خطر دستمال کاغذی برای زنان
دستمال کاغذی یکی از ابزار های کار آمد برای بانوان است و مصرف بانوان در این مورد بسیار بالاست به خصوص در زمینه خشک کردن واژن با دستمال توالت.

استفاده از دستمال توالت چه خطراتی برای خانم ها دارد ؟

بسیاری از خانم ها برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های قارچی در ناحیه تناسلی، پس از رفتن به دستشویی، ناحیه تناسلی خود را با استفاده از دستمال توالت خشک می کنند اما استفاده مکرر از دستمال توالت برای خانم ها خطراتی را در پی دارد. دستمال توالت می تواند دستگاه تناسلی شما را تحریک کرده و در صورت استفاده ناصحیح سبب ایجاد انواع عفونت ها شود. حال قصد داریم در این قسمت از نمناک به بررسی مشکلاتی که دستمال توالت برای دستگاه تناسلی به همراه دارد بپردازیم:

مضرات دستمال کاغذی

خطرات استفاده از دستمال کاغذی در زنان برای خشک کردن ناحیه تناسلی

واکنش آلرژیک :

مهم ترین مشکل آن است که مواد و ترکیبات موجود در دستمال توالت جزو مواد آلرژن می باشند و این حساسیت در پی استفاده از دستمال های توالت معطر تشدید می شود و به صورت خارش، سوزش، قرمزی و یا تورم بروز می کند.

عفونت های قارچی :

یک دلیل شایع برای جلوگیری از استفاده دستمال توالت معطر ، ایجاد عفونت های قارچی می باشد زیرا مواد شیمیایی مورد استفاده در آن ها PH طبیعی واژن را مختل کرده و سبب ایجاد عفونت مخمر می شود. اگر تصور می کنید که استفاده از دستمال توالت سیب تکرار عفونت ها شده است آن را به یک نوع هیپوآلرژنیک تغییر دهید.

زخم های کوچک :

پاک کردن بیش از حد واژن با دستمال توالت زبر سبب ایجاد زخم های کوچکی می شود زیرا بافت موجود در واژن بسیار ظریف و حساس است پس باید از زبر نبودن آن ها اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم درمان این زخم های کوچک می توانند آزار دهنده بوده و سبب سوزش، تورم و حتی عفونت شوند به همین دلیل کارشناسان همیشه توصیه می کنند به آرامی و با دستمال توالت نرم خود را پاک کنید.

عفونت ادراری :

استفاده از دستمال های توالت باعث تحریک ناحیه واژن می شود که ممکن است به عفونت های ادراری منجر شود. بعد از شستشوی واژن توصیه می شود که دستمال را از جلو به سمت عقب بکشید و خود را خشک کنید زیرا در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که میکروب های ناحیه مقعد به سمت واژن کشیده شده و عامل بروز عفونت ادراری محسوب شوند.

عفونت ادراری

پف کردگی :

بسیاری از دستمال های توالت دارای رایحه، رنگ و سایر مواد شیمیایی هستند که سبب تحریک پوست شده و باعث می شوند ناحیه تناسلی متورم شود. اگر دستمال توالت سفید است ممکن است حاوی مواد سفید کننده باشد که می تواند سبب آسیب به دستگاه تناسلی شود. همچنین پاک کردن با دستمال توالت زبر نیز می تواند سبب تورم شود به همین منظور از یک دستمال توالت نرم استفاده کنید.

پاپیلوماتوز :

تماس مداوم دستمال کاغذی با مخاط ناحیه تناسلی به مرور زمان باعث ایجاد ضایعاتی شبیه به زگیل تناسلی خواهد شد. این ضایعات ریز و همرنگ پوست و در قسمت داخلی لبه های ناحیه تناسلی، بدون درد، سوزش یا خارش هستند که«پاپیلوماتوز» نام دارند. پاپیلوماتوزها کنار هم و در یک خط قرار می گیرندو به همسر منتقل نمی شوند یا هنگام زایمان طبیعی، به نوزاد منتقل نمی شوند.

