ترشحات واژن

علت و انواع هر رنگ از ترشحات مختلف واژن

کد مطلب : 68517تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
در زنان برای حفظ تمیزی و سلامت واژن از سن بلوغ تا زمان یائسگی مقدار کمی مایع روشن یا سفید شیری رنگ و بدون بو، تولید می شود که اگر این ترشحات واژن دچار تغییر شود، نشانه ی بروز یک بیماری می باشد.

5 نوع ترشح واژن و علت و معنی آنها

دکتر بوریس، ترشح واژن را به عنوان مایع منتشر شده توسط غدد در واژن و دهانه رحم توصیف می کند ؛ این مایع، سلول های مرده و باکتری ها را به خارج از بدن حمل می کند و به ترشحات واژن کمک می کند تا واژن را تمیز نگه داشته و ازعفونت جلوگیری کند.او همچنین می گوید:ترشحات طبیعی واژینال در مقدار و محدوده رنگ از روشن تا شیری،ترشح سفید متفاوت است ؛ ترشح، ممکن است یک بوی ملایم نیز داشته باشد، اگرچه بوی بد ، علامتی از عفونت است. زمانی هایی وجود دارد که مقدار ترشح می تواند تغییر کند .
بلافاصله پس از عادت ماهانه، تقریبا هیچ ترشحی وجود ندارد ، دو تا سه روز پس از پایان عادت ماهانه، یک ترشح ضخیم و سفید وجود دارد چند روز بعد، تغییرات سازگاری ایجاد میشود، که بیشتر شبیه مخاطی به نظر می رسد. قبل از تخمک گذاری،ترشح واضح و چسبنده است، و قبل از دوره بعدی،ترشح ضخیم و سفید است اینها توضیحات مختصری بود در مورد ترشحات واژن که در ادامه این بخش از نمناک به تشریح علت و معنای رنگ های مختلف آن خواهیم پرداخت.
 
ترشحات واژن

چند نوع ترشح واژنی وجود دارد و علت ترشحات واژن چیست

علت تغییرات در ترشحات واژن چیست

ترشحات واژن در دوران بارداری، نازک، سفید، شیری و دارای بوی ملایم است مقدار ترشح نیز در دوران بارداری افزایش می یابد با این حال، در دوران پیری و یائسگی، ترشح به دلیل کم بودن میزان استروژن ،کاهش می یابد موارد زیر ممکن است سبب کاهش میزان استروژن و کاهش ترشح واژن شوند :

ترشحات واژن

دلایل مختلف ترشحات واژن 

چه تغییراتی در ترشحات واژن نگران کننده است

 • تغییر در بوی ترشحات واژن
 • تغییر در حالت ( اگر ترشحات شما تکه پنیری، کفی و حباب دار باشد غیر طبیعی است.)
 • تغییر در رنگ ترشحات واژن که به آن خواهیم پرداخت.
 • تغییر در غلظت ترشحات واژن 
 • تغییر در اندازه ترشحات واژن 
 • ترشحات همراه با درد، سوزش یا خارش در ناحیه واژن

ترشحات واژن

آیا تغییر رنگ در ترشحات واژن نگران کننده است

رنگ ترشحات واژن به معنی چیست و علت هریک کدام است

ترشح سفید:
اگر ترشحات ضخیم و سفید همراه با علائم دیگر مانند خارش، سوزش و تحریک باشد، احتمالا عفونت مخمراست اگر نه،ترشح طبیعی است.
 
 ترشحات واژن

علت رنگ سفید ترشحات واژن

علت ترشحات واژن به رنگ زرد مایل به سبز

ترشحات واژن با رنگ زرد مایل به سبز همراه با کف و بوی زیاد:
این نوع از ترشحات واژن می تواند در اثر نوعی عفونت به نام عفونت تریکوموناس ایجاد شود. در این وضعیت حسمی کنید که به طور مدام حباب از واژن خارج می شود؛ در صورت بروز این ترشحات حتما به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که عدم درمان می تواند به ناباروری و عفونت های لگنی منجر گردد.

علت ترشح زرد رنگ واژن

ترشح زرد،ترشح غیر طبیعی است، زیرا این نشانه ای از عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است.
 
ترشحات واژن

تشخیص انواع ترشحات واژن و علت آن

علت انواع ترشحات قهوه ای رنگ واژن

ترشحات قهوه ای ،ممکن است از عادت ماهانه نامنظم ایجاد شود اگرترشحات قهوه ای ادامه پیدا کند ، بیمار باید وقت ملاقات با یک متخصص را برای چکاپ خود تعیین کند چرا که در برخی موارد این ،می تواند نشانه ای از سرطان رحم باشد علاوه بر این، در طی یائسگی، یک زن نباید هیچ نوع خونریزی واژینال داشته باشد ،که این هم می تواند، نشانه سرطان رحم باشد.

ترشحات واژن به رنگ قهوه ای روشن

چند دلیل که چرا ترشحات واژن یک زن ممکن است به رنگ قهوه ای باشد وجود دارد که شایع ترین آنها بارداری و یائسگی است.
 • بارداری :ترشح قهوه ای مایل به صورتی از نشانه های اولیه بارداری است.
 • یائسگی :یائسگی ممکن است سبب تخلیه قهوه ای روشن، صورتی، یا ترشحات زرد شود در بعضی از زنان، این ترشحات ممکن است سنگین و ناراحت کننده باشد.
 • خونریزی لانه گزینی :یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری یا همان خونریزی لانه گزینی تغییر در رنگ ترشحات است که تواند قهوه ای روشن، صورتی یا قرمز باشد که معمولاً 10 - 14 روز پس از لقاح ایجاد می شود .

ترشحات واژن

بارداری یکی از دلایل تغییر رنگ در ترشحات واژن

دلایل ترشحات قهوه ای تیره واژن

به هفت دلیل ممکن است یک زن ترشحات قهوه ای تیره را تجربه کند.
 • خونریزی آندومتر
 • بارداری
 • بیماری التهابی لگن
 • تخمک گذاری
 • سرطان دهانه رحم
 • یائسگی

ترشحات واژن

سرطان دهانه رحم یکی از دلایل تغییر رنگ در ترشحات واژن

آیا ترشح سبزرنگ واژن طبیعی است

داشتن ترشح سبز ،طبیعی نیست این علامت عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است ؛ کسی که ترشح سبز دارد ، باید متخصص او را ببیند.

ترشحات خاکستری رنگ واژن با بوی تعفن

ترشحات خاکستری و بد بوی واژن به دلیل به هم خوردن تعادل نوعی باکتری به نام گاردنرلا در واژن بوجود می آید. به گفته ی متخصصان زمانی که واژن در اثر عوامل بیرونی قلیایی شود این باکتری بیش از حد در واژن رشد کرده و باعث این ترشحات می گردد. رابطه جنسی مکرر با تخلیه منی در واژن باعث به هم خوردن اسیدیته ی واژن شده و این عفونت ایجاد می شود.
 
ترشحات واژن

علت بوی بد و تغییر رنگ در ترشحات واژن چیست

علت ترشح عفونت مخمر واژن

ترشحات عفونت مخمر ،بعلت افزایش قارچ در واژن ناشی می شود ؛ نشانه های ترشح عفونت مخمر، شامل ترشح ضخیم، سفید،پنیری مانند، همراه با خارش، قرمزی، تحریک و سوزش است. تقریبا 90 درصد از زنان، در بعضی از مراحل زندگی خود، یک دوره عفونت مخمر دارند.
عفونت های مخمری، مسری نیستند، و کرم ضد قارچی بدون نسخه برای استفاده بیماران در دسترس است اما اگر نشانه ها ،با درمان بهبود پیدا نکند یا بیش از چهار عفونت مخمر در یک سال وجود داشته باشد، او باید متخصص خود را ببیند .

علت و انواع هر رنگ از ترشحات مختلف واژن

4.4385
این مطلب مفید بود ؟33946
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
2 نظر به ثبت رسیده است
فاطی1398-03-16
باردار هستید
8547
سیب1397-08-30
سلام من یه سوالی داشتم..من هفته پیش پریود شدم و تموم شدم ولی الان پنج روزه از زمان پریودم میگذره ولی دوباره همون حالت پریودد دارم و ازم ترشح زرد رنگ و سبز رنگ و خون ب رنگ صورتی خارج میشه علتش از چی میتونه باشه ممنون میشم اگ جوابموبدین
492164
وبگردی