معجزات آیت الکرسی
معجزات آیت الکرسی نامحدود است و از فرمایشات پیشوایان و آیات قرآنی می توان به این مهم پی برد. دهها معجزه از آیت الکرسی از دیدن جای بهشت تا رفع گرفتاری از فضایل آیت الکرسی است.

 معجزات آیت الکرسی در بخش دوم شامل دهها فضیلت است که در این بخش مطالعه می فرمایید.

آیة الکرسی برای رضایت و خوشنودی خداوند

 پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:وقتی که خداوند تعالی فاتحه الکتاب (سوره حمد) و آیة الکرسی را نازل کرد بر عرشش معلق کرد که هیچ چیزی بین اینها و خداوند حجاب نبود…، پس خداوند فرمود:به عزت و جلالم قسم اگر بنده ای از بندگان من این آیات را بعد از هر نمازی قرائت کند من او را در حظیرة القدس و آنچه که در آن است ساکنش می کنم.

 و در هر روز هفتاد بار او را نظر می کنم به نگاه خاصی. . . و در هر روز هفتاد حاجت او را که کمترینش مغفرت و عفو من باشد برای او برآورده می کنم و در نزد تمام دشمنانش عزیز و نصرتش می دهم و هیچ چیزی مانع دخولش در بهشت نیست.

 

آیة الکرسی برای دیدن جای بهشت

 در کتاب خواص الایات ص19 آمده:در روایات آمده است:هرکسی بعد از هر نماز واجبی به خواندن آیة الکرسی مداومت داشته کند، از دنیا نخواهد رفت تا زمانی که جایگاه خود را در بهشت ببیند.

 

آیة الکرسی برای استجابت دعا

 در کتاب مهج الدعوات ص316 آمده:در کتاب تحفة الملوک ص212، :بعضی از وجود مقدس حضرت ختمی مرتب روایت کرده اند که:اسم اعظم که دعا بوسیله آن مستجاب می شود در سه سوره قرآن می باشد:

 الف) سوره بقره:آیة الکرسی آیه 255.

 ب) در سوره آل عمران آیه 2:الم اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ الحیُ القَیوم.

 ج) در سوره طه آیه 11:وَ عَنتِ الوجوهُ لِلحیِّ القیُّوم.

 آیت الکرسی

آیة الکرسی برای رفع فراموشی

 در کتاب خواص الایات ص21 آمده:سلمان فارسی روایت می کند که:پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:هرکس آیة الکرسی را با زعفران بر کف دست خود بنویسد و آنرا بمکد و هفت بار چنین کند هرگز چیزی را فراموش نخواهد کرد و فرشتگان برای او آمرزش خواهند کرد.

 

آیة الکرسی برای رفع گرفتاری

 در کتاب امالی از شیخ صدوق علیه الرحمه آمده:امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود:اگر بدانید آیة الکرسی چه اندازه با اهمیت و با ارزش است در هیچ حالی آنرا ترک نمی کنید. برای رفع و از بین بردن مشکلات خود به آیة الکرسی پناه ببرید، اگر مشکلی دارید و یا اگر گرفتارید، اگر بیمارید، اگر تمام درهای این عالم به روی شما بسته شده است چرا از آیة الکرسی غافلید. با ایمان کامل و اعتقاد به اثر بخوانید و نتیجه بگیرید کما اینکه خواندن و نتیجه گرفتند.

 

آیة الکرسی برای در امان بودن متاع

 در کتاب بحارالانوار، ج112، ص311آمده:حضرت علی (ع) فرمود:«هرکس قبل از طلوع خورشید یازده مرتبه سوره توحید، سوره قدر، و آیة الکرسی را بخواند خداوند مالش را از هر زیان و خطری حفظ می کند.»

 

آیة الکرسی برای سفر در ایام هفته

 در کتاب الامان من اخطا الأسفار ص 38 آمده:از امام صادق (ع) پرسیدند:آیا در ایامی که سفر ناخوشایند است مثل روز چهارشنبه و دوشنبه و…اگر بخواهیم سفر کنیم اما دچار نحوست آن نگردیم چه کاری باید انجام دهیم! حضرت فرمود:برای از بین بردن ناخوشایندی و نحوست آن روزها سفرت را با صدقه و تلاوت آیة الکرسی شروع کن که به مقصودت خواهی رسید.

 

آیة الکرسی برای شفای هر دردی

 در کتاب مفاتیح الجنان نقل شده است راوی می گوید:نشسته بودیم که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برما وارد شد و سلام کرد و ما جواب دادیم. سپس فرمود:آیا دعایی را که جبرئیل به من یاد داده به شما تعلیم بدهم که به دوای طبیب محتاج نشوید؟

 

حضرت علی (ع) و سلمان گفتند:این دوا چیست؟ پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:آب باران را در ماه نیسان بگیرید و بر آن هفتاد مرتبه سوره حمد و آیة الکرسی، فلق، ناس، کافرون وهفتاد و یک مرتبه سوره توحید و هفت روز متوالی صبح و شام از این آب بیاشامید.

 و همچنین نقل شده است در کتاب مکارم الاخلاق، ج1، ص93:پیامبر فرمود:قسم به خدایی که مرا به پیغمبری مبعوث کرد، جبرئیل گفت:کسی که این آب را بنوشد خداوند هر دردی را که در بدنش باشد برطرف کرده و به او عافیت می بخشد.

 

آیة الکرسی برای رسیدن به مراد

 

در کتاب بحارالانوار نقل شده است:اگر کسی 3 بار آیة الکرسی را بر آب بخواند و روی خود را بشوید و دو رکعت نماز بگذارد و در هر رکعت سوره حمد را یکبار و آیة الکرسی را نیز یکبار بخواند هر مراد که داشته باشد به نتیجه می رسد.

 

آیة الکرسی برای شفای بیمار

 در کتاب وسائل الشیعه جلد1 ص381 نقل شده است:در روایات وارد شده است که:آیة الکرسی را کنار مریض و میت بخوانید و بعد بگوئید «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الی رِضا مِنکَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهکَ» بعد آیه سخره که آیه 54 تا 56 سوره اعراف است را خوانده و نیز سه آیه آخر سوره بقره و بعد سوره احزاب را تلاوت نموده که برای بهبودی و شفای موثر است.

 

نورانیت در قبر

 امام صادق (علیه‎السلام) فرمودند:وقتی مؤمنی، ثواب قرائت آیة الکرسی را به اهل قبور هدیه کند، خداوند برای هر حرفی از این آیه، فرشته‎ای قرار می‎دهد که خداوند را برای قاری آن، تا روز قیامت تسبیح کند. و به وی پاداش شصت پیامبر را دهد و خدا در هر قبری از شرق تا غرب، چهل شمع از نور قرار می‎دهد و قبرهای آنها را وسعت دهد. (1)

 

نتیجه قرائت آیة الکرسی

 از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده است که فرمودند:هر کس آیة الکرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند، چیزی مانع از ورودش به بهشت نخواهد شد، مگر مرگ. (کنایه از این که وقتی مرگش برسد به بهشت می‎رود. البته باید به این نکته توجه کرد که صرف تلاوت این آیه ملاک نیست بلکه در مورد کسی است که مراقب اعمالش است.) و کسی بر قرائت آن، مواظبت نمی‎کند، مگر آن کس که صدیق و راستگو باشد. (2)

 از امیرالمؤ منین علی (علیه‎السلام) روایت شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهی برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیة الکرسی این دعا را می‎خواند و می‎فرمود:مسلمانی نیست که این دعا را سه بار بخواند، مگر آن که درخواست خود را به دست آورد.

 

یا حَیُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَیَّ لا اِلهَ اِلا انت کاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوة المُضطَرین، اَسالُکَ بِانَّ لکَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاکرام، رَحمان الدنیا والاخرة و رَحیمها ربِّ ارحَمنی رَحمَةً تُغنینی بِها عَن رَحمةٍِ مِن سِواکَ یا ارحمَ الراحمین

 

آیة الکرسی، مانع بیماری

 امام رضا (علیه‎السلام) فرمود:کسی که به هنگام خواب آیة الکرسی بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسی نخواهد داشت. و هر کس آن را پس از هر نمازی بخواند، هیچ گزنده زهرداری به او آسیب نخواهد رساند. (14)

 

دوری از بلاها و گناهان

 به روایت دیگر، هر کس آیة الکرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد. (15)

 از امام باقر (علیه‎السلام) روایت شده که فرمودند:هر کس بعد از وضو گرفتن یک بار آیة الکرسی بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا کند و مقامش، چهل درجه بالا می‎رود. 

معجزات آیت الکرسی - بخش 2

4.8712
این مطلب مفید بود ؟68329
برگرفته از پايگاه اطلاع‌رساني حج /ن
برچسب : آیت الکرسی
وبگردی