بیماری واژن
عضو تناسلی یکی از قسمت های حساس بدن است که نباید از کنار تغییرات مشکوک آن به سادگی عبور کرد ، نشانه هایی که خبر از بیماری واژن می دهند بخشی از این تغییرات است که باید شناخت.

راه های شناخت بیماری های واژن

بیماری واژن در لیست بیماری های خطرناک زنان قرار دارد چرا که گاهی به دلیل نا آگاهی و درمان نشدن به موقع مشکلات کوچک عوارض جدی بروز می کند . واژینال هم مثل سایر اعضای بدن است که اگر بهداشت آن را رعایت نکنید باعث بروز بسیاری از بیماری ها می شود و در این شرایط وقتی سطح هورمون ها ناتعادل شود نیاز است که به پزشک مراجعه کنید.

در این بخش از نمناک تغییرات و مشکلات واژینال را که باید هر زنی را نگران کند خواهیم گفت.

علت رایج ترین مشکلات و بیماری های واژن

بوی واژینال

بوی طبیعی واژینال بوی بدی نیست و گاهی اوقات ممکن است شدید باشد، بسیار مهم است که توانایی تشخیص این را داشته باشید که بو طبیعی است و جای نگرانی نیست و گاهی هم این عضو مهم بدن بوی غذاهایی که می خورید می گیرد که خطرناک نیست اما نکته قابل توجه اینجاست که اگر متوجه بوی مشکوکی به خصوص بعد از نزدیکی شدید یکی از نشانه های باکتریهای واژینال است که با مراجعه به دکتر درمان میشود.

بوی بد واژن

ترشح های غیر عادی واژینال از علت های بیماری های واژن

ترشح واژینال طبیعی است در صورتی که رنگ آن مثل سفیده تخم مرغ باشد ترشحات به دلیل ترشح مخاط اتفاق می افتد، اگر تغییراتی را در رنگ بو غلظت آن دیدید به پزشک مراجعه کنید اگر ترشحات به رنگی غیر از سفید مثل سبز زرد و خاکستری باشد به دلیل عفونت های واژینالی یا نزدیکیهای جنسی است در چنین مواردی همسر شما نیر باید درمان شود.

خارش واژن از علت های بیماری واژن است

اگر بیشتر اوقات دچار خارش واژن میشوید یکی دیگر از نشانه های عفونت است معمولاً خارش واژن به دلیل عفونت برفک یا ارتباطات جنسی حساسیت به کاندوم و یا چرب کردن خود بعد از نزدیکی است.

خشکی واژینال از دلایل بیماری های واژن 

خشکی واژینال معمولا به دلیل کاهش استروژن است این تغییرات هورمونی معمولاً بر اثر یائسگی و یا محصولات شیمیایی مثل اسپری ها روی می دهد رطوبت واژینال یاجایگزینی استروژن توسط پزشک تجویز می شود

خونریزی بعد از نزدیکی از دلایل بیماری های واژن

خانم هایی که خشکی و نازکی دیواره واژینال را تجربه کرده اند از خونریزی واژن شکایت می کنند و یا التهاباتی که بر اثر باکتری ها رخ می دهد دیواره واژینال را آسیب میزند و باعث پارگی هنگام نزدیکی می شود واحتمال پخش عفونت وجود دارد خونریزی واژن یک تا دو ساعت بعد از نزدیکی میتواند از نشانه های جدی سرطان واژن باشد اگر این نشانه ها را دیدید سریع به پزشک مراجعه کنید.

سوزش واژن یکی از علت های بیماری های واژن

خارش واژن اغلب به سوزش منتهی می شود عفونت شدید باکتریایی لباس زیر پلاستیکی کاندوم نامناسب از علل سوزش به شما می رود بیشتر اوقات واژن مرطوب است به همین طریق باید از لباس زیر ی استفاده کنید تارطوبت ان رابگیرد و از مصرف عطر و خوشبو کننده های مصنوعی خودداری کنید.

سوزش واژن

نشانه های واژن ناسالم:

تاول و برآمدگی :

برآمدگی روی قسمت خارجی واژن می تواند نشانه سرطان واژن باشد. امروزه سرطان واژینال هنوز در بین زنان مورد بحث نیست ، به همین علت به اندازه دیگر سرطان ها مشهور نیست، بنابر مطالعه سال 2000، افزایش قابل توجهی در زنان جوان مبتلا به سرطان واژن وجود دارد. در حقیقت، برآمدگی های سرطانی می تواند مثل یک خال کوچک شروع شده ، اما بافت و رنگ واژن را برای ایجاد ضایعه یا برآمدگی سخت تغییر دهد.

این برآمدگی ممکن است روی قسمت خارجی مهبل ظاهر شود، اما معمولا در نزدیکی کلیتوریس قرار دارد. رنگ آن اغلب قهوه ای یا سیاه است، اما به رنگ قرمز، سفید و یا صورتی نیز دیده می شود. ممکن است درد و تاول از علائم بیماری هایی باشد که با روابط جنسی منتقل می شوند مانند تب خال تناسلی . اگر یک برآمدگی در مهبل خارجی دیدید، به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی غیر عادی:

اگر بین دوره قاعدگی خونریزی دارید و عادت ماهانه به طور غیر عادی طول می کشد ، می تواند نشانه ای از یک مشکل واژینال نیز باشد.

اگر یائسه شده اید (قاعده نشدن برای یکسال ) وگاهی لک و خونریزی دارید، سریعا با متخصص بیماری های زنان مشورت کنید.

بنا بر مطالعه ای سال 2020، خونریزی پس از یائسگی به عنوان یک نشانه مهم تلقی می شود و باید با مراجعه سریع به پزشک ، از تبدیل شدن به یک بیماری بدخیم جلوگیری شود.

برخی از زنان ، عبور لخته خونی را در طول یائسگی مشاهده می کنند. این نشانه دیگر از مهبل ناسالم و برخی از بیماری های مرتبط مثل آندومتر یا سرطان رحم یا پلیپ آندومتر (پوشش در پوشش داخلی رحم )است.

خونریزی شدید قاعدگی

آتروفی واژینال :

در حقیقت، اگر بدن استروژن را کم تر از حد مورد نیاز ترشح کند، واژینال خشک، باریک و ملتهب می شود. در برخی موارد، این موضوع به عنوان آتروفی واژینال شناخته می شود. رایج ترین نشانه آتروفی واژینال، احساس درد در آمیزش است.

این بیماری اغلب بعد از یائسگی رخ می دهد، زیرا زمانی ایجاد می شود که تولید استروژن کاهش می یابد. همچنین ممکن است در طول شیردهی نیز رخ دهد.

باریک شدن واژینال به دلیل آتروفی واژینال می تواند منجر به عفونت های دستگاه ادراری شود. به یاد داشته باشید که اگر از آمیزش جنسی دردناک در هر سنی رنج می برید، به پزشک مراجعه کنید.

ادرار دردناک :

ادرار درد آور معمولا با عفونت های دستگاه ادراری مرتبط است و نیز نشانه اصلی عفونت واژینال مانند یک عفونت باکتریایی و یا عفونت قارچی است.

عفونت واژن ممکن است به خاطر استفاده از برخی محصولات از قبیل صابون و کرم که مواد شیمیایی مضر دارند و یا در اثر استفاده از پد بهداشتی به مدت طولانی و یا ژل حاوی مواد شیمیایی رخ دهد.

عفونت های واژینال معمولا باعث می شود که واژن ملتهب و دردناک شود ، در حالی که ادرار از آن عبور می کند. علاوه بر این، ادرار کردن دردآور ممکن است نشانه بیماری های مختلفی باشد؛ برای مثال، تب خال تناسلی و کلامیدیا

علاوه بر دردناک بودن ادرار،التهاب می تواند موجب خارش مداوم فرد شود که باید به پزشک مراجعه کنید.

نشانه بیماری واژن از خارش تا بوی بد و ترشح

4.388
این مطلب مفید بود ؟7612
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی