ازدواج با عشق

ازدواج به خاطر عشق ؛ خوب است یا بد؟

کد مطلب : 30985تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
ازدواج تنها با معیار عشق و عاشقی آیا همیشه به سرمنزل مقصود میرسد و زوجین از این شکل ازدواج در زندگی خود به دوام می رسند؟

آیا برای ازدواج فقط عشق لازم است؟

لازمه ازدواج فقط عشق نیست اما توضیح این مسئله برای افراد عاشق بسیار سخت است زیرا عشق ، عقل و منطق را از فرد می گیرد و او چیزی جز خوبی معشوق نمی بیند در صورتی که ممکن است فرد مورد نظر او از نظر بقیه افراد یک فرد با ویژگی های معمولی نه اغراق آمیز باشد و حتی ممکن است این فرد برای ازدواج مناسب نباشد. در این بخش از نمناک به این موضوع می پردازیم که ازدواج با عشق خوب است بد؟

ازدواج فقط به خاطر عشق !

در زندگی مشترک و زناشویی چیزهایی به جز عشق مانند احترام متقابل، داشتن اهداف مشترک، تلاش برای سازگار شدن با خصوصیات اخلاقی همدیگر و سازگاری با اقتضائات زندگی مشترک وجود دارد که حتی از عشق نیز مهم تر است.

شما چه تصوری از ازدواج دارید؟ آیا شما تنها برای رسیدن به معشوق ازدواج می کنید؟ چه کسی را همسر آینده تان می بینید؟ حالا به آینده فکر کنید ، دو سال بعد از ازدوج این زندگی را چطور می بینید؟ آیا به نظرتان باز هم رؤیایی است؟ پنج سال بعد چطور؟ به نظرتان این عشق می تواند خوشبختی ازدواج را تضمین کند؟

ازدواج با عشق

 ازدواج با عشق خوب است بد؟

عشق افسانه ای یا افسانه عشق ؟

عشق واقعیتی شیرین است که سختی ها را برای ما هموار می کند . چیزی به نام افسانه عشق وجود ندارد زیرا عشق سر منشأ حیات است و اگر در زندگی وجود نداشته باشد هیچ مادری نمی تواند بارداری را تحمل کند. اما عشق افسانه ای باعث زحمت می شود و اشتیاق و عطش شدید برای رسیدن به محبوب است.

ویژگی های عشق افسانه ای :

عشق های افسانه ای مثل یک نوع بیماری هستند و چند ویژگی عمده دارند:

1. با تب همراهند

عشق های افسانه ای به صورت ناگهانی بروز می کنند و در کوتاه ترین زمان به اوج خود می رسند . این گونه عشق ها زمانی که به مقصود نرسند از تب و تاب نمی افتند.

2. کورند.

هر فردی با هر اعتقادی در کنار خصوصیات مثبت دارای نقاط ضعفی هم هستند. اگر نتوانستید چند نمونه از ضعف های خواستگارتان را بگویید باید به ناکافی بودن شناخت تان و یا گیر افتادنتان در وادی یک عشق افسانه ای شک کنید .

عشق افسانه ای

آشنایی با ویژگی عشق های افسانه ای

عشق های افسانه ای چه ویژگی هایی دارند؟

3. فلج کننده اند.

افرادی که گرفتار عشق افسانه ای هستند خود و معشوقشان را از کار و زندگی می اندازند. اطرافیان هر دو طرف نیز به علت این نوع خاطر خواهی دردسرهای زیادی را تحمل می کنند.

4. تحمل درد را پایین می آورند

در عشق افسانه ای، فرد عاشق و معشوق، نمی توانند دوری و جدایی را تحمل کنند و در صورتی که به وصال نرسند بلایی سر خودشان یا معشوقشان می آورند.

عشق های افسانه ای در برابر واقعیت های زندگی کم می آورند

مبنای این عشق و عاشقی ها در تخیلات و افسانه ها قرار دارد و در واقعیت های جاری و آتی زندگی وجود ندارد به همین دلیل به این نوع عشق ها افسانه ای می گویند. این افراد به این دلیل پس از گذشت چند سال از زندگی ، به فکر طلاق و جدایی می افتند.

عشق در ازدواج

عاقبت ازدواج با عشق افسانه ای

افسانه های عاشقانه ازدواج و واقعیت های مقابل آن ها

افسانه یک:عشق کافی است.

واقعیت: عشق قبل از ازدواج ناگهان سر و کله اش پیدا می شود و بسیار سیال و متغییر است و ممکن است ناگهان فروکش کند و از زندگی تان برود. مثلا برخی از جوانان که علی رغم مخالفت های خانواده و صرفاً به دلیل عشقی آتشین با هم ازدواج کرده اند ممکن است بعد از چند ماه از یکدیگر به دلیل دوست نداشتن هم جدا شوند.

افسانه دو: عشق تنها چیزی است که در زندگی مشترک می شود روی آن حساب کرد.

واقعیت: برای ساختن رابطه طولانی مدت عشق، ستون مناسبی نیست زیرا این عشق ریشه در عقل و منطق ندارد و با کوچکترین بادی فرومی ریزد.

افسانه سه: دیگر به هیچ چیز نیاز نخواهی داشت هنگامی که عشقت کنارت باشد.

واقعیت: عشق نمی تواند تمام نیازهای زوجین را برآورده سازد زیرا با زیر یک سقف رفتن شما و همسرتان، چیزهای دیگری نیز برایتان اهمیت می یابد. مثلا دختر و پسری که با عشقی آتشین با هم ازدواج کرده بودند، بعد از مدتی به دلایلی مانند دست بزن داشتن مرد و یا بد کلام بودن زن ممکن است درخواست طلاق بدهند یا پس از آغاز زندگی رسمی خود متوجه شوند که برخی چیزها مثل احترام متقابل، داشتن اهداف مشترک، تلاش برای سازگار شدن با خصوصیات اخلاقی همدیگر و سازگاری با اقتضائات زندگی مشترک از عشق مهم ترند.

ازدواج فقط با عشق

در ازدواج فقط عشق کافی نیست

پس جایگاه عشق، کجا است؟

برای فهمیدن جایگاه عشق در زندگی مشترک به برخی از نکات مطرح شده در ادامه این بخش از نمناک باید قبل از ازدواج و بعد از ازدواج اهمیت دهیم . برای ازدواج کردن چند شرط کلی لازم است:

  • داشتن دلایل درست برای ازدواج
  • متشابه بودن در خصوصیت هایی مانند سطح خانواده، طرز فکر، باورهای مذهبی، تحصیلات و...
  • هدفمندی، تعهد و مسئولیت پذیری
  • سلامت روانی

اگر دو نفر پس از داشتن این ویژگی ها یکدیگر را دوست داشتند ، آنگاه می توانند به ازدواج فکر کنند. برای حفظ و تداوم زندگی مشترکشان چند شرط لازم است که اولین شرط عشق است که جایگاه واقعی و درست عشق، دوران بعد از ازدواج می باشد و احترام به تفاوت ها و پذیرش آن، تعهد و مسئولیت پذیری، گذشت و ... در جایگاه دوم قرار می گیرند.

یک شعار درست

اگر در انتخاب همسر دقت کنید و یک انتخاب عاقلانه داشته باشید و کسی را که انتخاب کرده اید دوست بدارید نه اینکه عشقی آتشین به او داشته باشید بعد از ازدواج می توانید عشق را تجربه کنید و به مضمون این شعار پی ببرید :«انتخاب عاقلانه، زندگی عاشقانه». عشقی که بعد از ازدواج به تدریج ایجاد شود و باعث خلاق تر شدن و رشد شما گردد ، عشق واقعی و عمیق نام دارد.

ملاک های مناسب در ازدواج چیست؟

سن، تحصیلات، شغل، درآمد، قیافه و تیپ، بیماری خاص، اعتیاد، عدم رضایت خانواده ها، اختلاف طبقاتی، مطلقه بودن هر کدام از طرفین، تفاوت فرهنگی و قومیتی، تفاوت در مذهب و دین، وابستگی فرزند به خانواده اصلی، طلاق عاطفی در خانواده ها، مشکلات و اختلالات روانی، جایگاه فرد در خانواده اصلی، عشق مفرط، انگیزه فرد برای ازدواج، عدم تناسب ویژگی ها و صفات شخصیتی از عواملی است که در ازدواج ها قابل بررسی است و تدیّن ، اخلاق نیک ، شرافت خانوادگی ، سلامتی جسمانی و روانی ، تناسب در زیبایی ، تناسب سنی ، جسمی و جنسی ، تناسب اقتصادی، تناسب تحصیلی ، تناسب فرهنگی- اجتماعی ، هماهنگی روانشناختی از معیارهای اصلی ازدواج است.

 

ازدواج به خاطر عشق خوب است یا بد؟ مهم ترین ملاک چیست؟

3.955
این مطلب مفید بود ؟4312
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : عشق ازدواج
1 نظر به ثبت رسیده است
محمدی1396-09-10
واقعیت را بپذیرم سانسورش نکنیم تا به مقام انسانیت برسیم
41
وبگردی