علل آمفیزم ریوی
آمفیزم یک بیماری مزمن ریوی است که طی آن کیسه های هوایی در ریه بیش اندازه گشاد می شوند و علت اصلی بروز این بیماری سیگار و تنباکو می باشد.

همه چیز درباره آمفیزم ریوی ، از علل و علائم تا راههای درمان این بیماری

آمفیزم یک وضعیت ریوی است که سبب ضعف تنفس می شود. در افراد مبتلا به آمفیزم، کیسه های هوا در ریه ها (آلوئول) آسیب دیده اند.

با گذشت زمان دیوارهای داخلی کیسه های هوا تضعیف و پاره می شوند و این باعث کاهش سطح ریه ها و به نوبه خود کاهش میزان اکسیژنی می شود که به جریان خون شما می رسد.

هنگامی که بازدم دارید، آلوئولهای آسیب دیده به درستی کار نمیکنند و هوای قدیمی می ماند و برای ورود به هوا تازه و با اکسیژن وارد نمی شود.

اکثر افراد مبتلا به آمفیزم نیز دارای برونشیت مزمن هستند. برونشیت مزمن التهاب لوله هایی است که هوا را به ریه ها (لوله های برونشیت) حمل می کنند، که منجر به سرفه مداوم می شود.

آمفیزم و برونشیت مزمن دو بیماری هستند که بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) را تشکیل می دهند که سیگار کشیدن دلیل اصلی است. درمان ممکن است پیشرفت را کند کند، اما نمیتواند آسیب را معکوس کند.

آمفیزم ریوی

بیماری آمفیزم ریوی تنگی نفس

علائم آمفیزم ریوی

شما می توانید سال ها آمفیزم داشته باشید، بدون توجه به علائم و نشانه ها ؛ علائمی که در ادامه بخش سلامت نمناک به آنها اشاره شده است.

علائم اصلی آمفیزم، تنگی نفس است که معمولا به تدریج شروع می شود.ممکن است شروع به اجتناب از فعالیت هایی کنید که موجب ضعف نفستان می شوند، بنابراین علامتش تا زمانی که شروع به انجام کارهای روزانه نکنید، مشکلی ایجاد نمی کند.آمفیزم در نهایت سبب ضعف تنفس می شود، حتی در حالت استراحت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار تنش ناگهانی تنفس در چند ماه گذشته شدید، به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر در حال بدتر شدن است یا فعالیت های روزمره شما را مختل کرده.با گفتن اینکه پیر شدید و از قیافه افتادید، نادیده اش نگیرید در صورت نیاز فوری به پزشک مراجعه کنید، اگر:

  • با تنگی نفستان نمی توانید از پله ها بالا بروید.
  • لبها یا ناخن هایتان به شدت به رنگ آبی یا خاکستری تبدیل شده اند.

علت آمفیزم ریوی

تنگی نفس از نشانه های بروز آمفیزم ریوی

علل آمفیزم ریوی

علت اصلی آمفیزم، طولانی مدت در معرض هوای تحریک کننده و آلوده بودن است، شامل:

  • دود تنباکو
  • ماری جوانا
  • آلودگی هوا
  • بخار و گرد و غبار شیمیایی

به ندرت، آمفیزم ناشی از کمبود ارثی یک پروتئینی است که از ساختارهای الاستیک در ریه ها محافظت می کند ، آن را به نام کمبود آلفا-1-آنتیتریپسین می نامند.

علت ایجاد آمفیزم

دود تنباکو و سیگار کشیدن از علل مهم آمفیزم ریوی

عوامل خطر آمفیزم ریوی

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به آمفیزم:

سیگار کشیدن؛ بیشتر افراد مبتلا به آمفیزم سیگار می کشند ، خطر ابتلا برای انواع مصرف دخانیات وجود دارد.

سن: آسیب ریوی که در آمفیزم اتفاق می افتد، به تدریج گسترش می یابد، اما اکثر افراد مبتلا به آمفیزم مربوط به دخانیات، علائم بیماری را بین 40 تا 60 سال تجربه می کنند.

قرار گرفتن در معرض دود و دوم: دود دوم که همچنین به عنوان دود سیگار کشنده یا محیطی شناخته می شود، سیگار کشیدنی است که به طور غریزی از سیگار، پایپ یا تنباکو دیگران وارد ریه خود می کنید. نزدیک بودن به افرادی دخانیات مصرف می کنند، خطر ابتلا به آمفیزم را در شما افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیائی یا بخار: اگر شما مواد شیمیایی خاص یا گرد و غبار از دانه، پنبه، چوب و یا محصولات معدنی را تنفس کنید، احتمال زیادی وجود دارد که آمفیزم بگیرید ، این خطر حتی اگر سیگار بکشید بیشتر هم می شود.

قرار گرفتن در معرض آلودگی داخلی و خارجی: تنفس آلودگی های داخلی مانند سوخت دیزل و همچنین آلودگی های در فضای باز - مثل اگزوز خودرو، به عنوان - خطر آمفیزم را افزایش می دهد.