پاپیلوماتوزها نیازی به درمان های تهاجمی و غیر تهاجمی ندارند و در صورت استفاده نکردن از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی، به تدریج از بین می روند.

خطر استفاده از دستمال های کاغذی برای کودکان

چنانچه در نمناک عنوان شده است هیچ گاه کودکان نباید برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال کاغذی استفاده نمایند زیرا :

پوست کودکان حساس است و استفاده از دستمال کاغذی سبب ایجاد واکنش های آلرژیک در آنها می شود. همچنین ترشحات واژینال در دختربچه ها وجود ندارد بنابراین نباید از دستمال کاغذی استفاده نمود.

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های ادراری در کودکان به جای خشک کردن ناحیه تناسلی کودک:

لباس زیر آنها را هر شب عوض کنید.

لباس های زیر نخی و سفید به کودک خود بپوشانید.

از دستمال کاغذی به جای نوار بهداشتی استفاده نکنید :

نوار بهداشتی مانند پوشک نوزادان و کوچکتر از آن است که در دوران عادت ماهانه سبب جلوگیری از نفوذ خون و آلوده شدن لباس زیر می شود. اگر در این دوران به نوار بهداشتی دسترسی نداشتید از پنبه و دستمال کاغذی به تنهایی استفاده نکنید زیرا ممکن است الیاف آنها جذب شود. می توانید از پارچه های نخی استفاده کنید و پس از مصرف آنها را با آب سرد و صابون بشویید و در آفتاب خشک کنید و یا دستمال کاغذی را در گاز استریل قرار داده و استفاده کنید.

نوار بهداشتی

توصیه هایی برای عدم استفاده از دستمال کاغذی 

  • ناحیه تناسلی، جزو حساس ترین مناطق پوستی است که شدیدا با هر نوع محرک خارجی مانند استفاده از دستمال کاغذی تحریک می شود و مشکلات پوستی مختلفی را برای خانم ها ایجاد می کند.
  • اگر مجبور به استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن خود هستید، دستمال را روی ناحیه تناسلی یا مخاط آن نکشید و تنها بعد از بلند شدن، قسمت های خارجی ناحیه تناسلی و کناره های پاهای خود را با گذاشتن دستمال و برداشتن آن خشک کنید.
  • برای خشک کردن ناحیه تناسلی، از دستمال های آلرژن استفاده نکنید.
  • برای خشک کردن ناحیه تناسلی، از حوله های سفید و نخی استفاده نمایید و این حوله ها را پس از استفاده شسته و خشک کنید و دوباره استفاده نمایید.
  • می توانید به جای دستمال توالت برای خشک کردن ناحیه تناسلی از حوله های یکبار مصرف، تنظیف یا گازهای استریل استفاده نمایند.این حوله یا پارچه های استریل و نخی که حساسیت زا نیستند و در بسته های بزرگ عرضه می شوند. شما می توانید آنها را با تقسیم به تکه های کوچک داخل یک نایلون بگذارید و هر بار از آنها استفاده کنید.
  • از لباس زیرهای نخی که جاذب رطوبت هستند و رطوبت آنها هم به سرعت خشک می شوند، استفاده کنید تا مجبور به استفاده از دستمال توالت نباشید و از لباس های زیر پلاستیکی، توری یا نامناسب استفاده نکنید.
  • از گذاشتن دستمال در لباس زیر خود جدا پرهیز کنید چرا که بر اثر رطوبت پرزهای دستمال کاغذی به داخل کشیده می شود.
  • لباس های زیر تنگ و غیر نخی نپوشید.
  • توصیه می کنیم از دستمال توالت استفاده نکنید و لباس زیر نخی و سفید که جاذب رطوبت است، بپوشید و روزی یک یا دو مرتبه لباس زیرتان را عوض کنید.

چرا دستمال کاغذی برای زنان خطر دارد؟

4.685
این مطلب مفید بود ؟787
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی