انتخاب خودرو
انتخاب خودروی مناسب در میان خودروهای موجود در بازار کار دشواری است که این گزارش راهنمایی برای انتخاب خودرو است.

راهنمای انتخاب خودرو

انتخاب یک خودرو از میان گزینه های موجود در بازار شاید یکی از دشوارترین خریدهای ممکن باشد؛ چرا که اغلب باید بانگاهی بلند مدت به ماجرا نگریست. در این میان برخی هم هستند که با سرعت بیشتری خودرو خود را عوض می کنند. آنها نیز همیشه دوست دارند بدانند که خودروهای جدید کدام هستند و تفاوت ها و شباهت های آنها با خودرو کنونی شان چیست. در بازار رو به رشد خودرو ایران چه از نظر تنوع مدل و چه از نظر افزایش خریدار مساله انتخاب خودرو، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این صفحه سعی شده خودروهای مختلفی که از نظر قیمت یا قابلیت های فنی در یک کلاس قرار دارند با زبانی ساده با یکدیگر مقایسه شوند. به گونه ای که در نهایت خواننده بتواند دید کلی درباره خودروهای کلاس های مختلف پیدا کند. در همین راستا سعی شده در هر شماره تنوع کلاس های قیمتی مختلف مدنظر قرار بگیرد تا صفحه «حق انتخاب» برای طیف بیشتری از مخاطبان کاربرد داشته باشد.

 

اتخاب بهتر در بازار خودرو


لیفان 820 یا کیا سراتو

هر دو خودرو در ایران مونتاژ می شوند خودروهایی که یکی از کرمان و دیگری در جاده مخصوص به بازار عرضه می شوند. لیفان از موتور پر حجم تر و البته قوی تری بهره می برد، اما در مقابل سراتو مصرف سوخت کمتری دارد. چهره لیفان به روز تر بوده و امکانات به مراتب بیشتری نسبت به سراتو دارد، چرا که سراتوی نسل قبل در ایران مونتاژ می شود. هر دو خودرو انتخاب هایی برای خانواده هستند با این تفاوت که لیفان اتاقی بزرگ تر و البته کابینی جادار تر داشته و می توان به اندازه زیادی روی فضای بار آن حساب کرد. کیفیت مواد به کار رفته درون کابین هر دو خودرو متوسط است اما طراحی کابین لیفان به روز تر بوده و البته زیبا تر است. هر دو خودرو هندلینگ خوبی دارند واز نظر خدمات پس از فروش نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند اما سراتو نشان داده که در دراز مدت خودرویی کم استهلاک تر است و البته به دلیل وابستگی به یکی از دو خودروساز اصلی کشور شعب خدمات پس از فروش گسترده تری هم دارد. به طور کلی هر دو خودرو انتخاب هایی مناسب هستند اما مصرف کمتر و البته استهلاک پایین در سراتو و موتوری قوی تر با کابینی جادارتر و امکانات بیشتر نیز در لیفان خلاصه شود.

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو
سوناتا هیبرید یا تویوتا کرولا

تویوتا کرولا در بازار ایران این روزها قیمت های کاذبی را تجربه می کند که البته این موضوع بیشتر به سود دلالان است چراکه این خودرو در حال حاضر به بازار وارد نمی شود. این دو خودرو از هیچ نظر با هم در یک سطح نیستند اما به همان دلایل کاذب که گفته شد فعلا در یک سطح قیمتی قرار دارند. سوناتا خودرویی در کلاس بزرگتر با حجم موتور بیشتر و البته موتور قوی تر و شتاب و سرعت بهتر قرار دارد. در مقابل تویوتا کرولا در نسل جدید خود دارای طراحی همه پسندی شده است که اگر آن را در کنار استهلاک بسیار پایین آن قرار دهیم به یک گزینه جدی در این بازه قیمت تبدیل می شود. کرولا خودرو کم مصرفی است اما سوناتا یک خودروی هیبریدی است که تنها 7/ 4 لیتر بنزین می سوزاند که عدد بسیار پایینی برای چنین خودرویی با این ابعاد به شمار می رود. سوناتا از نظر امکانات در سطح بالایی قرار دارد و از این نظر قابل قیاس با کرولا نیست. خدمات پس از فروش هر دو خودرو مناسب بوده و تا حد زیادی گسترده است. در بازار دست دوم اما وضعیت کرولا بهتر است و هنوز بازار دست دوم رو به راهی برای هیبریدی ها شکل نگرفته است. اگر خودرویی با امکانات زیاد و موتوری قوی تر می خواهید سوناتا و اگر خودرویی با سواری نرم و کم استهلاک می خواهید کرولا انتخاب مناسبی است.

 

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو

ب ام و 220 یا دی اس 6

این دو خودرو تفاوت های زیادی با هم دارند اما از نظر قیمتی تقریبا در یک رنج قرار دارند. دی اس 6 یک کراس اوور شهری با موتور 6/ 1 لیتری و ب ام و 220 یک کوپه 2 لیتری است. هر دو خودرو از سیستم توربوشارژ بهره می برند. ب ام و هم قدرت بیشتری دارد و هم از نظر شتاب گیری با اختلافی فاحش دی اس را جا می گذارد. اما از نظر ظاهری هر دو خودرو زیبا بوده و جذابیت های خاص خود را دارند. با این تفاوت که ب ام و 220 یک اسپورت زیبا است اما دی اس ظاهری کاملا لوکس دارد و مخاطبان این دو احتمالا متفاوت هستند. از نظر کیفیت کابین نیز هر دو خودرو با کیفیت هستند، اما دی اس بسیار متفاوت تر از ب ام و کار کرده لوکس بودن در کابین آن نیز به چشم می آید. این در حالی است که از نظر امکانات نیز دی اس در سطح بالاتری قرار دارد. در مقابل دی اس بازار خرید و فروش دست دوم خوبی ندارد که در این زمینه می توان 220 را موفق تر دانست. ضمن اینکه از نظر خدمات پس از فروش نیز ب ام و موفق تر است. هر دو خودرو انتخاب هایی خوب و البته متفاوتند اما سواری اسپورت در ب ام و و خودرویی خاص داشتن را می توان در دی اس جست وجو کرد.

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو


مزدا 3 یا رنو فلوئنس

این دو خودرو در یک کلاس قرار داشته و از موتورهایی کم حجم بهره می برند. اما مزدا قوی تر و البته پر شتاب تر است. طراحی مزدا اسپورت تر است و در مقابل طراحی فلوئنس به کار کسانی می آید که طراحی سنگین خودرو را می پسندند. کابین فلوئنس راحت تر و البته جادار تر از مزدا است، اگرچه کیفیت کابین هر دو خودرو خوب بوده و سواری دو خودرو نیز لذت بخش است اما مزدا سواری اسپورت تر و خشک تری دارد و فلوئنس خودرویی با سواری نرم تر است که برای مسافت های طولانی احتمالا سرنشینان آن احساس راحتی کمتری را تجربه می کنند. در زمینه خدمات پس از فروش و تامین قطعات فعلا وضعیت مزدا به دلیل سال ها حضور در ایران و پشتیبانی از سوی شرکت داخلی بهتر است، اما رنو هم روند رو به توسعه ای دارد. در بازار صفر کیلومتر و دست دوم این مزداست که اقبال زیادی دارد و در بازار موفق تر است این در حالی است که فلوئنس با افت قیمت زیاد و البته صرف زمان زیاد به فروش می رسد. از نظر امکانات بستگی دارد که کدام تیپ فلوئنس را بخرید. تیپ های پایه آن آپشن کمتری در مقایسه با مزدا دارند اما فول آن امکانات بیشتری دارد. به طور کلی می توان هر دو خودرو را انتخابی مناسب دانست که فلوئنس برای خانواده ها مناسب بوده و مزدا کسانی که رانندگی اسپورت را دوست دارند راضی تر می کند.

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو


ولوو XC90 یا تویوتا لندکروزر

دو خودروی شاسی بلند فول سایز بازار ایران که البته طرفداران زیادی هم دارند. این ولوو برخلاف مدل های دیگر توانست در همان ابتدای ورود به بازار، خود را در دل مردم جا کند و روز به روز با افزایش قیمت همراه باشد. و البته آغازی باشد برای به پایان رسیدن سلطنت لندکروزر در ایران که به دلیل محدودیت واردات موتورهای حجیم در بازار نایاب شده بود. اما اکنون بار دیگر مدل های صفر کیلومتر آن را می توان پیدا کرد. لندکروزر از موتوری پر حجم تر والبته قوی تر نسبت به ولوو برخوردار است. با این حال ولوو به راحتی در شتاب گیری از پس لندکروز بر می آید. ولوو اگرچه همانند لندکروزر خواص آفرودی ندارد، اما بی دست و پا هم نیست و قابلیت های زیادی در این حوزه دارد. در مقابل لندکروزر یک آفرودر تمام عیار است. از نظر امکانات و البته ایمنی می توان ولوو را پیروز بی چون و چرای میدان دانست. از نظر زیبایی و کیفیت نیز این برتری ادامه دارد اما قابلیت های خارج از جاده لندکروزر مثال زدنی است. بازار هر دو خودرو خوب بوده و به راحتی به پول نقد بدل می شوند. در بحث خدمات پس از فروش کفه ترازو کاملا به سود لندکروزر سنگینی می کند. از نظر فضای داخلی هر دو خودرو مناسب بوده و برای استفاده های مختلفی قابل اتکا هستند.

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو


برلیانس H220 یا ام وی ام 315

برلیانس و ام وی ام دو خودرو چینی پرفروش در بازار ایران هستند. یکی اطمینان بازار را به دلیل تولید توسط یکی از خودروسازهای داخلی کسب کرده و دیگری با شرایط فروش متنوع برای خود فضا ایجاد کرده است. این دو خودرو از موتورهایی کم حجم بهره می برند اما قدرت موتور 315 بیشتر است. هر دو خودرو از گیربکس های قوی برخوردار نیستند. با این حال 220 گیربکس بهتری دارد. در مقابل کیفیت مواد استفاده شده در داخل کابین 315 بهتر بوده و طراحی کابین آن به روزتر است. از نرمی سواری هر دو خودرو خوب هستند، اما هندلینگ بهتر را باید در 220 جست وجو کرد. از نظر آپشن هر دو خودرو در مقابل قیمتی که برای آن پرداخته می شود خوب هستند. در بازار دست دوم وضعیت برلیانس بهتر است و ام وی ام 315 با افت قیمت زیادی به فروش می رسد. دلیل آن هم این است که خریداران می توانند با توجه به شرایط فروش به راحتی به مدل صفر آن برسند. از نظر خدمات پس از فروش اگر چه ام وی ام از چینی های خوب بازار در بحث نمایندگی و قطعه است، اما طبیعی است که وضعیت یک محصول از سومین خودروساز داخلی بهتر باشد.

انتخاب خودرو

انتخاب خودروهای مناسب در بازار خودرو

نکات مهم برای انتخاب بهتر در بازار خودرو +عکس

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
برگرفته از صبحانه/ی
برچسب : بازار خودرو
وبگردی