بیماری ریوی

انسداد مزمن ریوی یا آمفیزم ریوی

عوارض جانبی آمفیزم ریوی

افراد مبتلا به آمفیزم نیز احتمال بیشتری به پیشرفت در این موارد دارند:

مردن ریه (پنوموتوراکس):

مرگ ریه می تواند در افرادی که دارای آمفیزم شدید هستند، تهدید کننده حیات باشد، زیرا عملکرد ریه ها در حال حاضر به خطر افتاده است ، این اتفاقی غیرعادی است اما زمانی که اتفاق بیفتد، بسیار جدی می باشد.

سوراخ های بزرگ در ریه ها (بولاعه):

برخی از افراد مبتلا به آمفیزم فضاهای خالی را در ریه ها به نام بولاعه ایجاد می کنند و آنها می توانند به اندازه نیمی از ریه بزرگ باشند.علاوه بر کاهش حجم فضای موجود ریه، بولاعه غول پیکر می تواند خطر ابتلا به پنوموتوراکس را افزایش دهد.

مشکلات قلبی:

آمفیزم می تواند فشار داخل رگ هایی را افزایش دهد که قلب و ریه را متصل می کنند و این می تواند یک بیماری به نام کور پومونئال ایجاد کند که در آن بخشی از قلب، بزرگ و ضعیف می شود.

مشکلات قلبی

ضعیف شدن قلب در اثر بیماری آمفیزم ریوی

جلوگیری از بروز آمفیزم ریوی

برای جلوگیری از آمفیزم، سیگار نکشید و دود تنفس نکنید ، اگر شما با بخارات شیمیایی یا گرد و غبار کار می کنید، یک ماسک برای محافظت از ریه های خود بزنید.

تشخیص آمفیزم ریوی

برای تعیین اینکه آیا شما دارای آمفیزم هستید یا خیر، پزشک درباره سابقه پزشکیتان سوال هایی می کند و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد ، پزشکتان ممکن است انواع آزمایشاتی را تجویز کند.

آزمایشات آزمایشگاهی :

خون گرفته شده از یک شریان در مچ دست را می توان آزمایش کرد تا تعیین کرد که ریه های شما چگونه اکسیژن را انتقال می دهند و دی اکسید کربن را از جریان خون خود حذف می کنند.

آزمایشات تصویربرداری :

اشعه ایکس قفسه سینه می تواند به تشخیص پیشرفته آمفیزم کمک کند و دیگر علل ضعف تنفس را رد کند.اشعه ایکس-ری قفسه سینه نیز می تواند نتایج نرمالی را در صورت وجود آمفیزم نشان دهد.

آزمایش تصویربرداری

آزمایش تصویربرداری برای تشخیص بیماری آمفیزم ریوی

آزمایشات ریوی:

این آزمایشهای غیر تهاجمی، اندازه گیری میزان هوایی که ریه ها می توانند نگه دارند را نشان می دهند و همچنین هوایی که به رگهای شما داده می شود.

درمان آمفیزم ریوی

توانبخشی ریوی:

یک برنامه توانبخشی ریوی می تواند تمرینات تنفسی و تکنیک هایی را که می تواند به کاهش تعداد تنفس و باعث بهبود توانایی شما شود را آموزش می دهد.

تغذیه درمانی:

شما نیز در مورد تغذیه مناسب نکته هایی دریافت خواهید کرد. در مراحل اولیه آمفیزم، بسیاری از افراد نیاز به کاهش وزن دارند، این در حالی است که افراد مبتلا به آمفیزم دیر هنگام متوجه بیماری خود می شوند واغلب نیاز به کاهش وزن دارند.

درمان آمفیزم ریوی

بیماران آمفیزم ریوی اغلب به کاهش وزن نیاز دارند

مکمل اکسیژن:

اگر شما دارای آمفیزم شدید با سطوح پایین خون در اکسیژن هستید، از این مکمل ها برای تسکین دردتان در خانه و زمانی که ورزش می کنید، استفاده کنید ؛ بسیاری از مردم 24 ساعت در روز از اکسیژن استفاده می کنند. معمولا از طریق لوله های باریک که به سوراخهای بینی شما متصل است، تزریق می شود.

گزینه های عمل جراحی برای درمان آمفیزم ریوی:

بسته به شدت آمفیزم شما، پزشک ممکن است یک یا چند نوع از جراحی را پیشنهاد کند، از جمله:

جراحی کاهش حجم ریه:

در این روش، جراحان قسمت های آسیب دیده ریه را حذف می کنند ، از بین بردن بافت های آسیب دیده بیمار کمک می کند که بافت باقی مانده ریه سالم بماند و کارآیی بیشتری داشته و به بهبود تنفس کمک کند.

پیوند ریه:

پیوند ریه گزینه ای است که اگر آسیب شدید ریوی داشته باشید و گزینه های دیگر برایتان مفید نباشد، پیشنهاد می شود.

 

آمفیزم ریوی و علائم آن چیست و راه های درمان آمفیزم ریوی

4.165
این مطلب مفید بود ؟5312
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی