روز کارگر

روز کارگر تعطیل رسمی برای کارگران است

تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1398کد مطلب : 30025تعداد نظرات : 2 نظر
روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود.

روز کارگر تعطیل رسمی برای کارگران است

تسنیم:رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده 63 قانون کار گفت:روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند. 

وی با اشاره به ماده 63 قانون کار جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر( 11 اردیبهشت)نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید. بنابراین کارگران در این روز مانند جمعه ها، تعطیل هستند و می توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند. 

وی با بیان اینکه طبق قانون کارفرما اجازه ندارد کارگر را به اضافه کاری وادار کند گفت:هر چند کارفرمایان و پیمانکاران، این روز را به مثابه ی روز کاری برای کارگران تلقی کرده و آنها را بعضاً مجبور به کار می کنند اما قانون کار تأکید بر تعطیل رسمی برای کارگران دارد. 

محجوب گفت:روز جهانی کارگر بر اساس قوانین قانون کار برای کارگرانی که تابع این قانون هستند روزی تعطیل محسوب می شود که مزد آن نیز مطابق ایام تعطیل سال باید به کارگران پرداخت شود و اگر به هر دلیلی کارخانه ای تعطیل نشود، اولاً باید حضور در کار کارگران با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً مطابق اضافه کاری در روز تعطیل برای کارگران محاسبه شود.

انتهای پیام/م

11 اردیبهشت روز کارگر کارگران تعطیل هستند؟

2.58
این مطلب مفید بود ؟44
برچسب : روز کارگر
2 نظر به ثبت رسیده است
کارگر1396-02-11
روز جهانی کارگر مبارک
161
منصور1398-02-11
امروز رفتم کارگاه، هرکی گفت امروز تعطیله صاحب‌کار بیرونش کرد، منم جزو همین اخراجی ها بودم، به همین سادگی بیکار شدم
61
وبگردی