یارانه نقدی

یارانه نقدی افزایش می یابد

تاریخ انتشار : 24 آذر 1400کد مطلب : 68379زمان مطالعه : 2 دقیقه
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که دولت با حذف ارز 4200 تومانی یارانه جدیدی پرداخت می‌کند، پس عملا تفاوتی برای مصرف‌کننده نخواهد داشت.

ایسنا:جعفر قادری با اشاره به جزئیات لایحه بودجه 1400 گفت:‌ در بخش مالیات‌ها، دولت معافیت‌های مالیاتی را افزایش داده و مافیات مالیاتی برای کارکنان 5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، پس از نظر مالیاتی فشاری بر مجموعه و گروهی وارد نمی‌شود.

وی درباره طرح مباحثی پیرامون حذف وام ازدواج گفت:با توجه به قانون جمعیت دولت می‌خواهد بحث وام ازدواج را پیش ببرد پس موضوع حذف وام ازدواج مطرح نیست و همچون سال‌های گذشته پرداخت می‌شود و منعی برای آن وجود ندارد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره حذف ارز 4200 تومانی در بودجه اظهار کرد:دولت ارز 4200 تومانی را به جز گندم و دارو حذف کرده است، پس قیمت نان و دارو تغییر نمی‌کند. درست است که نانوا آرد را با قیمت آزاد خریداری می‌کند اما عملا با قیمت قبلی می‌فروشد و مابه‌التفاوت را از دولت می‌گیرد پس تفاوتی به حال مصرف‌کننده ایجاد نشده و فقط از اتلاف گندم و نان و روانه شدن آن به سمت دامداری‌ها جلوگیری می‌شود.

قادری افزود:دولت برای حذف ارز 4200 تومانی 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته تا با حذف ارز 4200 تومانی یارانه به دهک‌های اول تا هفتم پرداخت کند. چهار دهک اول ماهانه حدود 120 هزار تومان و سه دهک بعدی ماهانه حدود 90 هزار تومان مازاد بر یارانه قبلی دریافت می‌کنند.

وی مجددا گفت:دولت ارز 4200 تومانی را حذف کرده اما به جای آن حدود 100 هزار میلیارد تومان یارانه جدید پرداخت می‌شود پس نگرانی از بابت حذف ارز 4200 تومانی وجود ندارد، چون دولت آن را در جای دیگر پرداخت می‌کند و قدرت خرید مردم حفظ می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره فروش نفت گفت:دولت پیش‌بینی فروش روزانه 1.2 میلیون بشکه به قیمت حدود 60 دلار را کرده است اکنون قیمت نفت در بازار 70 دلار است از طرفی قیمت ارز هم 23 هزار تومان در نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد در این حد امکان فروش نفت وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال برقراری انضباط مالی در بودجه است، گفت:‌ دولت تا آنجایی که توانسته انضباط مالی را رعایت کرده، همچنین تلاش کرده در جاهایی انضباط برقرار کند، طبیعتا اگر خلاءها و مشکلاتی باشد مجلس ورود کرده و اصلاحاتی در بودجه اعمال خواهد کرد.

قادری درباره احتمال کسری بودجه در سال آینده گفت:‌ بخشی از منابع دولت از طریق اوراق اسناد خزانه و اوراق قرضه تأمین می‌شود که ما آن را به عنوان کسری بودجه در نظر می‌گیریم. مهم این است که دولت تلاش کرده میزان استقراض و فروش اسناد خزانه را کم کند منتها پیش‌بینی شده اگر امکان فروش نفت یا فروش سهام در واحدهای تولیدی فراهم نشود دولت کسری را از طریق انتشار اسناد خزانه تأمین کند.

وی در پایان و در جمع‌بندی اظهار کرد:طبیعتا دولت می‌توانست بودجه‌ای با اشکالات و ایرادات کمتر به مجلس ارائه کند ولی در مجموع این بودجه به عنوان بودجه دولت سیزدهم در سال اول کاری‌اش قابل دفاع است. مجلس هم اشکالات و ایرادات آن را رفع می‌کند.

انتهای پیام/م

یارانه نقدی افزایش می یابد

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : یارانه نقدی
وبگردی