بارداری
زایمان طبیعی با علامت های خاص خودش آغاز می شود. در ماه های آخر بارداری باید حواستان به تمام این علائم باشد تا دردهای زایمان طبیعی را درست تشخیص دهید.

دردهای زایمان طبیعی و علائم شروع زمان زایمان

مادرانی که برای اولین باز تجربه بارداری دارد معمولا نگران شروع زایمان خود هستند و هر انقباضی ممکن است آنها را راهی بیمارستان کند چرا که با علائم زایمان طبیعی آشنا نمی باشند .به علت انقباضات عضلات رحم و فشار بر روی دهانه رحم ، درد زایمان ایجاد می شود.

اگر تصمیم به زایمان طبیعی گرفته اید و در اواخر دوران بارداری قرار دارید بهتر است از علائم و مراحل این نوع زایمان اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید دردهای واقعی زایمان را از دردهای کاذب تشخیص دهید.

علائم شروع زایمان طبیعی

1. پایین آمدن شکم :

در هفته های پایانی و نزدیک به پروسه زایمان ، اولین علائم با پایین آمدن شکم و قرار گرفتن سر جنین در کانال زایمان اتفاق می افتد .یعنی زمانی که سر بچه به قسمت لگن مادر متمایل می شود. برخی از زنان این اتفاق را تقریبا از دو هفته قبل از زایمان تجربه می کنند و برخی دیگر شاید این مورد را اصلا احساس نکنند.

2. باز شدن دهانه رحم :

نازک شدن و باز شدن دهانه رحم حتی قبل از شروع دردهای زایمان یکی دیگر از علائم زایمان است .رحم مادر قبل از باز شدن در هفته های قبل از زایمان، شروع به نازک شدن می کند . این نازک شدن به باز شدن دهانه رحم کمک می کند که البته این علائم باید توسط معاینه پزشک تائید شود.

علائم زایمان طبیعی

3. مشاهده لکه خون یا ترشحات قهوه ای رنگ :

در دوران بارداری برای حفظ سلامت جنین و جلوگیری از عفونت ، دهانه رحم به طور طبیعی بسته می شود . اما با نزدیک شدن به زمان زایمان و باز شدن دهانه رحم ، این مخاط کم کم تخلیه می شوند . ممکن است این ترشحات همراه با اندکی خون باشند.

4. پاره شدن کیسه آب :

پاره شدن کیسه آب و خارج شدن مایع آمنیوتیک از بدن مادر یکی از علائم زایمان است . البته چنانچه قبلا هم در بخش بارداری و نوزاد در نمناک توضیح دادیم خروج آب گرم از بدن به آرامی صورت می گیرد و یک دفعه تخلیه نمی شود چرا که موقعیت سر نوزاد درون شکم مانع از ریختن آب زیاد از بدن می شود.اما ممکن است این رطوبت مربوط به تغییرات هورمونی در اواخر دوران بارداری شود که موجب مرطوب کردن کانال زایمان می شود.

5. اسهال و تهوع:

درروزهای پایانی بارداری و شروع زمان زایمان، بدن شروع به ترشح موادی مانند پروستاگلاندین ها (prostaglandins) می کند. این مواد هورمونی شکل باعث انقباض رحم می شوند که به نرم شدن حرکت و باز شدن دهانه ی رحم کمک می کنند. البته ترشح این مواد ممکن است منجر به تحریک روده ها، احساس و عمل دفع ودر برخی موارد اسهال نیز شود.

تهوع بارداری

6. اضطراب و بیقراری و انرژی زیاد قبل از زایمان:

دوران بارداری با خستگی همراه است ، اما برخی از خانمها در هفته های قبل از زایمان انرژی بسیاری پیدا می کنند و اضطراب و بی قراری ، آنها را وادار به فعالیت بیشتر مانند آماده کردن وسایل نوزاد ، سرو سامان دادن به کارهای مختلف و نظم بخشیدن به امور منزل می کند.

7. کمر درد:

اغلب خانمهای باردار در تمام دوران بارداری از کمر درد رنج می برند .در نزدیک زمان زایمان با احساس دردی پیوسته در شکم ، کمر نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. درد شدید کمریکی از علائم زایمان است.با شروع زمان زایمان در ناحیه پایین کمر، لگن و محدود مقعد احساس فشار و درد به وجود می آید.

8. دردهای شکمی تکرار شونده :

انقباضات شکمی یکی از مهمترین نشانه های آمادگی برای زایمان است، این نوع از انقباض ها ، شدید و مداوم هستند و در قالب بازه هایی زمانی متفاوت بروز پیدا می کند .زمان بروز این دردهای شکمی به مرور کمتر و شدت آنها بیشتر می شود.

9. افزایش احساس ادرار :

با چرخیدن جنین و پائین آمدن سر آن به سمت لگن ، مادر بیش از مواقع دیگر نیاز به دفع ادرار پیدا می کند . درواقع موقعیت قرار گرفتن سر نوزاد ، باعث ایجاد فشار بیشتر به مثانه می شود. تکرار نیاز به دفع ادرار با نزدیک شدن به زمان زایمان بیشتر دیده می شود.

علائم درد زایمان طبیعی

10 . سبک شدن جنین درون رحم :

با پائین آمدن جنین در لگن ، مادر احساس سبکی بیشتری می کند. سبک تر شدن جنین از دو هفته مانده به زمان زایمان شروع می شود .البته این احساس در تمام مادران باردار به وجود نمی آید.

به توصیه تمام پزشکان مادران باردار بهتر است در اواخر دوران بارداری ، در منزل تنها نباشند و با مشاهده هر یک از این علائم با پزشک خود تماس بگیرند.

علائم زایمان طبیعی و شروع درد زایمان

در صورت بروز هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید :

  • خونریزی واژینال ؛ البته نه ترشحات با مخاط خونی
  • کم شدن و یا عدم تحرک جنین ؛ حرکات جنین را در روزهای پایانی حتما زیر نظر بگیرید.
  • تب، سردردهای شدید، تغییر بینایی یا درد شکمی

با مشاهده علائم زایمان چه کارهایی باید انجام دهید ؟

اگر دچار انقباضات و دردهای شکمی شدید ، مدت زمان و فواصل این دردها را یادداشت کنی. اگر این دردها تکرار شدند باید اقدامات زیر را انجام دهید :

استراحت :فعالیت های دیگر را کنار بگذارید و کمی استراحت کنید .همسر خود را در جریان قرار دهید تا در صورت لزوم به بیمارستان مراجعه کنید.

دوش آب گرم :دوش آب گرم علاوه بر ایجاد حس آرامش ، باعث کمک به روند زایمان می کند.

دوش آب گرم

حفظ خونسردی : خونسردی خود را حفظ کنید زیرا باید بدانید که زایمان در چندین مرحله انجام می شود ، به عبارتی از شروع دردهای زایمان تا تولد نوزاد ممکن است ساعت ها طول بکشد.

نوشیدن آب و مایعات کافی : برخلاف زایمان سزارین که معده باید خالی باشد ، آب و مایعات زیادی بنوشید . همچنین می توانید یک سیخ کباب نیز میل کنید زیرا باید انرژی کافی برای زایمان داشته باشید.

راه رفتن : هر چند وقت یکبار راه رفته و دوباره بنشینید ، انجام مدوام این فعالیت قبل از زایمان ، بسیار موثر است.

نکته :

در صورت مشاهده پارگی کیسه آب با پزشک خود صحبت کنید تا از خارج شدن مایع آمنیوتیک مطمئن شوید .پزشک از شما سوالاتی مبنی بر زمان مشاهده مایه و نوع ترشحات خواهد پرسید.

در صورت تماس با پزشک از ایشان درباره تمام علائم و زمان مراجعه به بیمارستان سوال کنید زیرا ممکن است نیاز به زایمان فوری داشته باشید.

علائم و نشانه های شروع درد زایمان طبیعی

4.5125
این مطلب مفید بود ؟11312
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی