک استفاده کنند. با این حال، موز می تواند برای زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد، چون حاوی پتاسیم است، اما همچنین می تواند مدفوع را بصورت اسهال حاد تولید کند.

برای اسهال در نوزادان می توانید روز اول موز مصرف کنید (این برای کودکان بیش از 1 سال و بیش از 7 کیلوگرم)به علاوه بیسکویت، فرنی و شیر است.

9. منبع کلسیم

کلسیم به طور کلی برای رشد استخوان ها و سیستم اسکلتی در تمام سنین شناخته شده است. هر 200 گرم موز حاوی 10 میلی گرم کلسیم طبیعی است. آنطور که در بخش نکات دوران بارداری در نمناک گفته ایم میوه موز برای کنترل عصبی کلسیم برای تسریع انتقال دهنده عصبی در فرآیند انقباض ماهیچه در رشد جنین در رحم مفید است.

کلسیم موجود در موز

تامین کلسیم بدن در حاملگی از خواص موز در بارداری

10.آنتی اکسیدان موجود در موز

ویتامین ث در موز بسیار بالا است و تقریبا در هر موز به میزان 33 درصد می رسد. که می تواند با فرآیند سالخوردگی یک مادر مبارزه و همچنین سیستم ایمنی زنان باردار و جنین ها را بهبود بخشد.

11. غنی از پروتئین

موز میوه ای غنی از پروتئین است. پروتیین ها به عنوان منبع کالری و همچنین برای تشکیل آنتی بادی در جنین و مادر عمل می کنند. میان وعده موز انتخاب خوبی برای زنان باردار است و کمبود پروتئین می تواند باعث شود که کودکان با شکاف لب به دنیا بیایند. به طور طبیعی پروتئین در موز، 2.5گرم در هر 225 گرم موز است. علاوه بر موز، پروتئین نیز در آوکادو برای زنان باردار نیز فراوان است.

12. کاهش حالت تهوع و استفراغ

زنان باردار اغلب صبح ها احساس تهوع و استفراغ می کنند. این موضوع در طول سه ماهه اول بارداری دیده می شود. موزهایی که در مراحل اولیه بارداری مصرف می شوند قادر به کمک و کاهش بیماری صبحگاهی خواهند بود.

13. غنی در کلسیم

در دوران بارداری، زنان تورم را به دلیل پتاسیم ناکافی تجربه کردند که توسط انجمن بارداری آمریکا کشف شد. مصرف پتاسیم به کاهش تورم در دوران بارداری کمک خواهد کرد. موز به جلوگیری و کاهش تورم طبیعی کمک می کند.

14. متعادل کردن خون

یکی از موارد نگرانی عمده در زنان باردار، نوسانات مربوط به فشار خون است. البته، رژیم غذایی سالم می تواند فشار خون را ثابت کند پتاسیم در موز به حفظ فشار خون مادر در دوران بارداری کمک خواهد کرد.

پتاسیم نیز در طول دوران بارداری عضلات ماهیچه و پا درد را کاهش می دهد. زن باردار باید حداقل 4700 میلی گرم پتاسیم را مصرف کند. مواد معدنی عوارض جانبی را که در دوران بارداری خوب نیست از جمله گرفتگی عضلات شدید را کاهش می دهند.

15. افزایش انرژی

در یک لحظه موز می تواند به سرعت انرژی را تامین کند. به خصوص موز با شیر مخلوط شده. موز حاوی سه قند طبیعی به نام گلوکز، فروکتوز و ساکاروزاست. در هر 225 گرم موز حاوی 28 گرم شکر است.

به خصوص برای مادرانی که در طول سه ماهه آخر و پس از زایمان هستند. موز حاوی قند طبیعی است،که هضم آن آسان خواهد بود، بنابراین هضم سریع می تواند به سرعت انرژی را برای زنان باردار تامین کند.

16. غنی از کربوهیدرات

با درست کردن موز به عنوان میان وعده برای زنان باردار در هر چند ساعت، آنگاه نیازهای کربوهیدرات برآورده خواهد شد. در هر 225 گرم موز51 گرم کربوهیدرات وجود دارد. این چیزی است که باعث می شود به زودی سیری شوید

17. کنترل قند خون و کلسترول

موز نیز برای حفظ سطح کلسترول و قند خون در دوران بارداری بسیار مهم است. مخصوصا برای زنانی که دیابت را در دوران بارداری دارند. موز اگر به طور منظم مصرف شود از دیابت و کلسترول جلوگیری می کند. برای زنان باردار با سطح قند خون پایین که به راحتی کج خلق می شوند، بنابراین می توان این کار را با خوردن موز کاهش داد.

18. مناسب برای شیردهی

موز به مادران شیرده و بازیابی مواد معدنی از دست رفته کمک خواهند کرد. موز گونه ای است که به راحتی در مناطق مختلف اندونزی یافت می شود تا زنان باردار به آسانی دریافت کنند. کلسیم به اندازه 100 میلی گرم در هر 100 گرم موز است.

19. افزایش اشتها

موز حاوی پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی است که می توانند به بدن زن باردار کمک کنند تا سالم باشند و تمایل به خوردن داشته باشند. روزانه زنان باردار باید مقدار زیادی موز بخورند تا اشتهای بهتری به دست آورند. زیرا انرژی موجود در موز برای رسیدن به تعادل است.

20. کاهش وزن پس از زایمان

در موز، عناصر معدنی نظیر پتاسیم، منیزیم وجود دارد. بنابراین برای مادرانی که شیردهی می کنند خوب است. موز برای زنان باردار به طور مرتب می تواند به کاهش چاقی در شکم کمک کند.

این به این دلیل است که موز می تواند باعث متابولیسم سریع تر شود. علاوه بر این، موز می تواند غشا تولید کند که روده ها را محافظت می کند و به نابود کردن سموم در بدن کمک می کند و می تواند به منظور هضم آن، آن را تحریک کند.

پاسخ به سوالات رایج شما در مورد مصرف موز در دوران بارداری

چه مقدار موز در طول دوران بارداری می توانید مصرف کنید ؟

می توانید روزانه 1یا 2 عدد موز متوسط بخورید و مقدار زیادی از مواد مغذی بدن را تامین کنید اما بهتر است قبل از استفاده با پزشک در این رابطه صحبت کنید.

آیا مصرف موز در دوران بارداری عوارضی دارد ؟

موارد وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید :

برخی افراد نسبت به ترکیبات موز حساسیت دارند که باید از خوردن آن اجتناب کرد.

هشدارهایی که باید برای مصرف موز در بارداری در نظر بگیرید :

  • از موز ارگانیک استفاده کنید زیرا سایرآنها با مواد شیمیایی رشد کرده اند که برای سلامت مادر و جنین خوب نیست.
  • موزهای تازه و تمیز بخورید و از خوردن آنهایی که بیرون از یخچال مانده اند اجتناب کنید.
  • از خوردن موزهای خیلی رسیده و نارس اجتناب کنید.

*** تمامی موارد گفته شده در این بخش از نکات دوران بارداری نمناک ریشه ی علمی دارد اما هرگز بدون مشورت با پزشکی که بهتر از همه از وضعیت جسمی شما و جنین تان آگاهی دارد نه تنها از موز بلکه از هیچ ماده غذایی استفاده نکنید و در مجموع بخور نخورهای دوران بارداری را تحت نظر پزشک انتخاب کنید.***

 

خواص و فواید خوردن موز در دوران بارداری و حاملگی

4.6237
این مطلب مفید بود ؟21720
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : standardmedia / momjunction / allaboutbanana / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زردآلو
وبگردی