خمیر نشدن برنج
وقتی برنجی رو آبکش یا کته می کنید، خطر خمیر شدن، غذاتون رو تهدید می کنه. ممکنه همه راه ها رو برای رفع این خطر درست رفته باشید، اما موقع کشیدن غذا ببینید برنج تون مثل کته رشتی خمیر و بهم چسبیده است.

چگونه از خمیر شدن برنج جلوگیری کنیم

پخت برنج با کیفیت خوب از اصلی ترین پایه های آشپزی ایرانی هاست پس باید روش صحیح پخت برنج و فوت و فن های آن را بدانیم.

علت خمیر شدن یا شفته شدن برنج

اگر برنج تازه کشت باشد احتمال شفته شدنش زیاد است اگر هم هنگتم جوشیدن ریز قل بخورد شفته میشود و همچنین موقعه قل خوردن مدام کفگیر را داخل برنج بزنید مطمئنن شفته میشود.

راههای جلوگیری از خمیر شدن برنج

ممکن است تمام روش های پخت برنج را درست انجام داه باشید مثلا به موقعه برنج را آبکش کرده باشید، آب را به اندازه ریخته باشید و همه چیز به نظر خوب باشد ولی هنگام کشیدن غذا می بینید که برنج خمیر و به هم چسبیده است .برای رفع این خطر میتوانید از راه هایی که به شما پیشنهاد میدهیم استفاده کنید.
 
خمیر شدن برنج

 رفع خطر شفته شدن برنج

برنج وقتی خمیر و یا به اصطلاح شفته میشود که بخار آب برنج در حال دم کشیدن به در قابلمه میخورد و چون راهی به بیرون ندارد به شکل قطره های آب دوباره به داخل برنج برمیگردد.

و این آب اضافی ، به برنج فرصت می دهد که تبدیل به یک توده به هم چسبیده شود.
اگر برنج را در پلوپز یا قابلمه بدون دم کنی درست می کنید باید بعد از پختن برنج درش را بردارید و اجازه دهید بخار اضافه آن بیرون رود .
ولی اگر می خواهید برنجتان داغ بماند باید روی آن را با یک دم کنی از جنس حوله ای یا نخی بپوشانید. پارچه ذرات بخار آب را جذب می کند و مانع از ریختن قطره های آب روی برنج ها می شود و برنج تان مثل کته رشتی خمیر و بهم چسبیده نمی شود.
همچنین اگر برنج در حال جوشیدن زیاد جوش خورد و یا وا رفت می توانید با اضافه کردن 2 الی 3 قاشق غذاخوری آبلیمو از وا رفتن آن جلوگیری کنید.
 
خمیر شدن برنج

راه نجات برنج از خمیر شدن

خمیر نشدن برنج و راه های این شفته نشدن برنج

3.5164
این مطلب مفید بود ؟11648
منبع : بخش آشپزی نمناک / ر
برچسب : نکات آشپزی
وبگردی